DOLAR

18,4954

0.04%
EURO

17,7809

0.21%
ALTIN(gr)

970,91

0,85%
BİST 100

%
X
2020 Yılında Türkiye’de Bir Okulda Öğrenciler Kartondan Bilgisayar Yaptı: ‘Daha Önce Hiç Dokunmadım’

2020 Yılında Türkiye’de Bir Okulda Öğrenciler Kartondan Bilgisayar Yaptı: ‘Daha Önce Hiç Dokunmadım’

ABONE OL
Ocak 6, 2022 08:28
2020 Yılında Türkiye’de Bir Okulda Öğrenciler Kartondan Bilgisayar Yaptı: ‘Daha Önce Hiç Dokunmadım’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu öğrencileri 'Bilgisayara dokunma' hayallerini kartondan tasarladıkları maketlerle giderdi. Öğrenciler daha önce bilgisayar görmediklerini belirtirken Anadolu Ajansı'nda yer alan haberde okulda bilişim sınıfı bulunmadığı aktarıldı. 

Sosyal medyadan gelen tepkilerin ardından yapılan haberde ise öğretmenin 'Okulda hiç bilgisayar yok gibi lanse edilmesi gerçeği yansıtmıyor' ifadesine yer verildi. 

Diyarbakır'da öğrencilerini bilgisayarla tanıştırmak isteyen Orkun Şahin, “Teknolojisiz Tasarım Projesi”ni hayata geçirdi.

Proje ile tahtaya bilgisayarın parçalarını çizen Şahin, öğrencilerden karton ve kağıt kullanarak bu resim doğrultusunda evde bilgisayar ekranı, klavye ve fare yapmasını istedi.

Öğrenciler evlerinde yaptıkları bilgisayar aksesuarlarını sınıfa getirdi.

Öğretmenlerinin yazıcıdan çıkarıp dağıttığı harflerle de klavyeyi oluşturan öğrenciler, parçaların birleştirilmesiyle tamamlanan maket bilgisayarlar üzerinde eğitim almaya başladı.

Öğrencilerin tek hayali, maket üzerinden tanıştıkları ve öğrendikleri bilgisayarın gerçeğine dokunmak.

Şahin ise, temennilerinin gerçek anlamda bir bilişim sınıfına kavuşmak olduğunu aktardı.

Şahin, “Çocukların teknolojiyle köprü kurması için bu proje verimli oldu. Bilgisayarları gerçek değil, maket ama en azından bilgisayar başına oturmayı, klavyenin, farenin veya klavyenin nasıl bir şey olduğunu, bilgisayar başında nasıl dik bir şekilde oturmaları gerektiğini, fareyi nasıl kavramaları gerektiğini somut olarak öğrenmiş oldular.” diye konuştu.

'Bilgisayarın nasıl bir şey olduğu kafamda canlandı…'

Öğrencilerden Sevda Aslan, öğretmenlerinin bilgisayarı yakından tanımaları için uyguladığı projeyi beğendiklerini söyledi.

Evde kartondan bilgisayar yaptıklarını anlatan Aslan, “Daha önce hiç bilgisayar kullanmamıştım. Bilgisayarın nasıl bir şey olduğu kafamda canlandı. Hocamız hangi tuşun ne işe yaradığını anlattı. Bilgisayarı sadece televizyonda görmüştüm. Daha önce hiç dokunmamıştım.” dedi.

Suna Malçok da kartondan bilgisayar tasarlamanın heyecan verici olduğunu anlatarak, “Daha önce hiç bilgisayara dokunmadım. Evde bunu yaparken, dokunmuş gibi hissettim, güzel bir duygu oldu içimde.” diye konuştu.

Okulda hiç bilgisayar yok gibi lanse edilmiş.

Şahin, projeye ilişkin yapılan eleştirileri üzücü bulduğunu ifade ederek, “Okulumuzda yaptığım proje tamamen öğrencilerin yaparak, yaşayarak, öğrenme becerilerini artırma amacını taşıyor. Projenin amacı çocukların dersi daha da sevmesi, farklı materyal kullanarak dersi etkinliklerle eğlenceli hale getirmek.” dedi.

Bu çalışmanın, “Okulda hiç bilgisayar yok” şeklinde lanse edilmesinin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Şahin, “Okulda bilgisayar yok gibi haberler yapılması üzücü. Okulumuzdaki 15 derslikte akıllı tahtalarımız mevcut. Öğretmenler olarak bu tahtaları aktif olarak kullanıyoruz.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.