DOLAR

18,5367

0.05%
EURO

18,0428

-0.14%
ALTIN(gr)

985,57

-0,18%
BİST 100

%
X

Danıştay’dan FETÖ’yü sevindiren itiraz

ABONE OL
Ocak 6, 2022 06:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük kumpası Ergenekon İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla çöktü.

FETÖ’cü hakim ve savcıların, AKP iktidarının desteğiyle başlattığı ve sürdürdüğü kumpas 12 yıl sürdü.

12 yılın sonunda İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 235 sanık yönünden devam eden “silahlı örgüt kurmak yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık” suçundan beraatine karar verdi.

Bu karara Danıştay itiraz etti.

Danıştay adına Avukat Refika Gamze Altunsu tarafından Yargıtay’a yapılan başvuru dilekçesinde “Beraat kararı verilen sanıklar hakkında ve hakkında davanın düşürülmesine karar verilen sanıklar hakkında bu kararın bozulması üzere 2019/293 sayılı kararı temyiz ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Danıştay başvurusunda, “Sanıklar hakkında açılan davada isnad edilen suçun sabit olmaması nedeniyle sanıkların beraatine karar verilmiştir. Eksik incelemeyle ve araştırma sonucu verilen beraat kararlarının temyizi gerekmiştir” denildi.

Danıştay başvuru dilekçesinde kararın, yasalara ve zaman aşımı kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle başvuruyu yaptığını dile getirdi.

Halbuki Danıştay’ın temyiz ettiği aynı mahkeme kararında, tutuklu sanıklardan Danıştay baskını ve Cumhuriyet gazetesine el bombası saldırılarının failleri Alparslan Arslan, Erhan Timuroğlu, İsmail Sağır ve Osman Yıldırım’a yöneltilen bütün suçlarının, cezası en yüksek olan “Anayasayı ihlal” suçu kapsamında değerlendirilmişti.

Mahkeme heyeti de bu sanıklardan Alparslan Arslan’ın ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklar Timuroğlu, Sağır ve Yıldırım’ın ise, müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.