DOLAR

18,4820

0.03%
EURO

17,7722

0.15%
ALTIN(gr)

972,66

1,03%
BİST 100

%
X

Enflasyon şovuna kimse inanmadı

ABONE OL
Ocak 6, 2022 03:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayat pahalılığının zirve yaptığı sırada tek haneli enflasyon oranı açıklanmasına tepkiler büyürken enflasyon verilerinde manipülasyon yapıldığı iddiasının yargıya taşınacağı öne sürüldü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir sürelik sessizliğin ardından yeniden sahalara dönerek, “Dengelenme döneminin kazanımları” olarak ifade ettiği gelişmeleri doğrudan kamuoyu ile paylaşmaya başladı.

Bakan Albayrak’ı yeniden gündemde üst sıralara yükselten enflasyon verisi oldu ve şov başladı. Önce hazırlanmış videolar ve görseller sosyal medyada dolaşıma sokuldu. Sonra Bakan Albayrak, İstanbul Finans Merkezi şantiyesinde röportaj verdi. Onca senedir tamamlanamayan ve en sonunda Türkiye Varlık Fonu aracılığıyla çürümekten kurtarılmaya çalışılan şantiyede, “Küresel düşmanların saldırılarının nasıl başarıyla def edildiği” anlatıldı.

İDDİALAR VAHİM

Oysa şovun perdesini araladığımızda kulislerde konuşulanlar bambaşka. Ekonomide aşılamayan durgunluktan, yenilenen İstanbul seçimlerine kadar birçok konuda ağır eleştirilere muhatap olan Bakan Albayrak’ın, kabinede kalabilme ve siyasi ömrünü uzatma oyununu oynadığı öne sürülüyor. Bunun için piyasa mekanizmasına çeşitli yöntemlerle müdahaleden kritik kurumlarda (Hazine-Maliye,TÜİK, Merkez Bankası…) sıradışı ve telafisi nerdeyse imkansız yanlış adımlar atmaya varacak her yolun denediği gözlerden kaçmıyor.

Ekonomi kulislerinde yapılan değerlendirmelerde özetle şunlar söyleniyor: “23 Haziran seçimlerinden sonra hızlıca ortadan kaybolmak, Merkez Bankası yönetimindeki görev değişimi ile gündemi saptırmak, zaten gerçekleşecek faiz indirimlerini kendi başarısı gibi sunmak, Merkez Bankası ve kamu bankaları eliyle kredi piyasasına abartılı baskı kurmak ve son olarak ise baz etkileri ve Temmuz ayına kadar süren sıkı para politikası sebebiyle tek haneye düşeceği aylar öncesinden belli olan enflasyonu kendi başarısı gibi pazarlamak Bakan Albayrak’ın planının başlıca adımları olarak göze çarpıyor.”

ENFLASYON TALİMATI VAR

Yapılan değerlendirmelere göre Bakan Albayrak çabaları sonucu başarı sağladı. Çünkü kabine değişikliği şimdilik gündemden düştü. Ancak hayat pahalılığı ve refah kaybını her an hisseden geniş halk kesimleri için Bakan Albayrak’ın söylemleri ve yönettiği propaganda aygıtları giderek artan tepkiyi azaltmak yerine artırıyor. Parti tabanında da söylemlerin inandırıcılığı kalmamış durumda.

Kulislere yansıyan bilgilere göre ise, Bakan Albayrak 2019 yıl sonu enflasyonunun, YEP’te yer alan yüzde 12 hedefinin altında yüzde 11 veya biraz üzerinde olması yönünde iradesini TÜİK ile paylaştı. Buna göre “açıklanacak” enflasyon oranları bir süre daha düşük enflasyon hikayesinin anlatılmasını sağlayacak. Daha da önemlisi, faiz indirimleri için daha fazla alan açacak. Ama yüzde 11 oranı şovun geldiği son sınır olabilir!

OYNAMALARLA 2 PUAN İNDİRDİLER

Konuya yakın kaynaklar, Bakan Albayrak’ın yüzde 11 talimatının piyasada konuşulduğunu ve zaten TÜİK verilerine yönelik tükenmiş olan güvenin tamamen bitirildiğini ifade ediyorlar. Enflasyon verilerinin manipüle edildiğine dair endişeler yabancı analistler tarafından bile dile getirilir oldu. Sadece kalite düzeltmesi başlığı altında yapılanların yıllık enflasyonda 2 puana kadar sapmaya yol açtığı iddialar arasında. Diğer taraftan veri toplama yöntemlerine ilişkin anlatılanlar skandal boyutuna ulaştı. TÜİK tarafından kamuoyuna tatminkar bilgilendirme yapılmaması ise şüpheleri iyice artırıyor. En son Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin’in kardeşi Prof. Dr. Emre Alkin bile hayat pahalılığı yaşanırken enflasyonun nasıl düştüğünün izaha muhtaç olduğunu belirterek ekonomi yönetimi ya da TÜİK Başkanı’nın acilen duruma ilişkin açıklama yapması gerektiğini söyledi. 

DÖVİZ TALEBİNİ TETİKLEYEBİLİR

Oysa kamuoyuna açık verilerdeki gariplikler izah edilemiyor. Örneğin, son enflasyon verisinde kalemler ve bölgeler bazında gelişmelere dair paylaşımlarda bulunan bürokrat kökenli Milletvekili Erhan Usta’nın bu konularda önemli teknik tespitler yaptığını ve bazı veriler için “doğru olması imkansız” tabirini kullandığını hatırlatalım. Uzman isimler yıl sonunda yüzde 11 civarı bir enflasyon oranının ilan edilebileceğini, bunun da ciddi ölçüde sorgulanacağını ifade ediyorlar. Daha önemlisi, bir noktadan itibaren manipülasyonun iyice zorlaşacak olması ve meselenin bir çıkmaza dönüşmesi tehlikesi var. Teknik olarak sürekli aşağı yönlü müdahaleler yapabilmek, 2020 yılında aleyhte çalışacak baz etkilerini yönetebilmek nerdeyse imkansız. “Birkaç aydan ötesini düşünmeyen ve kendi çukurunu kazan bir ekonomi yönetimi ile karşı karşıyayız” diyen bir uzman şu uyarıyı yaptı: “Vatandaşın verilere güvenmediği artan dolarizasyondan belli. Reel getiri hesabını resmi TÜİK verilerine göre değil, kendi gerçek enflasyonuna göre yapanlar dövize yöneliyor. Bu durum giderek sertleşen bir döviz talebini de tetikleyebilir.”

IMF HABERLERİ GERÇEĞİ ÖRTMEK İÇİN Mİ

Konuşulanlara göre IMF heyetinin Ankara temaslarına yönelik hükümet medyasının yürüttüğü olumsuz kampanyanın bir sebebi de TÜİK. İddialara göre IMF heyeti TÜİK veri manipülasyonuna ilişkin muhalefet temsilcilerinin görüşlerine başvurdu ve kendi tespitlerinin de verilen kesinlikle manipüle edildiği yönünde olduğu yorumunu yaptı. Bu nedenle Hükümet medyasına karalama haberleri yapılması talimatı verildi. Bir başka kulis bilgisi, eski TÜİK yöneticilerinden bazılarının da koordinasyonunda kapsamlı bir çalışma yürütüldüğü ve TÜİK’te yapıldığı iddia edilen manipülasyonların somut bazı bilgi ve belgelerle yargıya taşınacağı iddiası.

SÖYLEMLERİN HALKTA KARŞILIĞI YOK

Aylardır enflasyon verilerindeki gariplikleri dile getiren uzmanlar, teknik olarak artık manipülasyondan neredeyse emin olmuş durumdalar. Vatandaş açısından ise enerji zamlarının da yükünün hissedileceği bir kış döneminin eşiğinde Bakan’ın “enflasyonu düşürdük, ekonomi uçuşa geçiyor” laflarının hiçbir karşılığı yok. Şov biterken arkasında; itibarsızlaşmış kurumlar, resmi verilerine bile güvenilmeyen bir ülke, refah kaybı yaşayan geniş halk kesimleri, ayakta tutulmaya çalışılan ama gittikçe bozulan kamu maliyesi ve kemikleşen işsizlik bırakacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.