DOLAR

18,5369

0.05%
EURO

17,9990

-0.29%
ALTIN(gr)

985,75

-0,16%
BİST 100

%
X

Kim demiş Türk yargısı yavaş işliyor diye

ABONE OL
Ocak 6, 2022 07:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Babasının yolundan giderek, O da hukuk okumaya karar verdi. Mezun oldu ve hâkimlik mesleğini seçti. Hiç de pişman olmadı; ta ki o güne kadar…

Kısacası, o melun 15 Temmuz girişiminin hemen ardından hâkimlik mesleğinden ihraç edildi. Çünkü her şeyin bir telefonun ucuna bağlı olduğu zamanlardı.

Babasına gelince, çok yakın bir arkadaşım. O kadar yakın ki, FETÖ’ nün bir zamanlar adliye karargâhı olan Beşiktaş’taki özel yetkili mahkemelerinde birlikte sabahladık. Oradan çıktık, Hadımköy, Hasdal ve Kartal Askeri Cezaevi yollarını birlikte tükettik. Silivri’yi zaten su yolu edinmiştik.

Duruşmalarda yaptığımız savunmalardan ötürü FETÖ emrindeki bir takım mankurt hâkim ve savcılar tarafından, biri Ergenekon, ikisi Balyoz davası olmak üzere, ikimiz hakkında da üçer adet suç duyurusunda bulunuldu. Fakat onun davası benimkinden daha erken açıldı. Dünün avukatı olan dostum bir anda Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanık sandalyesinde buldu kendisini. Kader o ki, avukatlığını yapmak da bana nasip oldu. Çünkü O da bana söz vermişti; hakkımda kovuşturma başlayıp yargılanırsam, avukatlığımı O üstlenecekti.  Bildiğiniz basit bir hizmet takasıydı bizimkisi.

Nihayetinde 17/25 Aralık süreci devreye girdi ve beraat etti. Yani benim bu işte başarı addedilebilecek hiç bir dâhilim olmadı.

Evet, ihraç edilen hâkim işte böyle bir babanın kızı… Bu kızımızın hâkimlikten koparılması jet hızıyla olmuştu. Ama kendisini aklaması için koskoca bir üç yılın geçmesi gerekecekti. Zira Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK)’nun uygulama ve talimatı gereği KHK ile ihraç edilen hâkim ve savcılara otomatik olarak soruşturma açılmaktaydı. Koca üç yılın sonunda savcılık bu kızımız hakkında Kovuşturmaya Yer Olmadığına (KYOK) dair karar verdi.

Bunun manası şuydu: “Çok isterdik ama maalesef hakkınızda dava açmaya yetecek tek bir delil dahi bulamadık.” Bu beraat etmekten çok farklı bir karardır. Beraat kararı verilen bir davada ya yeterli delil bulunmaz ya da sanığın işlediği suç sabit görülmez. KYOK’da ise kişinin yargılanabilmesi için dosyada delil yoktur.

Kızımız bu ihraç sürecinde baroya müracaat edip Türkiye Barolar Birliği(TBB)’ nden ruhsat alarak babası ile birlikte avukatlık yapmaya başladı. Çünkü soruşturma sürecinin oldukça uzayacağı gün gibi ortadaydı.

Ancak Adalet Bakanlığı elini çabuk tuttu ve TBB’nin vermiş olduğu avukatlık ruhsatının iptali için dava açtı. Bu, özetle; “Madem sen KHK ile atıldın, avukatlık da yapamazsın!” anlamına geliyordu. Mahkeme kendini hızlı bir tren zannedip anında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kızımızın çok kısa süren avukatlık hayatı da böylece sonlandırılmış oldu. Çok geçmeden idare mahkemesi yine “Hızır” ın hızını gölgede bırakacak bir süratle ruhsat verme işleminin iptaline karar verdi, soruşturma sonucunu bile beklemeden… İptal gerekçesi Bakanlığınki ile bire bir aynıydı: “Avukatlık kamu hizmetidir. Madem KHK ile atıldın, beraat etsen veya hakkındaki soruşturma düşse bile ömür boyu kamu hizmeti yapamazsın.”

Bu karara Türkiye Barolar Birliği(TBB) itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi ise yangından mal kaçırırcasına, bir ay içerisinde TBB’nin itirazını reddederek, hem de Danıştay yolu kapalı olmak üzere ruhsatın iptaline kesin olarak karar verdi.

ALLAH SİZLERİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN!

Kim demiş “Türkiye’de yargı yavaş işliyor” diye?

Bu karar kesin olduğu için ancak Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılabilir. Ama o da faydasız. Çünkü Anayasa Mahkemesi de çark etmiş durumda. Avukatlığın “kamu hizmeti yönü olan serbest bir meslek olduğuna” dair birçok kararı olduğu halde, bu nazik dönemde topa girmektense şimdilik durumu idare etme yolunu tercih etmiş. Şöyle ki; avukatlık hakları ellerinden alınanların bireysel başvurularına, ihlalin çalışma hakkına ilişkin olduğu ve “…Anayasa ve sözleşme ile Türkiye’nin taraf olduğu ek protokollerin ortak güvence alanına girmediği…” gerekçesiyle hak ihlali iddialarını “kabul edilemez” buluyor… Yani bağımsız Türk Yargısı üç maymunu oynama yolunda oldukça başarılı(!) bir işe imza atmış durumda.

Kısacası, tek yol olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kaldı. Bu kararlarla hem yargı, hem de yürütme bile bile,  Bizi küffara şikâyet edin!” demiş oldu. Ederiz eyvallah da, bu daha yıllarca çalışamazsın anlamına geliyor.

Bir ceza yargılamasına bağlı mahkûmiyetle birlikte bazı şahsi hakların yasaklanması ancak ceza süresince söz konusuyken, hiçbir suç işlemediği yargı kararı ile sabit olanların, ömür boyu kamu hizmetinden yasaklanmasının hukuka nasıl uygun kabul edilebildiğini anlamak mümkün değil. Normalde bu kızımız hakkında KYOK kararı verilince HSK’nın tekrar mesleğe kabul etmesi veya Adalet Bakanlığı’nın açmış olduğu “Ruhsatın İptali Davası” ndan feragat etmesi gerekirdi. Ancak bugün itibariyle ikisi de olmadı.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bir bu kızımız değil, bu konumda olan yüzlerce kişi var. Yani bir kere KHK ile ihraç edilmişseniz, beraat etmek bir yana hakkınızdaki soruşturma bile düşse avukatlık yapamıyorsunuz.

Bu nasıl bir yargı sistemi? Kimse düşünmez mi? Peki bu insanlar ne yiyip ne içecekler? Yıllarca dirsek çürüterek aldıkları diplomalarını kese kâğıdı mı yapsınlar? Geçtim kamu görevinden, tamamen serbest meslek olan avukatlığı bile yaptırmıyorsanız, atın bu insanları vatandaşlıktan siz de kurtulun onlar da!

Meslek yaşantımda birçok hukuksuzluk gördüm. Ancak hepsine de şöyle veya böyle bir kılıf uydurulmuştu. Burada kılıf bir yana, uydurulacak bir bez parçası dahi söz konusu değil.

Bu yüzden, ben de yazımın bundan sonraki bölümüne hukukçu kimliğimi bir yana bırakıp sade bir vatandaş olarak devam edeceğim.

Bu işin müsebbiplerine sesleniyorum: Yahu bir durun! Siz hiç bir şeyden korkmaz, ar etmez misiniz? Allah deyin, Tanrı deyin, vicdan deyin… Deyin de bir şeylerden arlanıp korkun artık!

Bu kızımız sizden Egemen Bağış, Şaban Dişli, Bülent Arınç, Ravza Kavakçı gibi makamlar istemedi. İstediği tek şey sadece adaletti. Ondan da vazgeçti. “Hâkimliğimi vermiyorsanız, bırakınız avukatlık yapayım!”  dedi.

Sizin beka anlayışınız birilerinin ekmeğini elinden alıp bir diğerine pastaya mı dönüştürmek? Çıkıp da belediyelerden işten çıkarılma iddialarını siyaseten timsah gözyaşları ile süsleyeceğinize önünüze bir bakın…

Ha, bu tutumunuzda hala direnecekseniz, sığındığınız bir Yaradan varsa O, yoksa bizim inandığımız Allah sizleri bildiği gibi yapsın!

Ramazan Bulut

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.