DOLAR

18,4954

0.04%
EURO

17,7809

0.21%
ALTIN(gr)

970,91

0,85%
BİST 100

%
X

Metal atölyesini sanat yuvası yapan usta yazarın bilinmeyen öyküsü

ABONE OL
Ocak 6, 2022 07:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yakup Almelek, Ankaralı bir yazar. New York Broadway’de bugüne kadar 3 oyunu sahnelendi. Farklı türlerde yazdığı kitaplaryazın dünyasında oldukça ses getirdi ve ilgiyle karşılandı. Şimdiye kadar yayınlanmış 10’dan fazla kitabıvar. Son yıllarda kitapları yeniden yayımlandı ve edebiyatseverlerle buluştu. “Uyanış” isimli oyunuyla İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü’ne layık görüldü.4. Levent Sanayi Mahallesi’ndeki metal kesim atölyesini Kültüral Yakup Almelek Sahnesi adı altında tam donanımlı bir sanat mekanı haline getirdi. Kendisiyle projelerini ve hedeflerini konuştuk.

– Öncelikle gençlik yıllarında kaleme aldığınız anılarınızdan söz etmek istiyorum. Anılarınızda okur ile kurduğunuz sıcak ve sağlam bağ dikkat çekiyor. Bunu kurarken izlediğiniz yoldan söz edebilir misiniz?

Yazarken okurlarımı dost ve arkadaşlarım olarak karşımda otururken hayal ederim. Onlarcası, yüzlercesi ve binlercesiyle sıcak ilişkilerde bulunmak gayreti içindeyim. Hayalimde onları kucaklıyorum, onlarla konuşuyorum. Düşüncelerin kağıda dökülmesi ve kelamın kağıt üzerinde dile gelmesi daha da etkili oluyor.

– Anılarınızda, çocuk yaşlarda tanıklık ettiğiniz Dünyaca ünlü piyano virtüözümüz İdil Biret ile Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün “Harika Çocuklar” yasasının çıkış hikayesi olan konser dikkat çekiyor. Okurlarımız için anlatabilir misiniz?

Dünyaca ünlü piyano virtüözümüz İdil Biret’ten 5 yaş büyüğüm. Sevgili babam bizleri Halk Evleri’ne götürürdü. Halk Evleri toplumun sanatsal olarak nefes kaynağıydı. Kapatılmaları bence sosyal ve kültürel anlamda bir cinayettir.İdil Biret’in konseri başladı. Baktım küçücük ve güzelim bir kız, orta yaşlarda olan ve ilk kez gördüğüm Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün kucağında sevgiyle piyanosunu çalıyor. Babama: “Bu kız ve bu adam kimdir?” diye sorduğumda: “Kızın ismi İdil Biret, adam ise Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü.” diye yanıtladı beni. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü konser çıkışında TBMM’ye giderek Harika Çocuklar Yasasının çıkması için önerge vermiştir. Ben 10 yaşındayken tanıklık ettiğim bu benzersiz deneyim aradan 73 yıl geçmesine rağmen belleğimde halen taptazedir.

– Şimdiye kadar yayınlanmış farklı türlerde ürettiğiniz çok sayıda kitabınız var. Yazmaya nasıl başladınız?

Okuma ve yazma kültürümün temeli babama dayanır. Ankara’da bizi ödenekli ve özel tüm tiyatrolara götürürdü. 15 yaşındayken John Steinbeck’in “Fareler ve İnsanlar” eserinin sahne uyarlamasını izledim. Nutkum tutulmuştu. “Ben de bir gün bir kitap yazabilir miyim?” şeklinde hayaller kurarak yazma ve okuma alışkanlıklarımı geliştirmeye karar verdim. Belki klişe gibi gelebilir ama; “Bir tiyatro oyunu izledim ve hayatım değişti.” diyebilirim.

– 8 tiyatro oyununuzdan 3’ü OffBroadway’de sahnelendi. Bu süreci anlatabilir misiniz?

İstanbul’dan tanıdığım bir arkadaşım bir gün bana: “Beş oyun yazdın, biri İzmir’de, biri Ankara’da sahnelendi.ABD’de senin oyunlarını sahneleyecek bir yönetmen tanıyorum. Senin oyunlarını onunla paylaşmak istiyorum.” Diye teklifte bulundu. Teklif ettiği ve oyunlarımı ulaştırdığı tiyatro yönetmeni AnnieWard, oyunlarımı beğendiğini ve sahneleyebileceğini söylediğinde büyük bir mutlulukla kabul ettim ve üç farklı oyunum üç farklı tiyatroda hayat bulmuş oldu.

– Türkiye’de de sahnelenen “Uyanış” ile “İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülüne” layık görüldünüz. Uyanış aynı zamanda kadın haklarını savunan ve kadın sorunlarına değinen bir oyundu. Son yıllarda yayınlanan kitaplarınız özellikle de kitap fuarlarında ilgi görüyor. En son kitabınız “Belleğimin Şövalyesi Ömrümün” konusundan ve ana fikrindensöz edebilir misiniz?

Konusu öz yaşam öyküm. Belleğimde kalanlar, okuduklarımdan ve deneyimlediklerimden tortuların anılara dökülmüş hali. Anı yazmayı çok seviyorum ve sıcak buluyorum. Çok güzel insanlar tanıma şansım oldu ve oldukça deneyim biriktirdim. Geçmişe zaman zaman dönerek vefa duygusuyla selam çakmak insanı diri tutuyor. İDİL BİRET örneğindeki gibi yazarken 10 yaşına geri dönmek, o yaşı adeta yeniden idrak etmek çok değerli. Tüm edebiyatseverlere deneyimlerini not olarak tutmalarını şiddetle öneriyorum.

– Bu yıl özel tiyatrolar arasında oyunları ve çizgisiyle dikkat çeken ve sizin öncülüğünüzde kurulan K! Kültüral Yakup Almelek Sahnesi’nin kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

Tiyatroyu çok seviyorum. Tiyatroya dair bir şeyler yazmak kadar, tiyatroya katkı sunacak eylemler hazırlamak da bir ihtiyaç olmuştur benim için. Bu ihtiyacı duyduğum zamanlarda kader bu ya; karşıma Yağmur Yağmur adındabir yoldaş çıktı.Kültüral’ı birlikte projelendirip büyük bir mutlulukla hayata geçirdik. 20 yıl önce 4. Levent Sanayi Bölgesi’ndeki salaş işyerimizi büyük bir emek ve yatırımla bugünkü fiziksel yapısına yani tam donanımlı bir blackbox haline getirdik. Şimdi ilgi gören bir kültür merkezi oldu.

– Adınızı taşıyan mekanınızı sanata tahsis etmeniz toplum ve kültür açısından övgüye değer niteliktedir. Tiyatronun yeni projeleri nelerdir?

Dünya çapında oyunlar sahnelemek. En temel hedefimiz sanat adına en iyiyi aramak ve hayata geçirmek. Bu güzel alanı tam bir kültür yuvası haline getirmek. 2018-2019 tiyatro döneminde bir Medea uyarlaması ve dünya çapında büyük bir yazar olan Jean Genet’ninParavanları’nı sahneledik. Shakespeare, Ibsen, çağdaş dünya yazarları ve yerli yazarlarımızdan oluşan seçkin repertuvarlar hazırlamak istiyoruz yeni sezonlarımızda.

 – Kitaplarınız ve sahnenizin bu kadar kısa sürede ses getirmesini neye bağlıyorsunuz?

Çalışmaya, araştırmaya, okumaya, kolaya kaçmamaya… Fedakarlığımızı en üst düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Önce kendi ülkemizde, sonra da dünyada bir yerimiz olsun istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün istediği gibi çağcıl olmamız gerekiyor. Başka ülkelerle yarışır halde olmalı, hatta onlardan daha ileride olmalıyız.

– Önümüzdeki dönemde edebiyat projelerinizden söz edebilir misiniz?

Kitaplarımın daha fazla kişiyle buluşmasını sağlamak için çalışmak. Kültüral’da edebiyat günleri düzenlemek. Hatta Yağmur’un da benim de hedeflerimiz arasında bir yayınevi kurmak bile var. Edebiyat yaşamsal bir ihtiyaç, kültürel bir hazine.

Hayati Asılyazıcı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.