X
  • Yeni Sağlık Haberleri
  • Genel
  • Odatv’yi “kaçma şüphesi” diyerek tutuklu yargılayan hakimler, kaçarken yakalanmalarını nasıl açıkladı

Odatv’yi “kaçma şüphesi” diyerek tutuklu yargılayan hakimler, kaçarken yakalanmalarını nasıl açıkladı

ABONE OL
Ocak 6, 2022 04:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Odatv kumpası davasının hakim ve savcılarının yargılamasına devam edildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde görülen davanın bugünkü celsesinde, Coşkun Musluk’un katılım talebi kabul edildi. Musluk’un Avukatı Hüseyin Ersöz de davaya katılım talebinde bulundu. Sanıklar, Avukat olan Ersöz’ün iddia edilen suçlardan nasıl bir zarar gördüğünün anlaşılamadığını belirterek, talebin reddedilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Haydar Metiner, “İfadesinde açıklık yok. Buraya geldiğinde ne tür zarar gördüğünü sorup, açıklığa kavuştururuz” derken, Savcı Hakan Arslan da Av. Ersöz’ün talebinin reddi yönünde mütalaa verdi.

Yapılacak işlem kalmadığından sanıkların taleplerinin alınmasına geçildi.

“HAKSIZLIK YAPAMAZSINIZ”

Öncesinde mütalaasını veren Savcı Arslan, yakalama kararı uzun süredir infaz edilmeyen, aralarında Zekeriya Öz, Cihan Kansız, Celal Kara, Mehmet Karababa ile Seyfettin Mermerci’nin de bulunduğu firari sanıklar hakkında tutuklama kararı verilmesini ve kırmızı bülten çıkarılmasını istedi.

Sanıklardan Bülent Kınay, bundan sonraki duruşmalara SEGBİS’le katılma talebinde bulunurken, şunları anlattı:

“Rahatsızlığım var. Bulunduğum cezaevinden Ankara’ya saatlerce ellerim kelepçeli getiriliyorum. Bunları kayıtlara geçmesi için söylüyorum. Beraberimde nevresim ve çarşafımı getirdim. Cezaevi görevlisi, ‘Buradaki sidikli ve kanlı yataklarda yatmak zorundasın’ dedi.”

Mahkeme Başkanı Haydar Metiner, nerede ve nasıl yakalandığını sorduğunda da Kınay, “Edirne’de yakalandım. Yakalanmak istemiyordum, çünkü 15 Temmuz darbesinden sonra kamuoyuna yansıyan o kadar vahşi olaylar oldu ki! Benim Türk yargısıyla sorunum yok, ama meslektaşlarım işkence görmüşken, yakalanmak istemedim” karşılığını verdi.

Başkan Metiner, bu iddialara şöyle tepki gösterdi:

“İşkence suçlarına da dairemiz bakıyor. Ülkemizde işkence sıfır noktasındadır. Bu tür isnatlar haksızlıktır. Haksızlık yapamazsınız.”

Kınay’ın, “Yapan görevlilere söylüyorum” cevabı üzerine de Başkan Metiner, “O zaman herkesin göz yumduğu anlamına gelir. Biz hukuk devletiyiz” dedi.

Sanıklardan Hikmet Şen ise, Odatv kumpasında yargılanan sanıklar ve avukatlarının tanık olarak dinlenmesini istedi.

Verilen aradan sonra kararı açıklayan Başkan Metiner, firari 13 sanığın kaçak sayılmaları ve yokluklarında tutuklanıp, haklarında kırmızı bülten çıkarılmasının, diğer sanıklara adli kontrol uygulanmasının kararlaştırılarak, duruşmanın 10 Şubat 2020’ye ertelendiğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.