DOLAR

18,4715

-0.05%
EURO

17,7355

0.05%
ALTIN(gr)

965,24

-0,05%
BİST 100

%
X

Suriye operasyonunda öncelikli amaç ne olmalı

ABONE OL
Ocak 6, 2022 06:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın doğusuna askerî harekât yapmasına nihayet yeşil ışık yaktı.

Türkiye’yi yönetenler, bu harekât ile Suriye sınırının PKK-PYD’ye karşı güvenli hale getirilmesini, kontrol edilecek bölgeye Suriyeli göçmenlerin yerleştirilmesini amaçladıklarını ifade ediyor.

Konu ile ilgili olarak Beyaz Saray’ın açıklamasında ise:

– ABD Silahlı Kuvvetleri’nin bu harekâtı desteklemeyeceği;

-Amerikan güçlerinin IŞİD’in halifelik ilan ettiği bölgelerde artık bulunmayacağı;

-Amerika’nın yıllardır vatandaşlarının vergilerine büyük maliyetler getiren, ele geçirilmiş bu savaşçıları (IŞİD’i) artık kendisinin tutmayacağını;

-Bundan sonra bölgede yakalanmış olan ISİD savaşçılarından da Türkiye’nin sorumlu olacağı ifade edilmiştir.

Beyaz Saray​’ın açıklaması

Görüleceği gibi Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın doğusuna yapacağı askeri harekattan beklediği siyasi hasıla ile ABD’nin bu harekattan beklentileri farklı. ABD, Türkiye’ye bu harekata yeşil ışık yakmasının karşılığı olarak ciddi bir bedel ödetmek istiyor.

Bu bedel, Suriye’de tutuklu bulunan yaklaşık on bin civarında IŞİD’linin sorumluluğunun Türkiye’ye devredilmesinin yanı sıra belki de Suriye’de kampta yaşayan IŞİD yakınlarının ve gelecekte IŞİD ile mücadelenin sorumluluğunun da Türkiye’ye devredilmesi anlamına gelebilecektir.

ABD’nin beş almadan bir vermeyeceğini bilmek gerekir.

“ABD İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK CİDDİ BİR ÇELİŞKİDİR”

İdlib’deki terör örgütü mensuplarının geleceği belirsizken ve İdilib’deki durum Türkiye için ciddi bir güvenlik sorununa dönüşmüşken, Suriye’de IŞİD sorumluluğunun da yüklenilmesi, içerde uykudaki İŞİD’ hücreleri de düşünüldüğünde, gelecekte çok ciddi bir güvenlik sorununa da dönüşecektir.

ABD’nin bile başarılı olamadığı, tutuklu IŞİD mensuplarından kurtulma eylemini Türkiye’nin hangi yöntemle, ne zaman ve nasıl gerçekleştirebileceği ciddi bir soru işaretidir.

Türkiye’yi yönetenler, Suriye’de Fırat’ın doğusuna yapılacak askeri harekatın amacının, bu ülkenin siyasi ve toprak bütünlüğünü sağlamak olduğunu da ifade etmektedir.

Gerçek şudur ki dışardan yapılan her askeri müdahale, Suriye’nin parçalanmasını kolaylaştırmaktadır.

Hem Suriye’nin siyasi ve toprak bütünlüğünü savunmak hem de Suriye’yi parçalayarak bu topraklarda PKK-YPG devleti kurmayı amaçlayan, Türk halkının yüzde seksen beşinin bir numaralı tehdit olarak tanımladığı ABD ile işbirliği yapmak ciddi bir çelişkidir.

Gerçek şudur ki Suriye’de Fırat’ın doğusuna yapılacak harekat, kurulacak güvenlikli bölge güneyinde PKK-YPG devletinin kurulmasını engellemedikçe, sadece ÖSÖ’nün ve göçmenlerin bu bölgeye yerleştirilmesi gibi kısıtlı yararlar sağlayacaktır.

İşte bu nedenlerle de Türkiye’nin Suriye ile ilgili öncelikli siyasi amacı PKK-YPG ile mücadele olmalıdır.

PKK-YPG ile mücadele ise ABD ile değil, Suriye’nin meşru yönetimi ile diyaloğu ve gayret birliğini gerektirir.

SON SÖZ:

Savaşta neye ulaşmayı amaçladığını kafasında açıkça belirlemeden kimse savaşı başlatamaz, başlatmamalıdır. Bunlardan birincisi politik amaç, ikincisi harekatın hedefidir.

Carl von Clausewitz

Nejat Eslen

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.