DOLAR

18,4715

-0.05%
EURO

17,7355

0.05%
ALTIN(gr)

965,24

-0,05%
BİST 100

%
X

Televizyon kanalları işin suyunu çıkardı

ABONE OL
Ocak 6, 2022 06:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arkadaşlar, ciddi olalım.

Bu işin şakası yoktur.

Savaş ciddi bir amaç için ciddi bir eylemdir.

Çünkü, savaşın bedeli, kan gözyaşı ve ölümlerdir.

Bütün dünya bu harekatı izliyor. Dışişleri Bakanlığı bu harekatın amacını zamanında anlatamadı, kamu diplomasisinde sınıfta kaldı.

Mili Savunma Bakanlığı veya Genelkurmay Başkanlığı periyodik brifinglerle medyaya bilgi vermedi, halkı aydınlatmadı; harekata katılan birliklerin yanına gazeteciler veya halkla ilişkiler uzmanları yerleştirilmedi.

Ortalık televizyon kanallarına kaldı.

Televizyon kanalları da hamaseti, reyting kaygısını bırakıp ciddi olmalı.

Savaş belirsizlikler alanıdır.

Televizyon kanalları hamaseti bırakıp sorumluluk sahibi olmalıdır.

Televizyon kanalları yarışa girmişler, savaşın başladığını ilk önce bizim kanal bildirdi kavgasını yapıyorlar.

GENCECİK MUHABİRLERİ ARAZİYE SALMIŞLAR

Gencecik muhabirleri araziye salmışlar, hiçbir eğitimden geçirmeden savaş muhabiri yapmışlar. Bu genç muhabirlerin başlarında çelik mi, plastik mi belli olmayan bir başlık takmışlar, üzerine “press” yazmışlar.

Sanki, Türkiye-Suriye sınırında her kes sadece İngilizce okuyor, konuşuyor. Sanki, bu bölgede havada uçuşan mermiler sadece İngilizce okumasını biliyor, “press” yazısını görünce yönünü değiştiriyor.

Konunun uzmanlarını araziye salmışlar, saatlerce canlı yayında konuşturuyorlar.

Dünyanın en büyük stratejistini mezarından çıkarıp getirseniz, bu harekat hakkında en fazla yarım saat konuşabilir. Saatlerce canlı yayında konuşturursanız bu uzmanları, işin ciddiyeti kaçar.

Ünlü haber kanallarımız var. Her gece, aynı kişiler saatlerce konuşuyorlar maşallah, savaşı yorumluyorlar. Ortada bir dedikodu dolaşıyor. Bu haber kanallarına sadece onaylı listede adı yazılı olanlar çağrılırmış. Benim favorim konu ne olursa olsun, demirbaş uzman ceza hukuku profesörü, çünkü, en iyi savaş yorumlarını o yapıyor.

Bazı haber kanallarındaki yorumcular, gerçekleri söylemek yerine, sadece belli merkezlerin hoşuna gidecek ifadeleri kullanmayı tercih ediyorlar, işin ciddiyeti kaçıyor.

İŞİN CİDDİYETİ KAÇTI

Gözümün önünde oldu. Ünlü bir haber kanalının sayın kadın programcısı ki bu konuda hiç eğitim almamış, programa çıkmadan önce soracağı soruları da hazırlamamış, ünlü bir uluslararası ilişkiler sayın profesörüne, Suriye’den Türkiye’ye atılan havan mermilerinin ne kadar uzaktan atıldığını sordu.

Yani, yanlış adama, havan silahının menzilini sormuş oldu. Sayın profesör bu soruyu cevaplamanın kendi uzmanlık alanına girmeyeceğini söylemek yerine, salladı gitti. İşin ciddiyeti kaçtı.

Arkadaşlar, işin ciddiyetini kaçırmayalım.

Çünkü, savaş ciddi bir amaç için ciddi bir eylemdir.

Savaşın bedeli, kan gözyaşı ve ölümlerdir.

Mehmetçik arazide, gece gündüz ölüm kalım savaşı verirken, kimsenin bu savaşı kendi çıkarları için şova dönüştürmeye, işin ciddiyetini kaçırmaya hakkı yoktur.

Arkadaş, sen de haddini bil, ciddi ol, bu savaşı kendi çıkarların için şova dönüştürme.

Arkadaşlar,

Televizyonlar dahil hepimiz sakin olalım, savaş belirsizlikler alanıdır, bu savaşın ne zaman biteceğini kimse bilemez, Mehmetçiği rahat bırakalım, dünyanın gözü üzerimizde, işin ciddiyetini kaçırmayalım.

Muhalefet partileri de sakin olsun, ciddi olsun. Bu savaşı iç politika malzemesi yapmayalım, işin tadını kaçırmayalım.

NATO genel Sekreteri kalktı Brüksel’den geldi. Gözümüzün içine bakarak, bizim için asıl düşman IŞİD’dir, PYD bizim IŞİD ile mücadelemizde ortağımızdır dedi gitti. Sözde biz güvenliğimizi garanti etmek için NATO’ya girmiştik. NATO ile ilişkilerimizin de ciddiyeti kaçtı.

Hey Trump,

Sen de sakin ol, işin ciddiyetini kaçırma, sen de ciddi ol.

Stratejik ortak mısın, başımıza bela mısın, neyin nesisin?

Ekonomimizi mi çökerteceksin, asker mi göndereceksin kararını ver artık.

Sen küresel güç Amerika’nın başkanı mısın, yoksa neyin nesisin?

Tvitlerle dünya meselelerini çözme modasını sen çıkardın, işin ciddiyetini kaçırdın.

Zaman ayır da bir psikoloğa görün, sana da faydası olur mutlaka, bize de…

SON SÖZ:

Devlet haklı nedenlerle bu harekatı terörle mücadele olarak tanımlasa da, bu silahlı mücadele, belli bir politik amaca yönelen ve organize olmuş bir silahlı güce dönüşen PKK-YPG’ ye karşı yapıldığı için savaştır.

Nejat Eslen

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.