DOLAR

18,4966

0.09%
EURO

17,7698

0.09%
ALTIN(gr)

967,87

0,53%
BİST 100

%
X

Türkiye’ye gerçek Ergenekon kuşatması

ABONE OL
Ocak 6, 2022 07:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1979-1981 yılları arasında birbiri ardından büyük olaylar İslam dünyasını alt üst etti: Afganistan’da ABD’nin El Kaide terör örgütünü kurması, Humeyni’nin İran’a gitmesine ve devrimi başlatmasına izin verilmesi, Kâbe baskını ve ilk kez Kâbe’yeMüslüman olmayanların, Fransız ordusunun girerek cihatçıları temizlemesi, Türkiye’de 12 Eylül darbesi ve ondan 10 gün sonra 22 Eylül’de Saddam’ın İran’a saldırması, Camp David Mısır-İsrail anlaşması ve 1981’de Enver Sedat’a suikast…

BİN SALMAN’IN İTİRAFI

Suudi Veliahtı Muhammet Bin Salman CBS TV’de 19 Mart 2018’de yayınlanan röportajında Amerikalı gazetecinin sorularına çok ilginç cevaplar verirken bu olaylardan bazılarını hatırlatmıştı. Bin Salman, bu gelişmeler sonucunda Arabistan’a bir İslamcılık anlayışı dayatıldığını, 1979 öncesi Arabistan’da kadın-erkek eşitliği ve diğer bakımlardan çok daha uygar bir yaşam olduğunu, Müslümanlara Batılı “İslamcı” uzmanlar tarafından dayatılan ve dinin gereği denilen “tesettür” anlayışının bile zorbalık olduğunuvurgulamıştı. Bin Salman “tüm Ortadoğu gibi” Arabistan’ın bile dış etkilerle “İslamcılaştırıldığının” altını çizmişti.

Yanlış anlaşılma olmaması için ABD’nin en iyi dostu olduğu herkes tarafından bilinen Bin Salman’ın bu sözlerinin Batı’nınİslamcılığa destek politikasından artık vaz geçmeye başlamasından kaynaklandığını vurgulayalım ve soralım: Türkiye’de de Suudi’ye paralel bir “İslamcılaştırma” süreci yaşanmamış mıdır?

TÜRKİYE “DİZAYN” EDİLDİ

12 Eylül 1980 darbesi öncesi Türkiye ile bugün arasında dağlar kadar fark vardır. Sadece siyasette ve resmi planda değil halk arasında, sivil toplumda, hayat tarzında büyük değişiklikler yaşanmış, 1000 yıllık ülke 40 yılda yeniden tasarımlandırılmıştır. O kadar ki uzun yıllar dışarda yaşayanlar ülkeye döndüklerinde gözlerine inanamaz hale gelmiştir. Rahmetli Uğur Mumcu’nun “Rabıta” kitabında anlatıldığı gibi CIA’nın Suudi olanakları ve parasıyla başlattığı Türk-İslam sentezi projesi 12 Eylül generalleri ve derin devletin de desteğiyle başarıya ulaşmıştır.

Devlete sızma, ele geçirme, muhalif aydınları yok etme, cemaatleştirme, tarikatlaştırma, mafyalaştırma, kadınları tesettüre ve ülkeyi çöl yaşam tarzına sokma girişimleri ülkenin ve devletin kimyasını değiştirmiştir. Bugün artık resmi ideoloji millet değil ümmet, ülke değil ümmet coğrafyası temelindedir. Devlet düşüncesi millet iradesine değil İslamcı ideolojiye, sosyal düzen insanların yaptığı yasalara değil İslamcı dogmalara, yönetim anlayışı ise demokratik denetim altındaki modern bürokrasiye değil kişisel ve keyfi kararlara dayanmaktadır. Liberal görünümlü İslamcı popülizm seçkin kültür ve uygarlığı düşman saymıştır.

Eğitim, sağlık, hukuk, adalet gibi iç politik konular kadar ulusal savunma ve dış politika alanlarında da Türkiye artık çağdaşlıktan çok uzaktır. Sadece yasalar ve kurallar değil, ordudan yargıya, ekonomiden polis teşkilatına kurumlar ve kadrolar da Ergenekon gibi kumpaslarla geniş ölçüde tasfiye edilmiştir. Dış politikada gözetilen ülkenin çıkarları değil hayali bir ümmeti temsil iddiasında olanların siyasal çıkarları ve gelecek korkusudur.

ÇIKMAZA SOKULMAK

İçinde bulunduğumuz durum bir çıkmazdır. ABD, bir taraftan Türkiye’nin de parçalanmasına büyük katkılarda bulunduğu Suriye’nin bir kısmında açıkça federal bir Kürt devleti kurarken, Hatay’ın hemen güneyinde 1 buçuk milyon nüfusu olan bir El Kaide terör devleti ise yıllardır yaşıyor ve Ankara’nın buna pek itirazı da duyulmuyor. AnkaraDoğu Akdeniz’de bölgede ülkelerinin tümünü ve BM Güvenlik Konseyi üyelerini kendisine karşı birleştirmeyi başarmış (!) durumda. AB’nin tavrı biliniyor. Sözde Rusya ile iyi ilişkiler var ama başta Suriye ve İdlib olmak üzere küresel tüm sorunlarda Ankara ile Moskova karşı karşıya. İran’ın hasmane tutumu ile Sünni petrol devletlerinin Ankara’ya düşmanlığı ilk kez mezhepleri bir konuda birleştirmiş durumda: Türkiye karşıtlığı.

İçinde yaşadığımız ortam adım adım yaratılmıştır. Bu durumda iktidarın şu veya bu dış politik atağına destek (konu ne olursa olsun) çıkmazı derinleştirir, ülkemizin etrafına çevrilen gerçek “Ergenekon” duvarlarını yükseltir. İçerde iktidarın güç kazanacağı her hamle dışarda ülke çıkarlarına darbe vuracaktır, denklem bu şekilde düzenlemiştir.

Örneğin birkaç gün sonra 22 Eylül’de Irak’ın İran saldırısının 39’uncu yılı doluyor. Saddam’ın hırsı, tek adam yönetimi, kimi zaman Batı’ya, kimi zaman Doğu’ya yanaşarak güçlenme çabaları, fırsatçılığı, kurnazlığı ve içerdeki zalimliği birçokları tarafından zamanında alkışlanmıştır ama sonunda ülkesini getirdiği durum ortadadır. Bir ülkenin yönetim anlayışı Saddam gibiyse, dış politikada aldığı, ya da alacağı şu veya bu tutum ülkeyi çıkmazdan kurtarmaz, sorunları her seferinde daha da derinleştirir.

ÇIKIŞ İÇERDEDİR

Türkiye’ye kurulan gerçek “Ergenekon” (kimilerine göre anlamı “dik yamaç” demektir) tuzağından kurtulma yolu iktidarı ve onunla birlikte başka çevrelerin de onunla paylaştığı çağdışı, uygarlık dışı zihniyeti değiştirmektir. Sorun yumağını çözecek düğüm içerdedir.

Kayahan Uygur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.