X
Uzmanlar uyardı: Yükselen puanlar yanıltmasın

Uzmanlar uyardı: Yükselen puanlar yanıltmasın

ABONE OL
Ocak 6, 2022 08:40
Uzmanlar uyardı: Yükselen puanlar yanıltmasın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu yayımladı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ve geçen yılki yüzdelik dilimleri de açıklandı. LGS tercihleri, E-Okul üzerinden 01-12 Temmuz tarihlerinde öğrenci velileri tarafından yapılacak. Tercihlerini internetten yapmak istemeyen veliler, herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden bu işlemlerini tamamlayabilecek. Tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Öğrenciler, Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapabilecek.

En çok 5 okul
Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacak. Yerel Yerleştirme’de tercihlerinden ilk 3 okulu Kayıt Alanı’ndan seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde, aynı okul türünden en çok 3 okul seçilebilecek. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplam 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Kayıt alanları renklerle
Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanı’nda yer alan okulları belirtecek.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanı’nda yer alan okulları belirtecek.
Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanı’nda ve Komşu Kayıt Alanı’nda olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtecek.

Özel Öğretim Kurumları’na kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.
Nakiller 2 dönemde
Yerleştirmeye esas nakiller 2 dönemde yapılabilecek. Her tercih döneminde en fazla 3 tercih hakkı olacak. Boş kontenjanlar 22 Temmuz’da duyurulacak.

Özellere kayıt başladı
Özel okullar, dün saat 17.00 itibarıyla taban puanlarını ve kayıt esaslarını içeren kılavuzlarını ilan etti ve bugün ön kayıtlara başladı. Özel Okullar Kayıt Koordinasyon Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, 1. ön kayıt dönemi 1 Temmuz’da tamamlanacak ve 2 Temmuz’da asil liste kesin kayıtları yapılacak. Özel okullara kayıtlar 12 Temmuz’a kadar devam edecek.

Sıralamaya dikkat

Eğitimci Yasemin Pakkan, Türkiye genelinde sınavı tam yapan öğrenci sayısının geçen yıla oranla daha fazla olduğuna dikkat çekerek “Hatta 1-3 yanlış yapanların sayıları da geçen yıla oranla hatırı sayılır şekilde yüksek. Bu nedenle elde edilen puanlar ve yüzdelik dilimler geçen yılla kıyaslandığında, puanların edinilen yüzdelik dilimlere göre yüksek olduğu görülüyor. Özel okul yerleştirmeleri yapılırken geçen yıl belirlenen puanlardan yüksek taban puanlarının açıklanacağını öngörüyoruz” dedi.

TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.