X

Yargıda deprem yaratan gelişmenin aktörü Odatv’ye konuştu: En kısa süre içinde…

ABONE OL
Ocak 6, 2022 04:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) olağanüstü seçimli genel kurul yapılması için 10 baro bir araya geldi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Odatv’ye yaptığı açıklamada “Bazı barolarımız daha önceden karar aldılar, şu anda bugün itibariyle Diyarbakır’la birlikte 10 baroyu bulduk” dedi.

TBB’de olağanüstü seçimli genel kurul tartışmasının uzun süredir devam ettiğini ifade eden Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, “Bu, bir yıla yakındır yürüyen bir tartışma. Türkiye Barolar Birliği’nin temel hak ve özgürlükler konusundaki tutumu, Baro Başkanları toplatısında çok sık tartışıldı. Son olarak bazı barolarla, avukatlık yasasındaki hüküm gereğince 10 baronun bir araya gelip olağanüstü seçimli genel kurul çağrısı yapabileceği yönündeki fikir üzerinde tartışmalar yürüttük. Bazı barolarımız daha önceden karar aldılar, şu anda bugün itibariyle Diyarbakır’la birlikte 10 baroyu bulduk. Katılacak bazı barolar olacağını düşünüyorum, bu sayının daha artacağını düşünüyorum” diye konuştu.

SEÇİM İSTEYEN 10 BAROYU AÇIKLADI

Odatv’ye konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, “Biz bundan sonraki süreçte, bu 10 baronun talebinin, Türkiye Barolar Birliği’ne ulaşmasıyla Türkiye Barolar Birliği yönetiminin bir kararla olağanüstü seçimli genel kurul yapması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa bunu söylüyor” dedi.

“Bu konuda biz üstatlarımızdan da görüş aldık, anayasa hukukçularından, akademik çevrelerden de görüş aldık. Bu konuda bir tartışma olmadığını söylüyorlar” diyen Başkan Cihan Aydın, olağanüstü seçimli genel kurul yapılmasını isteyen 10 baroyu ise şöyle sıraladı:

“Dolayısıyla bundan sonra izlenecek süreç, bu talepler Türkiye Barolar Birliği’ne ulaştıktan sonra bu talepler doğrultusunda karar alıp takriben bir ay içerisinde seçimli genel kurul yapılması gerekiyor.

Barolar şöyle: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa.

İlerleyen günlerde bu sayının artacağını düşünüyorum. Taleplerimizi en kısa süre içerisinde Türkiye Barolar Birliği’ne ileteceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.