DOLAR

18,4351

-0.31%
EURO

17,7107

-0.25%
ALTIN(gr)

966,76

0,41%
BİST 100

%
X

Yılan hikayesine dönen konuda son hamlesi ne olacak

ABONE OL
Ocak 6, 2022 08:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2016 yılının Haziran ayında Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması hakkında yapılan referandumda halkın yüzde 51,9 çoğunlukla AB’den ayrılmayı tercih etmesinin üzerinden 3 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen ülkenin AB’den ayrılması (Brexit) konusunda bir türlü anlaşmaya varılamadı.

İngiliz hükumeti ve AB arasında 2017 yılında yapılan protokol uyarınca Brexit görüşmelerinin 2019 Mart ayına kadar sonuçlandırılması ve ülkenin bu tarihte AB’den ayrılması gerekiyordu. Dönemin İngiltere başbakanı Theresa May ve AB arasında yapılan görüşmeler sonucunda 2018 Kasım ayında bir anlaşmaya varıldığı açıklandı fakat bu anlaşma Birleşik Krallık’ın AB gümrük birliğine Türkiye’nin pozisyonuna benzer bir şekilde karar mekanizmasında bulunmadan dahil olması, AB’nin tek taraflı olarak isterse Brexit sürecini durdurabilmesi gibi maddeler içerdiği için İngiltere parlamentosunda üç defa oylanmasına rağmen hepsinde reddedildi. Bunun sonucunda İngiltere’nin talebiyle ülkenin AB’den ayrılma tarihi Ekim 2019 olarak güncellendi ve tüm bu yaşanan süreç sonunda T. May hem başbakanlık hem de muhafazakâr parti koltuğundan ayrıldı.

GERÇEKLEŞMESİ PEK DE MÜMKÜN OLMAYAN BİR TEMENNİ

T. May’in istifası sonrası Temmuz ayında muhafazakâr parti ve başbakanlık koltuğuna seçilen Boris Johnson, AB ile yeni bir anlaşma için müzakere yapacağını fakat tercih etmemesine rağmen herhangi bir anlaşma olmaz ise 31 Ekim’de AB’den anlaşmasız çıkışın gerçekleşeceğini en baştan açıkladı. B. Johnson’ın AB ile yeni bir anlaşma için müzakere yapma isteği esasında gerçekleşmesi pek de mümkün olmayan bir temenniydi çünkü bu yaz 2014 yılında seçilen AB komisyonunun görev süresi doldu ve yeni AB parlamentosu için tüm kıtada seçimler yapıldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında yeni komisyon başkanı seçildi fakat komisyon üyeleri bu ay belirlenecek ve yeni AB komisyonunun göreve başlaması Ekim ayını bulacak. Kısacası Temmuz ayında göreve başlayan B. Johnson’ın 31 Ekim tarihine kadar AB’de onunla müzakere yapacak bir muhatabı pek bulunmuyordu ve zaten AB yetkilileri uzun bir süredir T. May ile yapılan antlaşmanın onlar açısından nihai olduğunu ve İngiltere ile yeni bir müzakere yapmayacaklarını belirtiyorlardı.

31 EKİM BREXİT TARİHİNDEN SONRASINA ERTELEME YETKİSİ

Bu gelişmeler ışığında 31 Ekim’de anlaşmasız Brexit’in gerçekleşeceği beklenirken muhafazakâr parti içindeki anlaşmasız çıkışa karşı olan 21 vekil muhalefet partilerinin vekilleri ile birlikte anlaşmasız çıkışı engellemek için bir karar tasarısı hazırlayıp, bunu parlamentodan geçirmek için çalışmaya başladılar. Söz konusu 21 vekilin muhalefet safına geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğu kaybeden B. Johnson, bu girişimi engellemek için kraliçe 2. Elizabeth’in yetkisini kullanarak parlamentoyu Kasım ayına kadar kapatması konusunda ikna etti fakat bunun üzerine söz konusu tasarıyı hazırlayan vekiller ellerini çabuk tutup, kraliçe parlamentoyu kapatmadan önce başbakanın anlaşmasız bir şekilde AB’den çıkmasını engelleyen karar tasarısını alelacele parlamentodan geçirmeyi başardılar. B. Johnson, parlamentoda aldığı bu yenilgi üzerine erken seçim yapılmasını öngören bir karar tasarısını oylattırdı fakat parlamentodan erken seçim kararı çıksa bile hükumetin bunu 31 Ekim Brexit tarihinden sonrasına erteleme yetkisi bulunduğundan dolayı muhalif vekiller erken seçim kararını reddetti.

Böylece göreve başladığı günden beri 31 Ekim’in anlaşmalı veya anlaşmasız İngiltere’nin AB’den ayrılacağı tarih olacağını söyleyen B. Johnson’ın AB yetkilileri karşısında eli kolu bağlanmış oldu. B. Johnson kısa bir süre önce yaptığı açıklamada bu duruma isyan ederek “Ölürüm de bir defa daha AB’den Brexit için erteleme istemem” dedi. Bu açıklamasıyla B. Johnson dolaylı olarak İngiliz parlamentosunun AB’den anlaşmasız çıkışı engelleme kararını tanımadığını ve uygulamayacağını ilan etmiş oldu. Bu açıklama sonrası bazı muhalif kesimlerden eğer B. Johnson parlamentonun kararına uymaz ise mahkemeye başvurulup, B. Johnson için hapis cezası bile talep edilebileceğini söyleyenler oldu. Son olarak da İngiltere yüksek mahkemesi hükumetin parlamentoyu kapatma girişimlerinin hukuksuz olduğuna karar verdi ve bu karar üzerine İşçi Partisi lideri J. Corbyndahil muhalefetten birçok kişi başbakan B. Johnson’ın istifasını sunmasını talep etti. B. Johnson ise yüksek mahkemenin kararını yanlış bulduğunu söyleyip, kendisine yöneltilen istifa çağrılarına uymayacağını belirtti.

BREXİT SÜRECİNİ TAMAMEN BİR BİLİNMEZE SÜRÜKLEME İHTİMALİ DE BULUNUYOR

Brexitmüzakerelerinde İngiltere’ye herhangi bir taviz vermemek için katı bir tutum takınan AB yetkilileri İngiltere’deki bu gelişmelerden sonra muhtemelen B. Johnson’a önceden T. May’e kabul ettirdikleri fakat İngiltere parlamentosu tarafından reddedilen antlaşmayı belki küçük birkaç değişiklik ile tekrar önerecekler veya B. Johnson’a Brexit için bir defa daha erteleme alabileceğini söyleyeceklerdir. Eğer B. Johnson parlamento kararının aksine tek taraflı olarak 31 Ekim’de AB’den anlaşmasız çıkış talep ederse bunun aksi yönde bir parlamento kararı olduğu için hukuksuz bir durum oluşacağını varsayarak AB yetkililerinin B. Johnson’ın bu talebine olumsuz yanıt verme ve Brexit sürecini tamamen bir bilinmeze sürükleme ihtimali de bulunuyor. AB zaten en baştan beri İngiltere’nin AB hiç ayrılmamasını tercih ettiği için bu yönteme başvurması ve başbakanın anlaşmasız ayrılma talebini görmezden gelerek İngiltere parlamentosunun kararına paralel olarak Brexit sürecini durdurmaya çalışması çok şaşırtıcı olmayacaktır.

Kısacası 3 yıldan fazla bir süredir süren AB ve İngiltere arasındaki Brexit macerası artık tambir yılan hikâyesine döndü ve sonunun nasıl biteceği hala meçhul. Müzakereler esnasında Brexit’in faturası olarak İngiltere’den 50 milyar Euro gibi çok büyük miktarda para talep eden AB yetkililerinin eğer İngiltere 31 Ekim’de AB’den ayrılmaz ise ülkeyi 2020 AB bütçesine dahil edip, 50 milyar Euro’dan da fazla para talep etmesi olası görünüyor. Brexit macerası bir bilinmeze sürüklenirken İngiltere AB’ye üye olarak kaldığı her ay için ülkeye 1 milyar Euro civarında bir fatura çıkıyor olabilir.

DÜNYA GÜNDEMİNDEN DÜŞMEYECEK

Boris Johnson acaba parlamentonun kararına uyarak AB’den yeni bir erteleme mi isteyecek veya T. May ile yapılan anlaşmada küçük bazı değişiklikler yapıp tekrardan parlamentonun onayına mı sunacak önümüzdeki günlerde göreceğiz. Tabii ki B. Johnson’ın üzerindeki baskıya boyun eğmeyip, 31 Ekim’de AB’den anlaşmasız çıkış talep etmesi ve hemen arkasından İngiltere’de erken seçimi zorlamak için parlamentoda kendi hükümeti için güvenoyu yapılmasını talep etmesi olasılığı da bulunuyor. Eğer B. Johnson parlamentonun kararına uymama, kendi hükumeti için güvenoyu isteme gibi sıra dışı yöntemlere başvurursa belki bu yaşananlar sonrası İngilizler artık ülkenin yazılı bir anayasası bulunması gerektiğini tartışmaya açabilirler. Hangi seçenek gerçekleşirse gerçekleşsin, Brexit tartışmasının daha uzun bir süre dünya gündeminden düşmeyecek.

Onur Özersin

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.