DOLAR

18,4855

0.03%
EURO

17,8173

0.43%
ALTIN(gr)

972,61

1,02%
BİST 100

%
X

Yoksullara “boşuna beklemeyin” dendi

ABONE OL
Ocak 6, 2022 03:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydınlık gazetesi yazarı Ufuk Söylemez, bugünkü köşesinde Türkiye’deki gelir adaletsizliğine ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sürekli ekonomi ile ilgili paketler açıkladığını, ancak hedefleri tutturamadığını ifade eden Söylemez, “Asıl dikkat çekmek istediğim husus ise, bu ekonomik çöküş tablosunun, toplumsal gelir eşitsizliğini hızla daha da bozması nedeniyle, sadece büyümenin değil gelecek kuşakların da refah ve umutlarının harcanıyor olmasıdır” diye yazdı. OECD’nin Türkiye’ye ilişkin araştırmasından da örnekler veren Söylemez, “yoksul bir ailenin çocuklarının, ortalama gelir düzeyine erişebilmeleri için 5 kuşak (100-150 yıl) geçmesi gerekebilir” şeklinde yazdı.

Ufuk Söylemez’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“2018 yılında OECD tarafından açıklanan ‘gelir dağılımı eşitsizliğinin, nesiller arası gelir hareketliliğine olumsuz etkisini’ konu olan araştırma çok çarpıcı.

1985-2015 yılları arasında artan gelir adaletsizliğin, sosyal hareketliliğe, kuşaklar arası gelir hareketliliğine son derece olumsuz etkileri olduğu açıklanıyor bu raporda.

Bu araştırmaya göre, yoksul bir ailenin çocuklarının, ortalama gelir düzeyine erişebilmeleri için 5 kuşak (100-150 yıl) geçmesi gerekebilir!

Bu rakamın, gelir eşitsizliğinin nispeten az olduğu İskandinav ülkelerinde 2-3 kuşak olarak hesaplanırken, eşitsizliğin daha adaletsiz olduğu ülkelerde 9 kuşağa kadar çıkabileceği belirtiliyor.

OECD, buna “Sosyal Asansörün bozulması” diyor.

***

Türkiye’de en zengin kesimle – en yoksul kesim arasındaki gelir farkı, son yıllarda giderek açılıyor. En yüksek gelir düzeyine sahip %20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay %47,6 iken, en düşük gelire sahip grubun toplam gelirden alabildiği pay sadece %6,1. TÜİK ve SGK’nın son verilerine göre, 8,6 milyon insan Yeşil Kartlı ve aylık 852 TL ile yaşamaya çalışıyor. 11 milyonu aşkın insan ise yoksulluk çekiyor.

Eurostat (Avrupa İstatistik Enstitüsü) 2017 yılı, gelir ve yaşam koşulları araştırma sonuçlarına göre, Türkiye, incelenen 33 Avrupa ülkesi arasında üzücüdür ki, Sırbistan’dan sonra en kötü ikinci ekonomi konumunda.

1955-1975 yılları arasında doğanlar, kuşaklar arası gelir adaletsizliğini aşabilecek sosyal hareketlilik açısından daha şanslıydılar belki de.

Ama 1985-2019 yılları arasında giderek hızla bozulan gelir dağılımı eşitsizliğinin sebep olduğu büyük uçurum, bugün yoksulluğun yanı sıra yarın gelecek kuşakların da bu adaletsizliğin kurbanı olacağına işaret ediyor.

Yoksul bir ailenin çocuğunun, ortalama gelir düzeyine ulaşabilmesi için ortalama 5 kuşak (100-150 yıl) geçmesinin gerektiği hesaplanıyor, çok acıdır ki.

Ardı ardına ekonomi programları açıklayarak, bu acı ve vahim gerçeği değiştirmek keşke mümkün olabilseydi.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.