X

Yüzde 99’u FETÖ’cü çıktı

ABONE OL
Ocak 6, 2022 00:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FETÖ davalarına ilişkin askeri öğrenciler tatışması gündemdeki yerini koruyor.

Gazeteci-Yazar Nedim Şener, askeri öğrencilere ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Nedim Şener, “Askeri okulun yüzde 99.2’si FETÖ’cü öğrenci” başlıklı yazısında 2013 yılı Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu sınavlarına ilişkin raporda askeri okullardaki öğrencilerin yüzde 99.2’sinin FETÖ’cü olsuğu tespiti yer aldı.

Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, yazısında “2010-2016 arasında FETÖ’cülerin çalıntı soruyla kazandığı 24 sınavda kendi örgüt üyelerinin mülakatı geçmesi için şifreleme yöntemi kullandığı belirlendi” ifadelerini kullandı.

İşte o yazı…

Son zamanlarda “mağdur askeri öğrenci” tartışması aldı başını gidiyor. CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bunu dillendirince daha çok konuşulur oldu. Yanlış anlamayın, hakları arananlar; sınavları alnının akıyla kazanan ancak FETÖ’cüler tarafından düzmece sağlık raporlarıyla kayıt yaptırmaları engellenen ya da askeri okullardaki FETÖ’cü kadrolar tarafından şok mangaları, işkence, baskı ile askeri okullardan atılan 5 bin vatan evladı değil. Muhalefetin kürsülerden bahsettiği “mağdur askeri öğrenciler” bu okullara çalıntı soruyla giren ve 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından, sokağa çıkartılan kişiler. Eğitim kadrosu ve öğrencilerinin neredeyse tamamı FETÖ mensuplarından oluşan askeri okullar 15 Temmuz sonrası kapatıldı.

Bu öğrencilere, FETÖ’cüler tarafından mağdur edilenlerden farklı olarak, Türkiye’nin iyi üniversitelerine kayıt yapma hakkı tanındı. FETÖ’cülerin mağdur ettikleri binlerce öğrenci ise bırakın haklarını almayı üstüne tazminat bile ödediler. Hukuk savaşları hâlâ sürüyor. Öte yandan darbe gecesi sokağa çıkartılan askeri öğrencilerden büyük kısmı beraat ederken bir kısmı cezalandırıldı. Gelelim 15 Temmuz öncesi askeri okulların durumuna. Yazımın başlığındaki, “askeri okullardaki öğrencilerin yüzde 99.2’si FETÖ’cü” tespiti soruşturma birimleri tarafından hazırlanan 2013 yılı Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu sınavlarına ilişkin raporuna dayanıyor.

İTİRAFLA ORTAYA ÇIKTI

Raporun hazırlanmasına yol açan gelişme ise, FETÖ’nün mahrem imamlarından birinin, 2006’dan itibaren Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin askeri okullarına giren öğrencilerin büyük bölümünün, 2010’dan itibaren de neredeyse tamamının örgüt üyesi olduğunu ve sınavları geçerken kullanılan yöntemleri itiraf etmesi oldu. 2010-2016 arasında FETÖ’cülerin çalıntı soruyla kazandığı 24 sınavda kendi örgüt üyelerinin mülakatı geçmesi için şifreleme yöntemi kullandığı belirlendi.

Buna göre sınav komisyonlarında ve bilgi işlem bölümlerinde görevli FETÖ’cüler, sınava giren örgüt elemanlarına ikinci ve üçüncü hanelerinin toplamı 9, 10, 11 ve 12 olan özel aday numaları verdi. Size burada yalnızca 2013 yılı Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mülakat sınavı ile ilgili örneği paylayacağım; 2013 yılında Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na toplam 672 öğrenci kaydı yapıldı. Bunlardan 667 öğrencinin aday numalarının ikinci ve ücüncü hanelerinin toplamanının 9, 10, 11 ve 12 olduğu yani FETÖ’nün şifreleme yöntemine uygun olduğu tespit edildi.

Formüle uymayan öğrenci sayısı yalnızca 5 olarak belirlendi. Yani 2013 yılında giren öğrencilerin yüzde 99.2’sinin FETÖ’cü elemanları olduğu ortaya çıktı. Bir detay da vereyim, 2013 yılında yazılı sınavı ve mülakatı bileğinin hakkıyla kazanan 5 kişiden ikisi FETÖ’cüler tarafından okuldan atıldı. 2006-2010 arası 23, 2010-2016 arası 24 olmak üzere toplam 47 sınavda binlerce FETÖ’cü bu tür hileler ile askeri okullara yerleştirildi. Şimdi yorumu siz yapın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.