DOLAR

18,4336

-0.25%
EURO

17,7252

-0.19%
ALTIN(gr)

964,12

0,14%
BİST 100

%
X

Zemzemin de suyu çıkmasın

ABONE OL
Ocak 6, 2022 07:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğma büyüme Eyüpsultanlıyım.

Benim semtim Eyüp’te, ayrıca Fatih semtinin Çarşamba’sında ve Ankara’nın Hacı Bayram’ında ve dahası muhtemelen Türkiye’nin dini hassasiyeti güçlü insanların uğrak yeri olan diğer noktalarda hemen herkesin bildiği bir ticaret yaşanmaktadır. Aslına bakarsanız buralarda yapılan her ticaretin her anlamda olumsuz olması gerekmiyor, hatta bir büyük ihtiyaca cevap vermesi bakımından lüzumlu olduğuna da inanırım. Dinle ilgili değerli eserlerin ve giyim kuşamda tercih edilen aksesuarların alınıp satılması doğal insani aktivitelerdir. Ancak insanların manevi duygularıyla oynayıp onları kutsallık arz ettiğine inanılan söylem ya da objeler üzerinden sömürmenin affedilecek ve göz ardı edilecek tarafı da yoktur.

Din üzerinden nemalanma çeşitlerini şimdiye değin pek çok başlık altında gördük ve dini menfaat aracı olarak kullanan birçok din bezirgânına rastladık, rastlıyoruz. Şimdi de yaşamımızda “Sahtesi üretilip piyasaya sürülen zemzem” diye inanılması zor ama imkânsız olmayan konunun işgal edeceğini tahmin ediyor, özellikle inancı sağlam müminlerin dikkatine bu konuyu sunmak istiyorum.

Önce zemzem nedir, meselesine açıklık getireyim…

Yahudi ve Arap asıllı peygamberlerin atası kabul edilen Hz. İbrahim eşi Hacer ile yeni doğmuş çocuğu İsmail’i Babil’in Ur şehrinden alıp çöl içindeki Mekke/Bekke şehrine getirip bırakır ve geri dönüp gider. Kendisine ve bebeğine nasıl bakacağını bilemeyen Hacer’in yanındaki yiyecek ve su biter. Sadece birkaç hurma ile beslenen ana oğlu susuzluk biçare duruma düşürür. Hacer, bugün Kâbe’nin hemen yanı başındaki Safa ile Merve tepeleri arasında çaresizce çocuğuna su ararken ona su ararken İsmail’in ayakucunda Allah’ın bir mucizesi olarak kaynayıp yeryüzüne çıkan suyu fark eder. Suyun akıp gitmemesi için suya “Zem, zem; yani dur, dur” diye seslenir ve suyun etrafını volkanik taşlarla örmeye başlar. İşte bugün zemzem adlı kutsal suyun din kaynaklarındaki tanıtımı ve macerası bu şekilde geçmektedir.

ZEMZEM MAKİNESİ ÇIKARMIŞLAR VE…

Zemzem, Hz. Muhammed’in sözlerinde, kendinde şifa ve bereket olduğu haber verilen bir içecektir.

Zemzem, hac veya umreye gidenlerin kana kana içtikleri, memleketlerine dönerken yanlarında bidon bidon götürdükleri bir Mekke hatırasıdır.

Zemzem, ayağa kalkarak ve kıbleye dönülerek içilmesi tavsiye edilen bir dini ritüelin baş aktörüdür.

Zemzemin bilimsel tanımında birçok görüş ortaya konulmaktadır ama en bariz vasfı magnezyum oranının yüksek olduğudur. Aynı zamanda zemzemin normal sudan farklı yönleri olduğu hakkında da birçok tuhaf görüş öne sürülmektedir. Zemzem’in gerçek olup olmadığını anlamak için birkaç yöntem varmış. Bir zemzem makinesi çıkarmışlar ve bir bardak suya zemzem, bir bardağa da normal su konulup bu makinede ölçülmüş ve zemzem suyunun 580-600 miligram, normal suyun ise 200 miligram geldiği tespit edilmiş. Zemzemin gerçek olup olmadığı bu testten anlaşılabiliyormuş. Bir de zemzem suyu kış günü soğuk havalarda ve normal suyun donduğu ortamlarda donmazmış. Bu şekilde de zemzemle normal suyu birbirinden ayırmak mümkünmüş.

Tabii bu tanım ve açıklamaların ne kadar bilimsel olup olmadığı hususu uzmanlara kalmış bir durumdur ama bizi ilgilendiren zemzem süsü verilmiş ya da zemzem etiketi yapıştırılmış materyallerle Müslümanların niçin kandırıldığı ve sömürüldüğü meselesidir.

Geçenlerde bir haber vardı. Adana’da musluk suyunu “zemzem” diye satmaya çalıştığı öne sürülen bir zanlı gözaltına alınmış, iş yerine operasyon düzenleyen ekipler çok sayıda sahte zemzem bidonu bulmuş. Bidonları inceleyen ekipler, musluk suyuyla doldurulmuş 5’er litrelik bin 200 bidona “zamzam” yazılı etiket yapıştırıldığını tespit etmişler. 2007 yılında İngiltere’de de benzer bir olayla, şişesi 3 sterline sahte zemzem suyu satıldığı haberini internette görebilirsiniz.

Gelelim konunun din üzerinden sömürü noktasına…

Zemzem hadislerde övülse de ne o ne Kâbe kapısı yanındaki siyah taş (Hacerül esved) ve ne başka bir obje tapınılacak ve olduğundan fazla kutsallık verilecek şeyler değildir. Halife Ömer’in hatıra özelliği taşıyan kimi eşya ve cisimleri fetiş seviyesine çıkarma yönelimlerine karşı uyguladığı operasyonlar gerçekten övülesi tavırlardı. O, Hacerül esved’e yönelik iltifat ve ilgiyi sınırlamış, Hz. Muhammed’in altında dinlendiği ağacı kökünden söküp attırmış ve yine Peygamber’e ait olup Ebu Süfyan’ın devlet hazinesinden yararlanmasına dair özel mektubunu, dönemsel politikanın artık değiştiği öngörüsüyle yırtıp atabilmiş bir hakiki mümin kişiliği sergilemiştir.

Bugünlerde Eyüpsultan ilçesindeki bazı çeşmelerden doldurulan paslı sac tadı açıkça hissedilen sular poşet içinde veya maşrapada saf gönüllü ziyaretçilere satılabilmektedir. Yine Eyüp sırtlarındaki Pierre Loti tepesindeki Kaşgâri Camiinin bahçesindeki tarihi kuyudan çekilen su bile, türbelerin de bulunduğu o alanda çöreklenen bazı kişilerce zemzem muamelesine tabi tutulup insanlara ikram(!) edilmektedir. Menzil tarikatının merkezi olan sahaya girişlerde, şeyhlerini görmeye gidenlere verilen alelade musluk sularının zemzem olarak sunulduğu bilinmektedir.

Allah’ın insana nimet olarak verdiği en yüce değer, akıldır.

Aklını kullanmayanların hakkı, Kur’anî ifade ile “pislik”tir.

Pislikten kurtulup nezih olmanın ve mübarekliğe ermenin yolu ise “Aklı çalıştırmak”tır.

Nazif Ay 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.