X

Vay arkadaş yandaş olmak varmış

ABONE OL
Ocak 14, 2022 23:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa Mahkemesi haberlerinde küfürlü sözlere yer veren AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesini haklı buldu. Halk TV’de gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu “Halk Arenası” programına konuk olan tiyatro ve sinema sanatçısı Müjdat Gezen’e “pezevenk” diyen Yeni Akit’e, Anayasa Mahkemesi ifade ve basın özgürlüğü kararı verdi.

2015 yılında Uğur Dündar’ın sunduğu programda Müjdat Gezen ve ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk konuk olmuş, haklarında “ezana saygısızlık yapıyor” iddiası hakkında konuşması geçmiş, programda iktidara yakın basının kapalı bardaklarda içki içtikleri iddia edilmişti. 

3 KURUŞLUK MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇILMIŞTI

Artı Gerçek’ten İsa Uğur Erdoğan’ın haberine göre; söz konusu programa ilişkin Yeni Akit ertesi gün, “Pezevenk’ Müjdat ve ‘Küfürbaz’ Yaşar’a tepki yağıyor” başlıklı imzasız haberle; “Halk TV’de ‘Sol kırması’ Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası adlı program rezilliklerine bir yenisini daha ekledi. Programın bu haftaki bölümüne katılan ‘Pezevenk’ Müjdat Gezen ve ‘Küfürbaz’ Yaşar Nuri Öztürk, canlı yayında küfürler yağdırırken, vatandaşlar bu edepsizliğe büyük tepki gösterdi” spotuyla yine küfürlerin yazılı olduğu bir haberle cevap vermişti. 

Yayınlanan haberin kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle 3 kuruşluk manevi tazminat talebiyle mahkemeye başvuran Gezen’e, Bakırköy 2. Asliye Hukuk Mahkemesi ‘ne başvuruda hak vermiş ve Yeni Akit’i 3 kuruşluk manevi tazminata mahkum etmişti.

GAZETECİLİK TEKNİĞİ SAVUNMASI

Kararı AYM’ye taşıyan Yeni Akit başvurusunda, “pezevenk ”sözcüğünü tırnak içerisinde vererek gazetecilik tekniği olarak kullandığını ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ifade etti.

AYM, Anayasa’nın ifade ve basın özgürlüğünü düzenleyen 26. ve 28. maddesine atıfta bulunarak söz konusu manevi tazminat davasının basına müdahale olarak gördü.

“KÜFÜRLER ELEŞTİRİ AMAÇLI”

AYM değerlendirmesinde söz konusu küfürlerin eleştiri amacıyla kullanıldığını ve “İlk derece mahkemesi haberi yayımlandığı bağlamdan ve haber içerisinde geçen bir kelimeyi bütünselliğinden ayrı değerlendirdiğini” vurguladı.

Yüksek Mahkeme aynı zamanda, Gezen’in kullandığı ifadelerin, “Kendisine yönelik olarak kullanılmasının şeref ve itibarını hedef aldığı açıktır” dedi. AYM, haberin izleyicinin tepkisini dile getirmek amacıyla yayınlandığını belirterek, “Haberin bütünlüğüne bakıldığında Yeni Akit’in doğrudan ve keyfi biçimde hedef aldığı söylenemez” dedi. AYM, “Söz konusu sert söylemin bir ölçüde Gezen’in davranışından kaynaklandığı kabul edilmelidir” ifadelerine yer verdi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.