Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Nasıl Beslenmeli

0
1913

Akdeniz Anemisi, bir çeşit kan hastalığıdır, daha çok Akdeniz bölgesinde ve Anadolu bölgesinde yaşayan kişilerde görülmekte. Akdeniz Anemisi taşıyıcılarında en çok demir eksikliği görülmekte bu sebeple Demir vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Kan seviyesini dengede tutacak besinler tüketilmeli.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı Hangi besinler iyi gelir:

Kuru Üzüm, Kuru İncir, Kuru Kayısı(Kurutulmuş Meyvelerin tümü), Kırmızı Et, Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, Pekmez ve kakao daha çok tüketilmeli. Akdeniz Anemisi hastaların vücut direnci normal kişilere oranla daha düşük olduğu için vücut direncini toparlamak ve vücuda güç vermek için C vitamini bol bol tüketmeli.
C vitamini olarak: Tüm Narenciye ürünleri, Portakal, Mandalina tüketerek vücudun bağışıklık sistemini Kuvvetlendirir. Akdeniz Anemisi özelikle vücut için gerekli olan demir, çinko gibi yüksek oranda vitamin içeren besinlerden faydalanmalı.
Demir bakımından zengin besinler: Baklagiller, Mercimek, Darı, Nohut, Koyu yeşil renkli sebzeler, Pekmez, Demirle Zenginleştirilmiş Tahıl ürünleri, Kuru Kayısı, Kuru Şeftali, Balkabağı, Ayçekirdeği, Fıstık, Ceviz Badem, Soya Fasulyesi. Akdeniz Anemisi hastaları her sabaha mutlaka çekirdeksiz üzüm tüketmeli, gün arasında 200 gram ceviz veya Kaju tüketmesi vücudunun daha çok enerjik olmasını sağlar. Kırmızı sebze ve meyveler ise kan değerini yükseltir. Domates Ahududu bol miktarda tüketilmelidir. Ahududu da olan yüksek vitamin ve demir sayesinde kan ve demir ihtiyacını karşılamakta ve vücudu koruyarak güçlendirmekte.
Akdeniz anemisi hastaları dikkat etmesi husus ise Et ve Yoğurdu aynı anda tüketmemeli, Et ve Yoğurt ikisinde de yüksek oranda protein mevcut olduğu için Demir oranının düşmesine neden olacaktır. Akdeniz Anemisi hastaları kan değerini her zaman yüksek olmasına dikkat etmeleri gerekmekte. Bunun içinde yedikleri besinlere çok dikkat etmeleri lazım. Hastalığın dengeli olması için her gün vişne veya vişne suyu tüketilmeli.

Akdeniz Anemisi Hastaları Nelerden Uzak Durmalılar:

Sigara, Alkol gibi maddelerden uzak durmalılar. Bu gibi maddeler hem kana hem de
vücuda büyük hasarlar bırakmakta. Akdeniz Anemisi Hastaları, yaşadıkları hastalık nedeniyle vücutları her zaman yorgun ve bitkindir. Yoğun ve bitkin olan vücudumuza birde Alkol, sigara gibi maddelerle dahada çok yorarak büyük enerji sarf etmesi gerektiğinden dolayı hastalığa karşı direncinin zayıflamasına ve yenik düşmesine neden olacaktır.
Süt tüketimine dikkat edilmeli, demir eksikliği olan hastalar için süt negatif bir maddedir. Süt tüketilmemeli, Yumurtadan da uzak durulmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 9 =