Baş Dönmesine Dikkat ! Şah Damarı Tıkanıklığı Habercisi

0
163

Baş dönmesine dikkat ! Şah damarı tıkanıklığı habercisi olabilir. Çoğumuzun tansiyon düştüğü içindir diye geçiştirdiğimiz  baş dönmeleri ciddi bir hastalık belirtisi olabilir, ihmal edilmemesi gerekir.

Vücut yaşadığı rahatsızlıkları bazı sinyaller ile kişiye bildirir. Bu genellikle ağrı, şişme gibi keskin belirtiler olabilir. Kişiyi rahatsız eden bu belirtiler hemen doktora gitmesine yol açar ama bazı belirtiler bizi çok fazla rahatsız  etmediği için doktora gitmeyi ihmal ederiz. Anlık baş dönmeleri de bunlardan biri maalesef.

Ayağa kalktığımızda yaşadığımız geçici baş dönmelerini pek dikkate almaz, tansiyon düşüklüğünden bu sorunu yaşadığımızı düşünürüz. Oysa bu baş dönmeleri oldukça ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Hasta ayağa kalkması ile birlikte baş dönmesi, denge kaybı ve anlık görme kaybı yaşıyorsa mutlaka bir hekime  baş vurmalı ve kontrolden geçmelidir.

Geçmeyen baş dönmesi ve denge kaybını dikkate alın

“Şah damarı tıkanıklığı hastalığının belirtileri aslında birçok hastalığın belirtisi ile aynı. Her baş dönmesi ya da her denge kaybı şah damarı tıkanıklığının göstergesi olarak yorumlanamaz. Baş dönmesi; kişinin ayağa kalkmasıyla başlayan hafif denge kaybı, göz kararması, kısa süreli ani görme kayıpları, yüksek tansiyon ve kontrolsüz şeker hastalarında da görülebildiği gibi şahdamarı daralması ya da tıkanıklığının da belirtisi olabilir.

Yüksek tansiyonlu hastalarda ilaçlar tekrar düzenlendiği zaman bu şikâyetler geriliyor. Şeker hastalarının düzensiz şekerleri kontrol altına alındığında da bu şikâyetin gerilediğini görüyoruz. İlaca rağmen geçmeyen şikâyetler bizim için soru işareti olmalı. Şahdamarı tıkanıklığı ya da darlığında unutkanlık, baş dönmesi, kısa süreli konuşma, görme bozukluğu, gözde kararma en hafif belirtilerdir. Hastalığın daha ileri aşamalarında bayılma da görülebilir.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + two =