Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı

0
614

Bebeklerin dişleri daha anne karnındayken diş etlerinin içinde oluşmakta. Anne karnında bebeğin sağlıklı dişlere kavuşması ilk başlangıç olarak görülmekte. Bebek dünyaya geldikten sonrada yapılacak bakım da bu süreçte önemli rol oynamakta.

Bebeklerde Diş Bakımı
Bebeklerde Diş Bakımı nsıl yapılır

Öncelikle Bebeğin diş bakımı ve sağlığı için yapılması gerekenler:

Anne hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı dişe kavuşması için gerekli vitaminleri almalı ve bebeğe de belli bir aydan sonra bu vitaminler verilmeli. Bebeğinizin sağlıklı bir dişe sahip olması için alması gereken vitaminler:
-Kalsiyum ve fosfor (alımı yeterli derede olmalı). Özellikle süt ve peynirde bulunur.
-D vitamini alımı çok önemlidir. D vitamin kaynağı ise güneş ışınları ve balık yağında bol bol bulunur.
-C vitamini alımı da çok önemlidir. C vitaminin bulunduğu meyveler: Mandalina, Portakal, kivi, kavun, çilek gibi) ve sebzeler verilmeli ( Brokoli, Dolmalık Biber, Karnabahar gibi)
-A ve B vitaminleri bunlara dikkat edilmesi gerek.
•Bebeğin ilk dişi 7-8 aylıkken çıkamaya başlar. Bebeğinizin çıkan ilk dişini düzenli olarak fırçalıyarak diş bakımına başlamalısınız.
• Bebeğiniz 1,5 – 2 yaş arasında iken diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaya çalışınız.
•3 – 4 yaşına gelmiş olan bebeğiniz günde düzenli olarak en az 2 kere dişlerini fırçalamayı öğrenmeli ve küçük yaşta diş doktoruna gitme alışkanlığı kazandırılmalı.
•Bebeğinize diş sağlığını anlatarak ve doktorun görevlerini belirterek dişci fobisinin oluşumunu önlemekte çok fayda olacaktır.
•Bebeğiniz belli bir yaşa geldiğinde mutlaka diş fırçalama alışkanlığını kazandırılmış olmalı ve bu konuda sizin gayretleriniz çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − twenty =