Behçet Hastalığı

0
921

Bir Türk doktoru olan  Hulusi Behçet tarafından teşhis edilmesiyle tıp litaratür’üne behçet hastalığı olarak  geçmiş bir  bağışıklık sistemi hastalığıdır. Oluşma sebebi henüz bilinmeyen, nadir  görülen bir rahatsızlıktır. En sık 30- 40  yaşlarındaki erkeklerde görülür. Genelde deri altı, göz ve beyindeki kan damarlarının iltihaplanması sonucu oluşur.

Behçet Hastalığı
Behçet Hastalığı

En çok görüldüğü ülkeler Türkiye, Japonya ve İsrail’dir. Ağızda tekrarlanan aflar, Genital bölgede çıkan yaralar ve yara izleri, deride püskürtü şeklinde yaralar. Bulgular damar iltihabi yaşandığı yere göre değişir.Bulguların hepsi bir anda görülmeyebilir. Bazı belirtiler hastalığın ilk yıllarında görünmezken, ilerleyen yıllarda  gözlemlenebilir.  Behçet hastalığı teşhis konarken; bacak toplardamarın da tıkanıklık, atardamarlar içinde pıhtı oluşumu, testiste iltihaplanma, atardamarda tıkanıklık, merkezi sinir sisteminin tutulumu, şiddetli baş ve boyun ağrısı, eklem ağrıları ve artrit aranmalıdır.

Behçet Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Behçet hastalığının tam anlamıyla neden kaynaklandığı konusunda kesin bir  cevap verilememektedir. Genetik faktörler bu hastalıkta da önemli rol oynamaktadır. Aile geçmişinizde behçet hastalığı geçiren varsa mutlaka kontrolden geçmelidir. Bir çok doktorun ortak kanısı bu hastalığa sebep olan bir virüsün olduğu yönündedir. Bu hastalığın tedavisinde ilk olarak organ tutulumunu engellemektir. Göz, büyük damar ve merkezi sinir sisteminde kalıcı hasarlar bırakmasını önlemeye yönelik tedavi başlar. Bu amaçla organları ve hayatı tehdit eden durumlarda yüksek dozda kortizon  gibi  bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılır. Ama hastaların çoğunda bu kadar ağır bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Behçet Hastalığı Hayati Organları Tehdit Ediyorsa

Behçet hastalığının tedavisinde romotoloji, dermotoloji , göz hastalıkları uzmanı  ve gerektiğinde nörolog, kalp damar cerrahı ortak çalışır. Hayati organları tehdit eden durumlarda kortizon gibi ağır bir ilaç yüklemesi yapılır behçet hastalarına. Eğer hastalık hayati organları tehdit etmiyorsa, hastalık yeni başlamışsa kolşisin isminde ilaç kullanılır. Bu ilaç eklem ağrıları ve eklem şismesi ,  sert ağrılı kızartılar ve cinsel organ yaralarının sıklık ve şiddetini azaltmakta etkilidir. Behçet hastalığında görülen bazı bulgular lyme, crohn gibi hastalıklarda da görülebilir. Bunun için teşhisin uzman hekimler tarafından konması gerekmektedir. Ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar kolay yapılır.

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + 10 =