Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

0
789

Bel fıtığı rahatsızlığı, erişkinlerin %80’i hayatlarının bir kısmında en az bir kez bel bölgesinde yoğunlaşan ağrılardan yakınmakta. Bel fıtığı her yaşta kendini gösteren bir rahatsızlıktır, ama genellikle 30-60 yaş civarındakiler de daha sıklıkla yetişkinlerde görülmektedir.

bel fıtığı nasıl olur
bel fıtığı nedir

Bel Fıtığı Nedir?

Birçok kemikten meydana gelen omurgamızın esnek olmasını sağlayan bu kemikler arasında bulunan disklerdir. Kemiklerin arasında daireye benzeyen bu diskler omurga arasında yastık gibi ve esneklik işlevi görmektedir.
Diskler’de fibröz diye adlandırılan dış kısmı ve jöleye gibi ‘nucleus pulposus‘ adında orta kısmı bulunmaktadır.
Omurgaya esnekliği veren bu disklerin yerinde oynaması sonucu bel fıtığı oluşur.
yerinden oynayan disk ise sinirlere baskı yapar ve bu baskılar sonucunda şiddetli ağrılar hissedilir. Omurilik içinden gecen ve vücudumuzun pek çok noktasına, beyinden gelen mesajları ileten sinirlerin basınç görmesi, yerinden oynayan disk sinirlere basınç yapmasına neden olmaktadır. Bel fıtığı bir adı da ‘Disk kayması‘ genelde omurganın alt bölgesinde görülse de nadiren de omurgada bulunan herhangi bir disk yerinden oynayabilmekte.

BEL FITIĞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

•Obezite-> Aşırı kiloluluk bel fıtığın en büyük düşmanı. Aşırı kilo, omurganın fazlasıyla baskıya maruz kalmasına neden olmasından dolayı deforme olmasına ve şeklinin bozulmasına neden olacaktır.
•Hareketsizlik-> Hareketsiz yaşamda ise egzersiz yapmayarak kasların zayıflamasına sebep olmakta. Zayıflayan kaslar ise taşıması gereken vücut ağırlığı da omurganın üzerine ek yük olarak gelmesi demektir. Disklerin üzerine binen bu yük fıtıklaşmalarına neden oluyor.
•Sigara->Sigara içen kişide disk dejenerasyonlarının artırdığı ve iyileşme sürecini yavaşlattığı görülmekte.
•Günlük Yaşamımızda Omurgalarımızı zorlayan hareketler-> Günlük yaşantımızda çok dikkatli hareket etmemiz gereken noktalar ise;
bir şeyi kaldırırken, iteklerken, çekerken ve buna benzer hareketlerde omurga fizyolojisine uygun davranılması lazım.
Örneğin; Yerden bir yük kaldıracağımız zaman mutlaka dizler kırılmalı ve çömelmeli, kaldırılacak olan yük bu şekil kaldırılmalı.
Yukarı doğru uzanarak iş yapmaktan kaçınılmalı. Örneğin;Çamaşır asma dolap yerleştirme gibi yukarı doğru uzanılması gereken durumlarda sandalye gibi bir yükseklik üzerinden bu işleri yapılması sağlık açısından önemli.oturuş şeklimize her zaman dikkat etmeliyiz, her zaman tam dik pozisyonda oturmaya özen göstermeliyiz. Yataktan kalkarken çok dikkatli kalkmalıyız bele ani yük bindirmeden doğrulmalıyız.
•Ağır İşlerde Çalışanlar->Kasları yoran ağır fiziksel aktivite gerektiren meslekler.Örneğin; İnşaatlarda Çalışanlar,İşinin gereği devamlı öne eğik çalışanlar, Eğilerek dönme gerektiren işler, Sürekli Araba ve otobüs, kamyon gibi araç kullanıcılar, özellikle uzun süre oturma gerektiren meslekler, sporla uğraşan kişilerde bel ağrısı ve bel fıtığı sıklığı artmakta.

BEL FITIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bel fıtığına yakalanmış bir kişiye önerilecek ilk tedavi ise düzenli egzersiz ve bel bölgesini güçlendirecek hareketlerdir. Hareketsizlik kilo artışına neden olmakta buda kasların güçsüz kalışı demektir. Bol bol egzersiz ile hem fazla kilolardan kurtulmuş olursunuz hemde kayan diskin sinirlere yaptığı baskıyı ve ağrı riskini önemli derecede azaltırsınız.
Bel fıtığının sinirlere yaptığı baskıyla oluşan ağrılar bazen gündelik hayatı etkileyecek kadar şiddetlenebilir buda hareket kabiliyetinizin kısıtlanması anlamına gelir. Ağrıların şiddetlendiği durumlarda doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri ve kas gevşetici ilaçları yada kremleri kullanabilirsiniz.

BEL FITIĞIN İLERLEMİŞ HALİ

Kullanılan kas gevşetici ve uymanız gereken önerilere uymuşsanız ve buna rağmen hastalığınızın şikayetleri devam ediyorsa, fizik tedavi uygulanır. Uygulanacak olan fizik tedavisi mutlaka bir uzmanın denetiminde olmalıdır. Fizik tedavisi dahil yapılan tüm tedavilere rağmen ağrılar devam ediyorsa nükleoplasti metodu uygulanır. ‘Nükleoplasti ileri dereceye ulaşmamış bel fıtıklarında fıtıklaşmış diske  röntgen altında bir iğne ile girilerek radyofrekans dalgalarıyla diskin ısıtılması,diskin içindeki sinirlerin harap edilmesi ve diskin içinde boşluklar açarak fıtığın çökmesi esasına dayanır. Nükleoplasti tek seans olarak, lokal anestezi altında hasta uyutulmadan ameliyathane koşullarında yapılmakta ve hastanede kalma gerektirmeden uygulanan bir yöntemdir. Herhangi bir riski yoktur, fakat fıtığı tamamen yok etmesinin garantisi yoktur ve başarı yüzdesi çok yüksek değildir. Lazerle diskektomi de nükleoplastiye benzer bir metottur.’

BEL FITIĞINDA HANGİ AŞAMADA AMELİYAT SÖZ KONUSUDUR ?

Eğer fizik tedavisi yapılmasına rağmen hastada bir güç kaybı olursa, bacakta incelmeler olursa, idrar tutamama varsa, dayanılmaz ağrılar içindeyse ve çekilen MR filminde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse işte bu durumlarda  çözüm cerrahi müdahale omaktadır. Dikkate edilmesi gereken bir husus ise her bel fıtığı ameliyat için uygun olmayabilir. Yaşadığınız hastalıklı ile ilgini, bel fıtığın ameliyatın avantajları ve dezavantajları hakkında mutlaka bir uzman doktora başvurarak bilgi almanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × one =