Boyun Ağrıları Nedenleri

0
1008

Doktora başvurular arasında oldukça sık rastladığımız şikayetlerden biridir boyun ağrıları. Çoğumuzun  her boyun ağrısını fıtıktır diye geçistirdiğimiz  bu tarz ağrıların bir çok sebebi vardır. Boyun ağrıları ve nedenleri bir çok hastalığın habercisi olabilir. Bunu gözden kaçırmamak  ve  en kısa sürede doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir. Halk arasında “aynı ağrıdan benimde vardı. bu ilacı kullandım çok iyi geldi, bu krem ağrılarımı kesti ” tarzından  tavsiyeler  hastalığın teshis ve tedavisini geciktirmektedir. Boyun ağrısı  bu gecer diyip ağrıyı hafife almak ya da “boyun çektirme”  “masaj yaptırma” gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Boyun agrıları ve nedenleri  bir uzmandan yardım alınarak araştırılmalı ve ivedilikle tedaviye başlanmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyulmalı verilen egzersizler bire bir uygulanmalıdır.

boyun ağrıları nedenleri
boyun ağrıları nedenleri

Her Boyun Ağrısı Fıtık Değildir

Her boyun ağrısını  fıtık olarak düşünmemeliyiz. Boyun ağrılarında akciğer tümörleri etkili olabilir. Bu nedenle boyun ağrı şikayetiyle gelen hastalara akciğer grafiği çekilmesi ve bu olasılığın olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Boyunda ve kollarda hareket kısıtlığı ve ağrı varsa romatizmal  bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Yaptırılacak kan tahliliyle rahatlıkla teşhis konabilir. Mide rahatsızlıkları ve yemek borusu iltihaplanmaların da da boyun ağrısı  yaşarsınız. Geçirdiğiniz trafik yada ev kazası sonrası omurların üst üste gelmesi sonucunda omur kayması yasanması da boyun ağrısına  sebeptir. Uzun süre cep telefonu ve bilgisayar kullanımı, yanlış pozisyonda oturuş  sonucu kas tutulması boyun ağrısı yapmaktadır. Strese bağlı boyun düzleşmeleri de şiddetli  boyun ağrısına sebeptir.

Boyun Ağrılarından Kurtulmak İçin Küçük Çözümler

  • Boyun ağrıları tedavisinde en başta bilmemiz gereken; tüm rahatsızlıkların en büyük etkeni olan stresten uzak durulmasıdır.
  • Saatlerce bilgisayar başında zaman geçirmek, uzun ve kesintisiz telefon görüşmeleri yapmak boyun ağrılarına davetiye çıkartmaktır.
  • Duruşumuzda ve oturuşumuzda ki bozukluklarda şiddetli boyun ağrısına sebep olacağı için  alışkanlıklarımızı değiştirmemiz ağrılarımızın bitmesini sağlayacaktır.
  • Boyun kaslarını güçlendirip  daha sağlıklı olabiliriz. Ağır kaldırmamak boyuna çok yük bindirmemekte en pratik yöntemlerden biridir. Biz bayanların en büyük tutkusunun uzun saç olduğunu bilirim. Genelde banyodan çıkılır ve o ıslak saçların doğal yöntemlerle  kendi kendine kurumasını bekleriz. Ama bilinmelidir ki ıslak saç boynumuzun bir numaralı düşmanıdır.

Deniz Gundoğdu

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 1 =