Boyun Fıtığı Belirtileri Ve Tedavisi

0
316

Boyunda 7 adet omur ve bunların arasında da disk denilen yapılar ve her iki omuru da bir birine bağlayan iki adet küçük eklem mevcuttur. Anulus fibrosus adıyla anılan disk yapısı dış katmandan ve Nucleus pulposus denilen iç katmandan oluşmakta ve görevi omurlar üzerine binen yükü eşit olarak dağıtmaktır. Boyun hareketliliğini ise Disk ve Faset eklemleri sağlamakta. Disk ve faset sayesinde boynumuzu her yöne hareket ettirmekteyiz.

Orta yaşlarda daha çok sıklıkta görülen boyun ağrıları çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Özelikle bilgisayar kullanımının iş hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi, boyun ağrıları da da artış olmasına neden olmakta. Boyun ağrılarına neden olan etkenler ise boyun omurlarının kötü ve yanlış kullanımından oluşan travma sonucu zedelenme, masa başında yoğun bilgisayar kullanımı. Boyun ağrısı şikayeti en çok Bilgisayar başında iş yaparak zaman geçirenler, öğretmenler, şoförler, bedensel olarak yoğun iş yapanlar gelmekte.

Boyun fıtığı bir hastalıktır bu hastalığın nedeni ise, boyun omurları arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile ortaya çıkmakta. Omurga sisteminin en hassas omuru ise boyun omurları dır. Boynumuzun her yöne hareketini sağlayan disk yapısında görülen kayma ve hasar boyun bölgesine zarar vermekte. Birçoğu mesleği icabı boyun fıtığına yakalanmış olması ve bu hastalığı ciddiye almaması hastalığının dahada ilerlemesi sonucunda hastanın felç olma ihtimali yüksektir.

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR?

Öncelikle boyun fıtığı hastalığına yakalanma riski Öğretmen, şoför, bedensel olarak ağır işler yapanlarda ve masa başında çalışanlarda daha fazladır. Omurlardaki disk zedelenmesi olan boyun fıtığı ilerleyen yaşlarda kireçlenmeyle birleşerek kol ve bacaklarda probleme ve refleks sorunlarına yol açarak hastalığın seyrini dahada ağırlaştırmakta. Boyun fıtığın oluşma nedenlerinden biride stresle beraber gelen sinir kasılmaları dır.

BOYUN FITIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Boyun fıtığı yalnızca boyun bölgesinde ağrıya yol açmamakta, boyun, kol, sırt, bel ve bacaklara kadar giden şiddetli ağrılara yol açabilmekte. Bacakta görülen ağrılar nedeniyle yürüme bozuklukları ortaya çıkmakta. Boyun fıtığı sinir sistemi ile ilgili olduğu için sinirlerin ulaşabildiği her uzva ağrı olarak ulaşabilir.

Boyun fıtığında teşhisin hayati önem taşıdığını unutmamak lazım , boyun fıtığında ağrının nasıl ve ne şekilde geldi hastalığın teşhisinde çok önemli bir detaydır. Boyun fıtığında ağrı sadece boyunda görülmez, boyunda ve kol bölgesinde eş zamanlı olarak da görülür ve kol ile parmak uçları çizgisinde uyuşmalara his kayıplarına yol açar.

Hastada sadece boyun ağrısı ile gittiğinde bu ağrının: boyun düzleşmesi, boyun tutulması, boyun bölgesinde tümörleri, sırt fıtığı, sırtta dar kanal ve sırt bölgesi tümörü gibi sıkıntıların habercisi de olabilmekte. Hastalığın doğru teşhis edilmesi hasta için hayati önem taşır.

BOYUN FITIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

• Ense, kol, omuz ve sırt bölgesinde bütüncül bir ağrının oluşması.
• Kollarda ve ellerde çok şiddetli ağrıların oluşması.
• Kas spazmı.
• Boyun hareketlerinde zorlanmalar.
• Bulantı, kulak çınlaması, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu.
• Elektirklenme.
• Koldan parmak uçlarına kadar uyuşukluk ve karıncalanma hissi.
• Kolda güçsüzlük kuvvet kaybı
• Kol ve el adalelerinde zayıflık.

BOYUN FITIĞINDA AMELİYATLIK DURUMA GELMEK

Şikayetlerin artması Kuvvet kaybı, uyuşma ve adale erimesi belirtileri hissedildiği takdirde bir beyin ve sinir cerrahına başvurmalısınız.Hastada görülen şikayetlerin yoğunluğuna göre boyun fıtığı ameliyatı olunabilir.
İhmal edildiği takdirde boyun fıtığı ilerleyen evrelerde sinir zedelenmesine bağlı olarak sinir kaybı ve devamında da omurilik sıkışması sonucu felce neden olur. Hasta ileri evrelerde küçük ve büyük abdesti yapamama, kaçırma gibi problemlere yaşayabilir. Boyun fıtığı ilerlemeden belirtiler ve geç kalınmadan teşhis konularak tedaviye başlanması gerekmekte. Hastalık ileri safhada olup ta FELÇ durumunda olan hastalar için ameliyatın herhangi bir fayda vermesi söz konusu olmayacaktır.

BOYUN FITIĞINDA TEŞHİS VE TEDAVİ NASIL YAPILIR?

-Boyun fıtığı şikayeti ile doktora gidildiğinda teşhiz için özelikle hastanın ayrıntılı hikayesi dinlenilir.Psikolojik, sosyal ve ailevi durumu ile nörolojik muayene sonucu, kas ve duyu değerlendirmesi yapılır.
-Direk tanı konulması için Teknolojik direk garfi, bilgisayarlı tomografi, MRI, EMG, MR yöntemler kullanılır.
-Boyun fıtığı tedavisinde; Kas gevşetici ve ağrı kesici ile ilaç tedavi ve fizik tedavi kızıl ötesi ışınlar,
-sıcak uygulamalar, ultrason ve elektrikesel uyarılar uygulanır.Bu uygulamalar ameliyat dışı uygulamalardır.
-Boyun fıtığında tedaviye geç kalındığında, hastalığın ileri safhalarında cerrahi müdahale şart koşulur.

BOYUN FITIĞI OLMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

•Göreviniz masa başında ise, doğru oturuş pozisyonunda durun.
•Boyun ve baş bölgesini zorlayacak egzersiz hareketlerinden kaçının.
•Boyna vuracak ani tepki ve hareketlerden kendinizi sakının.
•Yüzme ve yürüyüş gibi boyun kaslarına hasar vermeyecek şekilde güçlendirecek egzersiz ve sporlar yapmaya özen gösterin.
•Yürürken ve duruşlarında her zaman dik bir pozisyonda olmaya dikkat edin.
•Boyun bölgesini zorlayacak türden ağır yükler taşımayın.
•Yüksekte olan bir şeye uzanmaya çalışmayın, uzanmak için onun seviyesine gelmek için destek alın. Yüksekliğe uzanmaya çalıştığınızda boyun kaslarınıza zarar verirsiniz.
•Uyurken boynunuzun altına bir destekleyici yastık alın.
•Soğuk havalarda boynunuzu mutlaka koruyun, sıcak tutmak çok önemli.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + 2 =