DİŞ SAĞLIĞI ÇOCUKLUKTAN BAŞLAR

0
858

Bir çok hastalığın nedeni : ağzınızda ki çürük bir diş olabilir. Bu nedenle sağlıklı ve çürüksüz dişlere sahip olmak gerekmektedir. Diş sağlığı için çocukluk döneminden itibaren beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir.Flor minarelleri,calsiyum ve fosfor mineralleri yönünden zengin olan besinler tüketilmeli, özellikle süt ve süt ürünleri dişlerimiz için en faydalı besindir. Diş eti sagliği için de C,A ve D vitaminli meyveler yenmelidir. Bebeklerde iki yasindan sonra biberon ve yalanci meme kullanımı bıraktırılmalıdır. Parmak emme alışkanlığı olan çocukların damak ve diş yapıları bozulacağı için bu alışkanlıklarına çözüm bulunmalıdır. Sert cisimleri (kuruyemis: findik fistik,ceviz vs..) dişler aracılığı ile kılmamasi gerektiğini.bunun dislere zarar vereceğini çocuklarımıza ögretmeliyiz. Sürekli de yumuşak besinlerle çocuklarımızı beslemek yanlıstır. Elma,havuç gibi sert besinlerde dişlerin güçlenmesi için tüketilmesi gerekir.

DİŞ SAĞLIĞI ÇOCUKLUKTAN BAŞLAR
DİŞ SAĞLIĞI ÇOCUKLUKTAN BAŞLAR

YETİSKİN BİR BİREYİN DİŞ SAGLIĞI İÇİN YAPMASI GEREKENLER

Düzenli ve tekniğine uygun diş firçalama alişkanlığı kazanarak dişlerimizi uzun ömürlü yapabiliriz. Çürükler oluşmadan belirli aralıklarla doktor kontrolünden gecmekte diş sagliği bakımından önemlidir. Cok sıcak ve cok soguk ayrica asitli içecekler tüketmemeye dikket etmek, sigara ve alkol kullanmamak ta diş ömrünü uzatmaktadır. Diş aralarını temizlemekte diş ipi tercih edilmeli, kürdan ve benzeri yabanci cisimler kullanılmamalıdır. Agzı acık uyumak dişlere zarar verdiği için burundan nefes alınmaya engel olan sorunlar giderilmelidir. Ögün aralarında özelikle sekerli abur cubur tüketilmemelidir.

NEDEN DİŞ SAĞLIĞI BU KADAR ÖNEMLİ

Yapılan arastırmalara gore kalp basta olmak üzere bir çok rahatsızlığın diş ve diş eti sorunlarından kaynaklandığı belirlenmiştir.Dişlerini çok erken kaybeden insanlarin daha sıklıkla kalp damar hastalıklarına yakalandığı saptanmıstır.Bir araştırmaya gore dişleri erken dökülen insanların bunama rahatsızlığına tutulma orani,sağlıklı diş yapısına sahip olanlardan üç kat daha fazla olduğu söylenmektedir. Dis etindeki iltihaplanmanin kana karışmasi sonucu romatit-atrit basta olmak üzere bir çok kanla ilgili rahatsizliga neden olduğu gözlenmektedir. ” Alt tarafi bir çürük diş” diyip gectiğimiz sağlıksız bir dişin sağlığımızı ciddi oranda tehdit edebileceğini unutmayalim. Yaşam kalitemiz tüm organlarımıza gerekli özeni ve önemi vermekten geciyor . O zaman “beyaz, bakımlı diş demek saglıklı bir beden demek” sloganını hayata geçirip dişlerimize iyi bakmak gerek öyle degil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + six =