Diş teli lastiği nedir? Neden Takılır?

0
1115

Diş teli lastikleri ortodontik tedaviler için kullanılan malzemelerdir, dişlere kuvvet uygulanarak birbirine olan temasını düzenleyen bir tedavi şeklidir. Ayrıca çeneler arasında ki asimetrik yakınlaşmanın veya uzaklaşmanın dengelenmesi için kullanılır.

Diş teli lastiği nedir Neden Takılır
Diş teli lastiği nedir Neden Takılır

Diş Teli Lastiklerinin Kullanım Amacı:

Diş teli lastikleri tedavide yardımcı uygulamadır. Diş teli tedavisi esnasında yukarıya doğru bakan üst dişleri aşağıya doğru bakması için alt dişlere lastik takma ihtiyacın da devreye girer.

Diş Teli Lastikleri Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Diş teli lastikleri sürekli kullanılması gerekmektedir,gece uyurken bile diş lastikleri kullanılmalı. Diş teli tedavisinin aşamasında 1-4 ay arasında tedaviye cevap vermektedir.Diş teli lastikleri, diş teli tedavisinin, tedavi süresinin azalmasında payı çoktur.
Tedavi süresi ise hastanın diş yapısına göre değişebilir. Sürenin belirlenmesi ise tedavi olduğunuz doktor tarafından belirlenir.

Diş Teli Lastiğinin Kaliteli Olması Neyi Değiştirir?

Kaliteli bir diş teli lastiği ilk önce ortodontik tedavinin süresinin uzamasını engeller.Hedeflenen diş tedavisinin süresinin zamanında uygulanmasını sağlar. Kullanılan kalitesiz diş teli lastiklerinde kopmalar, düşmeler ve istenilen açının verilmemesi gibi sorunların yaşanmasına sebep olabileceği için, diş teli tedavisinin de uzamasına neden olacaktır.

Kaç Çeşit Diş Teli Lastiği Vardır?

Kullanılması gereken amaç önemlidir,amaca göre çok fazla çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin birden fazla diş bağlantısı yapılacağı zaman boyutların da farklılıklar olur,farklılıklara göre uzunluklarına ve kalınlıklarına göre çeşitleri de artmaktadır. Bir hastanın kullandığı diş teli lastiği kesinlikle bir başka hastada kullanılmaz.
Hastanın diş yapısı ve ortodontik tedavinin ihtiyaçlarına göre lastiğin boyutları ve kalınlıkları değişir. Kimi hastalarda çeneler arasında da kullanılması gerekmektedir. Diş teli lastikleri kullanım şekli bakımından tamamen hastanın ihtiyacına göre şekillenen türleri ve çeşitleri bulunmakta.

Diş Teli Lastiklerinin Türleri Nelerdir?

İki farklı diş teli lastiği bulunmakta.
•1-Kangurulu diş teli lastikleri: Diğer diş teli olan impalalı diş teli lastiği ile kıyaslandığında boyutları daha ince olarak gözlenmekte. Kangurulu diş teli lastikleri genelikle çalışma saatleri arasında kullanımı tavsiye edilir.
•2-İmpalalı diş teli lastikleri: Kangurulu diş teli lastiklerine göre biraz daha boyutları kalındır. Kalınlığı nedeniyle uyku esnasında kullanımı daha uygun görülür. Boyutlarının kalın olmasından dolayı çenede baskı oluşabileceği için biraz ağrıya sebep
olacaktır.

Diş Teli Lastiğin Neden Önemlidir?

Diş teli tedavisinin son aşamasında dişler arasındaki uyumu düzeltmek amaçlı kullanıldığı için önemli bir rol oynamakta. Tedavi sürecine dikkat edilmezse o zaman tedavi süreci boşa gitmesine neden olacaktır. Diş teli tedavisinde çene yapısına göre alt ve üst çene olarak kullanılabileceği gibi aynı çenede farklı dişlere de uygulanabilmekte. Diş teli lastiği kullanım özelliği ise yemeklerin dışında sürekli takılması gereksinimidir. Eğer ki dişlerde herhangi bir değişikli meydana gelmediyse o zaman tedavinizin uzaması anlamına gelir.

Diş teli lastiklerinde yapısal olarak gevşeme meydana gelebileceğinden, 24 saatte bir değiştirilmesi önerilmekte. Diş teli ve diş teli tedavisinin ilk aşamalarında her ikisininde kullanımında biraz rahatsızlık hassasiyeti oluşabilir. Zamanla bu hassasiyet geçer,eğer ki rahatsızlık büyük boyutlara ulaşmışsa o zaman mutlaka doktorunuza bu durumdan haberdar
etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 4 =