Diş Teli Nasıl Takılır? Detaylarıyla

0
759

Güzel bir ağız sağlığına sahip olmak herkesin en büyük isteklerinden bir tanesi olsa da ne yazık ki meydana gelen gelişmeler sonrasında ortaya çok ciddi sorunlar kendini göstermeye başlamaktadır. Bu sorunların başında ise ağız yapısındaki çarpıklıklar geliyor. İlk zamanlar bu çarpıklıklar çok büyük sorunlara sebep olmuyor. İnsanlar da özellikle kendi çocuklarında meydana gelen bu gelişmeleri çok fazla önemsemezler. Halbuki sorunların ilerlemeden önüne geçilmesi demek, çene ameliyatı gibi olumsuz sonuçların ortaya çıkması anlamına gelmektedir.

diş teli nasıl takılır detaylı
diş teli nasıl takılır detaylı

Ortodonti tedavisi ise bu konuda sorunlar yaşayan insanların sorunlarını gidermek adına birbirinden farklı çalışmalar yapmaya devam etmekte. Bu çalışmalar esnasında ise insanların akıllarında bazı soru işaretleri kalabiliyor. Bu soru işaretlerinin başında ise diş teli nasıl takılır sorusu gelmekte. Bu aşamada ilk olarak doğru doktorlar ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Yapılacak olan yanlış bir çalışmanın beraberinde çok ciddi sorunları getirmesinden ötürü mutlaka daha öncesinde bu konuda başarılı çalışmalar yapmış olan doktorlar ile görüşmek, hangi tedavinin nasıl yapılacağının belirlenmesi gerektiği işlemine dikkat etmek gerekmektedir.

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Doktor seçimi sonrasında ise diş teli nasıl takılır için ilk aşama tamamlanmış olur. Sonrasında ise doktor tedavi öncesinde ağız yapısının başlangıçtaki hali kayıt altına alınacaktır. Böylece daha sonrasında ağız yapısının tedavisinin sürdüğü dönemlerde ölçümler yapılarak çok daha sağlıklı bir çalışmanın yapılması sağlanmış olacaktır. Düşünülenin aksine bu tedavi uzun sürmektedir. Dolayısıyla öncelikli olarak sabırlı olunmalı ve doktor tarafından belirtilen detaylara dikkat edilmelidir.

Fotoğrafların çekilmesinden sonra ise kişiler için en uygun olacak malzemeler kullanılacak ve ağız yapısının bozulup bozulmaması konusunda net olarak fikirler belirlenecektir. Doktorlar tarafından yapılacak olan görüşmelerin ardından ise tedaviye başlanmış olacaktır. Bu uygulamalar yapılırken ağız yapısının mutlaka kuru olması gerekmektedir.

Aksi durumda işlemler hızlı bir şekilde yapılamayacaktır. Yanakların ve dudakların çeneye değmesini engellemek adına ekartör ismi verilmiş olan bir plastik materyal kullanılmaktadır. Böylece istenilen kuruluk da ortaya çıkmış olacaktır. Ardından da braket isimli kare şeklindeki parçalar dişlerin üzerine çok dikkatli bir şekilde yapıştırılmaya başlanır. Özel jel yapıştırıcılar ile yapıştırılacak olan braketler mavi ışığı görmesi sonrasında sertleştirilecektir. Yani öncelikli olarak braketler ağza yerleştirilecek, ardından da hastaya mavi dalga ışınlar uygulanacaktır. Braketlerin yaptırılması sonrasında ise ağızdaki ekartör dikkatli bir şekilde çıkartılır.

Uygulamanın ikinci aşamasında ise artık tellerin braketlerden geçirilmesi işlemine sıra gelmiştir. Geçecek olan bu uzun parçalar ise braketlere lastik aracılığı ile dikkatlice tutturulur. Düşünülenin aksine bu uygulama doktorun pratikliğine, hastanın bu aşamada denilenlere dikkat edip etmediğine bağlı olarak 20 dakikada bitirilebilmektedir.

Her iki çeneye birden bu uygulamanın yapılmasından sonra hastaların alışma süreci biraz zor olabilmektedir. Özellikle de ilk hafta hastalar ağızlarındaki konforun değişmesinden ötürü zorlanabilirler. Bundan dolayı da doktorların büyük bir kısmı her iki çeneye bu uygulamayı yapmamaktadır.

İlk olarak üst çeneye takılacak olan parça, daha sonrasında alt çeneye takılır. İnsanların büyük bir kısmı ortodonti tedavisinin çok zor ve acılı olduğunu düşünürler. Bundan dolayı da tedaviyi mümkün olduğu kadar ilerleyen dönemlere ertelerler. Halbuki tedavinin yapılması esnasında herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Doğru malzemelerin kullanılması ve kaliteli bir doktor ile iletişime geçilmesi sonrasında ağız yapısına hiçbir zarar verilmeden oldukça kolay bir şekilde işlemler tamamlanmış olacaktır. Braketlerin takılmasının sonrasındaki ilk hafta teller çok fazla sıkılmayacaktır. Sonraki muayenede ise ağız yapısına bağlı olarak sıkıştırma işlemi de yapılacaktır.

Diş Teli Video

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 15 =