Dişlerimiz

0
862

Öğütme işlemine başlayan ilk organımız dişlerimiz. Ağza alinan besinleri kucuk parcalara bölüp parcalama görevini üstlenmiştir. Keskinliği yardımı ile ağız içine alinan besin dilin yardımı ile öğütücü dişlere aktarılır. Tükürük yardımı ile yumuşatılan besin dişler arasında yemek borusundan geçecek kıvama getirilir. Bundan dolayıdır ki ne kadar sağlıklı dişlere sahip olursak o kadar saglikli bir mideye sahip sahip oluruz. Çünkü mideye gelen besin ne kadar çok parçalanmış, küçültülmüs olursa mide sindirim esnasinda o kadar az çalisir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİN İLK DİŞLİSİ... DİŞLERİMİZ
SİNDİRİM SİSTEMİNİN İLK DİŞLİSİ… DİŞLERİMİZ

SİNDİRİM SİSTEMİNİN İLK DİŞLİSİ… DİŞLERİMİZ

Dünyaya geldiğimizde ağzımızda olmayan dişlerimize altı, yedi ay geçtikten sonra sahip oluruz ve iki yaşına kadar ağızdaki dişler tamamlanır. Bu dişlere süt dişleri diyoruz, ileride kalıcı dişlerle yer değişecek olan bu dişler yirmi tanedir. Alti yasindan itibaren süt dişleri dökülerek, kalıcı dişler ağız içinde yer alır.

Yetiskin bir bireyde yirmisekiz adet dis bulunmaktadir. Yillardir otuz iki dediğimiz sonradan yirmilik dişlerimiz olan, tip dilinde “üçüncü azılar” diye adlandırılan dislerimizdir. Ağiz’in ön kısımında dört tane üstte, dört tane altta olmak üzere sekiz adet kesici dis bulunmaktadir. Besinler bu disler sayesinde kesilerek ağiz içine alınır. Kesici dişlerin yanında ikisi altta ikisi üste olmak üzere dört adet kopek dişi mevcuttur. Azı dişlerle ağızdaki dis dizilimi tamamlanir sekiz tane üstte ve sekiz tane altta olmak üzere bir erginde yirmisekiz adet dişi tamamlar.

Sindirim sistemimizin ilk organi olmanin disinda dişlerimiz; ayni zamanda konusmaya yardimci olur. Seslerin doğru sekilde çikmasını sağlar. Dişleri eksilmiş aile bireylerini gözlerinizin önünde canlandirin isterseniz.Bir çok kelimesi istemsiz yanlis telafuzludur yada anlaşılmaz. Özellikle “Z” ve “S” harflerinin çikartilmasinda dişlere ihtiyac vardır. Ayrıca estetik fonksiyonlarida vardır dişlerimizin, bir insanın görünümünde büyük katkısı vardır. Dişler etraftaki destek dokuyu koruyarak gelişmesini sağlar.

Hayatimizda bu kadar önem teskil eden dişlerimize gereken önemi verip, iyi bakiyormuyuz acaba. Gun boyunca sürekli birşeyler yiyip içiyoruz. Asitli içecekleri, cay ve kahveyi bolca tüketip sigara içiyoruz. Daha ileri gidip kabuklu kuruyemişleri dişlerimiz aracilığı ile kırıp tüketebiliyoruz. Bunlarin üstüne birde diş firçalama alışkanlığımız yoksa çok erken yaşlarda diş sorunlarıyla hatta diş kayıplarıyla karşılaşma olasılığımız çok yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − seven =