Engellilerin diş tedavisi hakkı

0
719

Engelli vatandaşlara Devlet tarafından özel olarak sunulan raporun yüze 40 ve üzerinde, fiziksel veya zihinsel engelli olan tüm engellilerin her türlü ağız ve diş problemlerin tedavisi SGK kapsamında asgari ücret üzerinden devlet tarafından ödenmektedir.

Engellilerin diş tedavisi hakkı
Engellilerin diş tedavisi hakkı

Engellilerde en sık karşılaşılan Ağız ve Diş problemleri hangileridir?

Engellilerde en çok rastlanan diş çürükleri bu yüzden de çekilecek boyuta varmaları, ortodontik bozukluklar, apse, gömük diş gibi problemler en sık görülen diş sorunları. Engelli hastalarda en büyük sorun ise radyolojik tetkik yapamamak. Hastaya radyolojik tetkik yapılabilmesi için hastanın bilinçli olması gerekmekte. Engelli olan çoğu hastalarda bunu yapmak ise neredeyse imkansızlaşıyor.
Uygulanan yöntem ise genel anestezi sadece tedavi sırasında değil muayenede de doktorun işini oldukça kolaylaştırmakta. Doktor uyguladığı genel anestezi ile hangi dişi çürük ve ne yapılacağına karar verebilmekte. Dolgu mu yoksa çekilecek mi, apsesi mi alınacağına o an karar verebildiği için aynı gün çürük dişler temizlenip dolgu yapılabiliyor. Diş tartarları mevcut ise temizleniyor.
Engelli hastalara protez diş yapımı da uygulanmakta. Hastanın zihinsel yada bedensel engelliliği yüzde 40’ın üzerinde ise ağız ve diş bozukluklarının tedavi bedellerini devlet asgari ücret üzerinden karşılamakta. Engelli hastaların bu haklardan yararlanması için hastanelerden sevk almalarına da gerek yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − six =