Epilepsi Hastalığı ve tedavisi

0
662

Epilepsi hastalığında zaman zaman oluşan şuur bulanması ve kaybı ile görülen bedendeki istemsiz hareketlerle gözlenen bir hastalıktır. Epilepsi hastalığı oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın cinsiyetler arasında görülme oranında herhangi bir farklılık yoktur. Epilepsi hastalığı belli bir yaş grubunu kapsamamakta, tam aksine her hangi bir yaş ve zamanda ortaya çıkmayabiliyor. Epilepsi hastalığına sebep olarak genetik veya sonradan travmalar, ateşli hastalıklar, zehirlenmeler gösterilebilir.

En riskli yaş grubu ise 16 yaşa kadar ve 65 yaşından sonrası. Çocuklarda 16 yaşına kadar en sık görülen nöroljik hastalık epilepsidir. Çocuklarda belirlenen bu hastalıkta anne ve babanın gözlemleri ve erken teşhisi çok önemlidir. Çocuklarda dikkat edilmesi gereken belirtiler ise; ağzını çapırdatması, kol ve bacaklarında ani sıçramalar ve irkilmelerin olması, herkesten farklı koku alması örneğin yanmış lastik kokusu gibi, kiminde arada bir göz dalması ve bir yere odaklanarak boş boş bakması gibi durumlar gözlemlenir. Çocuğunuzda bu gibi davranışları gözlemlediğinizde ve şüphe varsa o zaman mutlaka bir nöroloji hekimine başvurmalısınız.

Epilepsi Hastalığı
Epilepsi Hastalığı

Epilepsi hastalığın nedenleri çok çeşitli ve değişkenlik göstermektedir ve en sık görülen nedenler ise şunlardır:
HİPOKAMPAL SKLEROZ
– BEYİN TÜMÖRLERİ
HİPOKSİK-İSKEMİK BEYİN HASARLARI
– SANTRAL SİNİR SİSTEMİ ENFEKSİYONLARI
– BEYİN DAMARLARINDA GELİŞİMSEL BOZUKLUKLAR
– KALITIMSAL HASTALIKLAR VE GENETİK NEDENLER.
Epilepsi hastalığında teşhis yöntemlerindeki tüm gelişmelere karşın nedenlerin dışında hastalığın sebebinin ne olduğunu bilmeyen bir grup hasta da bulunmaktadır.
– İMMUN ARACILI İNFLAMASYONLAR
– BEYİN DOKUSUNUN GELİŞİMSEL BOZUKLUKLARI

EPİLEPSİ HASTALIĞIN ÇEŞİTLERİ İSE:

Grand Mal (büyük nöbetler)
Petit Mal (küçük nöbetler)
Psikomotor (otomatizm)
Jacksonien ve Fokal (bir extremitede kasılma-çekilmeler)
Atipik nöbetler gibi çeşitlere ayrılmaktadır.

EPİLEPSİ HASTALIĞINDAN KURTULMASININ KURALLARI:

– Epilepsi tedavisi nöroloji uzmanıyla yapılacak işbirliği sonucu, bütün hastalarda nöbetler büyük bir oranda kontrol altına alınmakta.
– Eğer kontrol altına alınmayan bir Epilepsi hastası var ise o zaman bu hastalık için uygun ilacın cinsi veya miktarı doğru verilmemiştir.
En büyük neden ise hastaya verilen ilacı saatinde muntazam kullanmamasıdır ve nöbetlerin kesilmesiyle ilacı kullanmayı bırakmalarıdır.
– Eğer kullanılan Epilepsi ilaçlar nöbetleri kontrol altına almış ise, ilaç kesilmemeli ve devamlı düzenli bir şekilde kullanılmalı.
İlaç kullanımı arasında yeterli bir süre geçmişse (örneğin nöbetlerin sıklığına göre 2 ay ile 4 ay gibi) kullanılan ilaçlar nöbetlere etkili olmamışsa ilacı kesmeden mutlaka Nöroloji uzman doktoruna görünmelisiniz ve tedavi için doktorunuzla işbirliği yapmalısınız.
Nöbetler tamamen ortadan kalkana kadar doktorun ilaç düzenlemesi yapması açısından doktorunuz ile bağlantıyı kesmemelisiniz.
– Bir takvim oluşturmanızda çok büyük yarar olacak. Nöbetlerin geldiği günler ve saatler gibi, nöbetin tipini göster bir takvim oluşturunuz. Tuttuğunuz bu takvimi Nöroloji uzman doktorunuz görmeden önce ve sonra düzenli olarak tutmaya devam etmelisiniz.
Uzun süre kullanıp da istifade etmediğini sandığınız ilacın ismini ve miktarını mutlaka bir yere kaydediniz. Doktor değiştirme ihtiyacında bu yazılan ilacı doktor tekrardan yazmayacaktır ve bu şekilde boşa zaman kaybı olmayacaktır.
– Kesinlikle bir iki yıl Epilepsi nöbeti geçirmediniz diye ilaç kesilmemelidir. İyileştim hesabı yapıp ilaç kesilirse bir zaman sonra daha şiddetli bir nöbet atağı geçirme olasılığı çok güçlüdür ve bu sefer kullandığınız ilacın miktarı yetersiz kalacaktır.
– Epilepsi hastalığı esnasında başka bir hastalığa yakalandığınızda kesinlikle ilacınızı kesmemeniz gerekir. Epilepsi ilaçları diğer ilaçlar ile birlikte alınmasında hiç bir sakınca yoktur.
– Epilepsi hastaları düzensiz uykuya çok dikkat etmeli, alkollü içkilerden uzak durmalı, aşırı ruhi gerginlik yaratacak ortamlardan kaçınmalı, yaz aylarında başlarını güneşten korumalılar.
– Epilepsi hastaların dikkat etmesi bir konu ise meslek seçimleridir. Şoförlük, ağır sanayi dalları, askerlik ve inşaat ileri gibi yüksek mesafede çalışmayı gerektirecek meslekler seçilmemelidir.
– Epilepsi hastaların nöbetleri ilaçlarla kontrol altına alındıktan sonra hekimin kanaati alınarak evlendirilmeli. Evlilik düşünen bir Epilepsi hastası kesinlikle Epilepsi olan bir diğer şahısla evlenmemeli. Hamilelik söz konusu olduğunda mutlaka hekim
kontrolü altında olmalı.
– Epilepsi hastaları hekime danışmadan denize girmemeli ve ancak hekimin musadesiyle sahilde gözlem altında alındıktan sonra girilmeli.
– Tedavinin ilk başlarından MR VE BEYİN ELEKTROSU (EEG) mutlaka çektirilmeli. Epilepsi hastalığın tanısında önemli bir araç olmakta ve tedavinin başlangıcında çekilmelidir. Hastalığı kontrol altına alınan hastalar yılda bir EEG çektirmeli.
– Epilepsi hastaları her yıl kan sayımı ve karaciğer testleri yaptırmalıdır.
– Epilepsi hastalarda üç yıl süreyle tedavide Epilepsi nöbetleri duraklamış ise ve yılda bir yapılan EEG kontrollerinda EEG si normale dönmüş ise dördüncü yılda ilaç yavaş yavaş ve doktorun kontrolü altında azaltılabilir. Nöbetlerin tekrarlanması halinde ise yeniden
tedaviye başlanması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + eighteen =