DOLAR 13,5533-0.87%
EURO 15,4061-1.1%
ALTIN 775,40-0,41
BITCOIN 7732195,55%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Faizsiz Ev Şirketlerine Yönelik Kanun Çıktı: Firmalara 100 Milyon Lira Sermaye Limiti, Vatandaşa Cayma Hakkı

Faizsiz Ev Şirketlerine Yönelik Kanun Çıktı: Firmalara 100 Milyon Lira Sermaye Limiti, Vatandaşa Cayma Hakkı

ABONE OL
Eylül 26, 2021 10:22
Faizsiz Ev Şirketlerine Yönelik Kanun Çıktı: Firmalara 100 Milyon Lira Sermaye Limiti, Vatandaşa Cayma Hakkı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Peşinatsız, faizsiz ev” sistemini uygulayan şirketlerin denetlenmesi için hazırlanan yasa teklifi Meclis’te kabul edildi.

“Peşinatsız, faizsiz ev” sistemiyle taşınmaz sahibi yapacaklarını söyleyen şirketlerin denetlenmesi ve mağduriyet yaşanmaması için başlatılan çalışma tamamlandı.

Bu kapsamda hazırlanan kanun teklifi Meclis’te kabul edildi. Buna göre faizsiz ev satışı yapan firmalara 100 milyon lira sermaye limiti getirildi. 

“Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

TBMM’de kabul edilen maddeler neler?

Yasaya göre, bu tür şirketlere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) belli standart ve sınırlamalar getirebilecek.

TBMM’de kabul edilen kanun özetle şöyle:

  • Tasarruf finansman şirketleri yalnızca konut, çatılı iş yeri veya taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebilecek. Bu şirketler, tasarruf finansman sözleşmeleri dışında finansman sağlayamayacak ve yalnızca yurt içinde tescil edilmiş konut veya taşıt alımlarını finanse edebilecek.

  • Tasarruf finansman şirketlerinin birleşme, devir, bölünme ve iradi tasfiyeleri; BDDK’nin denetiminde, mevcut yükümlülüklerini yerine getirebileceğine ilişkin bir plan sunması, müşterilerine olan finansman yükümlülükleri dahil olmak üzere tüm yükümlülüklerinin yerine getirilmesi şartıyla gerçekleşebilecek. Bu şirketler, tasfiye sürecinde yeni müşteri edinemeyecek, sunulan plana uyulmaması veya söz konusu işlemlerin müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratacağının tespiti halinde BDDK kararıyla iradi tasfiye izni iptal edilecek.

Müşteriye cayma hakkı

  • Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’na, ‘Tasarruf finansman sözleşmesi’ başlıklı madde eklenecek. Maddeyle, tasarruf finansman sözleşmesinin kapsamı belirlenecek. Müşteri, sözleşme imzalanmasını takip eden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahip olacak. Bu durumda katılım bedeli dahil tüm tasarruf geri ödenecek.

  • Müşteri, tasarruf finansman sözleşmesinin tasarruf dönemi bitimine kadar sözleşmede fesih hakkına sahip olacak. Bu kapsamda katılım bedeli şirkette kalacak, diğer tasarrufları geri ödenecek.

  • Cayma ve sözleşme fesih hakkına aykırı işlem yapılması halinde, 62 bin 500 liradan az olmamak üzere aykırılık oluşturan işlem tutarının 5 katına kadar, ‘Tasarruf finansman sözleşmesi’ kapsamında aykırı işlem yapılması halinde ise 25 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

  • Sözleşme imzalanmasını takip eden 14 gün içinde cayma hakkını kullanan müşteriye organizasyon ücreti dahil, aldığı tutarın tamamını 14 gün içinde iade etmeyen, fesih hakkını kullanan müşteriye belirlenen süre içinde toplam birikim tutarını iade etmeyen veya sözleşmeyi tek taraflı fesheden şirketler, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 500 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.