Faranjite Bitkisel Çözüm

0
137

Faranjit nedir?

Ağız ile burun boşluğunun arka tarafında bulunan yutağın iltihaplanması hastalığıdır. Bulaşıcı bir hastalıktır ve eğer tedavi edilmezse bronşite dönüşme ihtimali yüksektir. Hastalığa yakalanma sebepleri arasında en yükseği viral sebeplerdendir. Adeno virüsler faranjitin oluşmasına sebeptir. Sigara kullanmak, tozlu ortamlarda çaılışmak, aşırı sıcak yada soğuk yicek tüketmekte bu hastalığa sebeptir.

Ağızda bulunan çürük bir diş ve boğazı sık sık temizlemek faranjit sebepleri arasında sayılabilir. Akut faranjitte boğazda ağrı oluşur. Ağrının yanında kızarıklık, yanma hissi ve boğazda kuruluk yaşanır. Hastalarda yüksek ateş ve ses kısılması da meydana gelir. Akut faranjitin sık sık tekrarlanması kronik faranjite dönüştüğünü gösterir.Kronik faranjitte sanki boğazda bir şey var ve kaşındırıyor hissi oluşur ve gıcık bir öksürüğe neden olur. Sürekli boğazınızı temizlemek o histen kurtulmak istersiniz. Boğaz ağrısı akut bronşite göre daha azdır. Kronik faranjit teşhisinin tam konması için en önemli belirti yutkunma sorunu yaşanmasıdır.

Faranjit Tedavisi Nasıl Yapılır

Faranjit bakteriyel sebeplerden oluşmuşsa antibiyotik tedavisi şarttır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için faranjit olan kişilerle yakın temas kesilmeli. Bol dinlenmeli ve boğazı rahatlatıcı sıvı tüketilmelidir. Bol bol sıvı tüketilmelidir ama bu su boğazı tahriş etmemelidir, ilik olmalıdır. Sabahları yapacağımız ilik suya bir tatlı kaşığı bal karışımı oldukça iyi gelmektedir. Bunu harici gün boyu bitki çayı tüketebilirsiniz. Boğazı tahriş edecek acı, ekşi , turşu gibi besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Faranjite Bitkisel Çözüm Yolu

Bir bardak kaynamış suyun içinde, bir tatlı kaşığı adaçayı koyarak demleyip, bununla boğaz gargarası yapılmalıdır. Ayrıca bu şekilde hazırlayacağınız adaçayını, günde 3-4 fincan içmelisiniz. Adaçayı antiseptik özelliğine sahip bir bitki olduğundan, hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.Hatmi kökü, keten tohumu ve sumak suyun içinde yirmi dakika kaynatılır. Karışımın suyu iyice süzülür. Elde edilen posa bir tülbentle sarılarak, boğaza konur. Bu hazırladığınız karışım boğazdaki şişlikler için faydalı olacaktır.Kaynamış sıcak suda nilüfer çiçeğini yirmi dakika kadar demleyin. Bunu balla şerbet kıvamında tatlandırın. Yemeklerden önce ısıtarak bir fincan için. Boğazınızdaki enfeksiyon için tedavi edici özellikte bir karışımdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × three =