Fibroblast Gençlik Aşısı (Fibrocell) Nedir

0
143

Fibroblast hücresi nedir?

Fibroblast vücudun destek dokularının temel hücresi olup, cilde gerginlik, parlaklık, esneklik ve gençlik özelliklerini veren kollojen ve elastin liflerini salgılar. Aynı zamanda yaralanma ve hasar durumlarında tedavi için gerekli sistemleri aktive etme özelliği vardır.

Fibroblast hücrelerinin görevleri nelerdir?

İlerleyen yaş ile birlikte güneşe maruz kalan bölgelerimizdeki fibroblastlar üretkenliğini kaybederler ve sayıları azalır.  Yaş ve güneş ışınlarının radyoaktif özelliği bu bozulmayı hızlandırır. Bu sebepten yüzde ve tüm vücutta cildin diriliği ve genç görünümü kaybolur. Gevşemeler, sarkmalar ve dolgunluk kaybı görülür. Bu şikayetler ile hastalar biz cerrahlara yüz gençleştirme talebi ile gelir. Kişinin kendisinden alınan genç fibroblast hücreleri özel laboratuar ortamlarında üretilerek fibroblast (fibrocell) ya da halk arasındaki yaygın kullanımı ile yüze kök hücre uygulaması veya gençlik aşısı denilen işlem yapılır.  Bu sayede cilde eski gerginlik, parlaklık ve dolgunluğu vermek mümkündür.

Fibroblast Gençlik Aşısı (Fibrocell)
Fibroblast Gençlik Aşısı (Fibrocell)

Yaş ilerledikçe insan vücudunda esneklik, dolgunluk ve canlılığı sağlayan kollojen ve elastin lifler azalır. Bunun sebebi de bu maddeleri üreten “fibroblastların” sayı ve fonksyonlarındaki azalmadır. Yaşlılık etkilerini azaltmak için yapılan “dolgu” uygulamaları da eksilen bu maddeleri yerine koyabilmek amacıyladır. Fibroblast uygulamaları kollojen ve elastini üreten ana hücreyi (kök hücre) yerine koyarak daha uzun sureli yüz gençleştirme sağlamamızı sağlar.

Fibroblast tedavisinin (gençlik aşısı) faydaları nelerdir?

Günümüz insanı ilerleyen doku mühendisliği ve kök hücre teknolojileri sayesinde ileri yaşlarda bile genç ve güzel görünebilmektedir. Fibroblast hücre uygulamaları (fibrocell) da bu ileri teknolojilerin bir sonucudur. Kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilen bu yöntem ile ameliyatsız bir yüz gençleştirme mümkündür.

* Cilt gençleştirmede uzun vadeli etki gösteren bir uygulamadır (1-4 sene).

* Kişinin kendi hücreleridir, allerjik reaksiyon görülmez.

* Kalıcı ve uzun etkilidir.

* Hastalık riski yoktur.

Kimlere fibroblast uygulaması (fibrocell) için uygun adaydır?

30-50 yaş arası en iyi sonuç alınan yaşlardır. Bunun dışında sivilce izleri, yüzde çukurluklar yara izleri gibi durumlarda her yaşta yapılabilmektedir.

Fibroblast tedavisinin kullanıldığı alanlar nelerdir?

* Dudak dolgunguluğu sağlamak, nazolabial oluklar(gülme çizgileri), dudak üstü sigara çizgileri, göz çevresi, gözaltı çukurluklarının düzeltilmesi,

* Yüzde kırışıklık ve hacim kayıplarının düzeltilmesi gibi estetik uygulamalarda,

* Yara izlerinin tedavisinde,

* Ameliyat izlerinin giderilmesinde,

* Cilt çatlaklarının (stretch mark) iyileştirilmesinde

* Doğumsal ya da doğum sonrası kaza v.s sonrasında doku kayıplarının azaltılmasında

* Akne (sivilce izleri), su çiçeği izlerinin azaltılmasında

* Kapanmayan yaraların tedavisinde

* Diş hekimliğinde diş eti uygulamalarında

* Saç dökülmesinin durdurulmasında başarıyla kullanılır

Fibroblast uygulaması nasıl yapılır?

Fibroblast uygulaması için güneş görmeyen bir vücut bölgesinden (kulak arkası) alınan mercimek büyüklüğünde (3-4mm) küçük bir  deri parçası alınır. Aynı anda alınan kişinin kendi kanı ile birlikte özel şartlarda özel donanımlı laboratuarlara gönderilir. Laboratuar şartlarında alınan deri parçasından kişinin kendi kanında kültüre edilip çoğaltılan genç ve sağlıklı fibroblast hücreleri üretilir. Alınan deri parçasından 5-10ml hücre üretilir ve her ml’ sinde 10 milyon civarında fibroblast vardır. Bu üretken ve genç fibroblastlar uygulamayı apacak hekim tarafından vücutta ihtiyaç duyulan sahalara çok ince bir iğne ile enjekte edilir. Bu tedavi üçer hafta aralıklar ile 2-3 seans uygulanabilir. Bu sure içerisinde fibroblastlar(-196) derecede dondurularak saklanır.

Uygulamanın etkisi ne zaman görülür?

Kök Hücreler (fibrocell) enjekte edildikleri sahada zaman içerisinde ana destek maddeleri olan elastin ve kollojen lifleri üretmeye başlar ve cilt yavaş yavaş diriliğini kazanmaya başlar. İkinci enjeksiyon sonrasında iyileşme belirgin olarak görülmeye başlar. 4-6 haftadan sonra gözle ile görülür bir iyileşme sağlanır. Fibroblastlar (fibrocell) enjekte edildikleri bölgede 1-2 yıl etkinliklerini sürdürmektedir. Busüreç içerisinde cilt gençliğini korur. Aynı işlem 2-3 sene sonra tekrarlanabilir.

Tedavinin yan etkileri var mı?

Fibroblastlar kişinin kendi dokusundan üretildiğinden herhangi bir allerjik reaksiyon görülmez. Sadece bazı hastalarda enjeksiyon yerinde geçici şişlik ve kızarıklık görülebilir. Fibroblast (fibrocell) uygulamalarının gebelik sırasında kullanılıp kullanılamayacağına dair bir çalışma olmadığından kullanılması önerilmez. Kişi kanser tedavisi oluyorsa bu yöntem uygulanmaz. Uygulama yapılan bölge 15 gün mümkün olduğunca güneşten korunmalıdır.

PRP ile birlikte Fibrocell uygulanmasının (Gençlik Aşısı) avantajları nelerdir ?

Prp kişinin plazmasından elde edilen büyüme faktörlerinden zengin plazma sıvısıdır. Prp ile beraber verilen fibroblastların (gençlik aşısı) ortamda tutunması ve yaşayabilirliği artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − 2 =