Graves Hastalığı ve Hipertiroidi Nedir?

0
22

Graves hastalığı OTOİMMÜN hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır. Otoimmün hastalıkların ortaya çıkış nedeni ise vücudun yanlışla kendi hücrelerine saldırmasıdır. Graves hastalığının belirginliği ise bazen gözlerde büyüme yapan tiroid bezinin aşırı çalışmasıdır, yapılan araştırmalara göre, hastaların %60-%90’nında tiroid bezi aşırı çalıştığı hastalarda Graves hastalığı rastlanmıştır.

Graves Hastalığı Nedir?

Boynumuzun ön bölümünde bulunan Tiroid bezi (gırtlağın altında yer alan küçük kelebek şeklinde bir bezdir) vücudumuza hormon salgılamakla görevli.  Tiroid bezi yani endokrin bezi vücudunuzun enerji düzeyini kontrol eder ve işlevinde her hangi bir problem olduğunda kişinin sağlığını oldukça etkiler.

Graves hastalığı ise hipertiroid’in en yaygın formlarından biridir. Hipertiroid olan kişilerde, bağışıklık sistemi sağlıklı tiroit hücrelerine saldırır, bağışıklık sistemi İmmunoglobülinler üreterek tiroid hormonunu fazla salgılamasına neden olur. Tiroit hormonun görevi ise sinir sistemi fonksiyonu, beyin gelişimi, vücut sıcaklığı gibi birçok önemli fonksiyonun düzenlemesini sağlar.

Graves Hastalığının Oluşma Nedenleri

Graves hastalığının oluşum sebebi ise bağışıklık sistemindeki bir bozukluğun var oluşudur. Bağışıklık sistemin bozulmasına neyin neden olduğu bilinmemekte, tıp dünyasına göre TSH hormonunun tiroid bezine bağlandığı reseptör adı verilen proteinlere karşı antikor denilen proteinler oluşur.

Antikor denilen bu proteinler ise kanda artan TSH reseptör antikorları aynı TSH hormonu gibi tiroid bezine yapışır ve daha fazla çalışır aynı zamanda da aşırı miktarda tiroid hormonu salgılamasına nedendir. Tiroid hormonlarında görülen artış ise tiroid hormonları metabolizmamızın hızlandırılmasına neden olur ve Graves hastalığın ortaya çıkmasını sağlar. Metabolizmamızın hızlandırılması sonucu çarpıntı, terleme, ellerde titreme, bulanık ve çift görme gibi bozuklukların ortaya çıkması Graves hastalığının var oluşunu gösterir.

Graves Hastalığına Yakalanma Riski Nedir?

Öncelikle Graves Hastalığı genetik bir hastalık olarak görülmekte, eğer ailede graves hastası var ise bu kişiler risk altındadır. Graves hastalığında genetik ve kalıtımın hastalığın gelişiminde en önemli etkenlerden bir tanesi olduğu saptanmıştır.

Her hastalıkta olduğu gibi Graves hastalığını tetikleyen diğer nedenleri;  Stres, Üzüntü, Sigara içmek, Fazla tuzlu yemek tüketmek ve kullanılan bazı ilaçlar bu hastalığın riskini artırmakta.

Alerjikrinit veya alerjisi olan kişilerde Graves hastalığı çok yaygındır.

Graves hastalığın en büyük düşmanı olarak görülen iyot, hafif seyreden Graves hastalığının şiddetlenmesine sebep olur.

Graves hastalığın çıkış nedenlerin başında %79’u genetik ve %21 ise çevresel faktörlerdir. Çevresel faktörlerin başında üzüntü, stres, fazla iyot tüketimi gibi sebepler vardır.

Graves Hastalığın Nedenleri

  • Genetik (Ailede birinde görülmesi)
  • Stres ve yorucu yaşantı
  • Sigara ve Alkol Alımları
  • Kadınlarda Östrojen hormonun yüksekliği
  • Yiyeceklerde tüketilen fazla iyot
  • Kullanılan bazı ilaçlar örneğin Lityum, Hepatit hastalığı nedeniyle alınan İnterferon ilacı ve buna benzer bazı ilaçlar
  • Alerjisi olanlar ve Alerjik bünyeye yatkın kişiler.

 

Graves Hastalığın Belirtileri

Greves hastalığın üç önemli belirtileri

-Guatr

-Kanda tiroid hormonlarında yükseklik

-Göz de görülen değişiklikler

Diğer belirtiler ise:

-bacak cildinde iltihap ve parmaklarda çomak parmak adı verilen parmak üçlarında bombeleşme oluşması.(Nadir görülen belirtilerdir)

Graves Hastalığında vücutta oluşan değişiklikler nelerdir?

Sık görülür, Guatr tiroid bezi büyümesi

– sık görülür, Oftalmopati Gözlerde büyüme

-Her zaman görülür, Trioid hormonlarının kanda yükselmasi ve TSH’ın düşmesi

-Nadir olarak görülür, Bacak cildinde iltihaplanma

-Nadir olarak görülür, Parmaklarda çolaklaşma

Graves Hastalığında en sık rastlanan şikâyetler

Guater

-Hareketli olma, Huzursuzluk

-Çarpıntı, hızlı ve düzensiz kalp ritimleri

-Yorgunluk

-Güçsüzlük örneğin ağır eşya kaldıramamak gibi ve merdiven çıkarken zorlanma gibi

-Ellerde titreme, aşırı heyecanlanma belirtileri

-Saç dökülmesi

-Sinirlilik, Kolay heyecanlanma ve ani parlamalar, öfkelenmeler

-Gözlerde büyüme, canlı bakış ve göz kapaklarında çekilme

-Uykusuzluk, uykuya dalamamak, Konsantre bozukluğu

-Derinin nemli ve ince olması ve ayrıca sıcak olması

-İshal

-İştahta artış

-Ağız kuruluğu ve susama

-Sık idrara çıkma

-Çok yemek yemeğe rağmen hizli kilo kaybı

-Adet düzensizliği, Azalma veya kesilme gibi

-Cinsel istekte azalma, erkeklerde sperm sayısında azalma

-Erkeklerde meme büyümesi (Jinekomasti)

-Kemik erimesi

-Kaslarda Güçsüzlük

-Çabuk yorulma ve halsizlik

Hastalığın Teşhisi Nasıl Konulur

Gittiğiniz Doktor Graves hastalığından şüphelenirse laboratuar testlerine tabi tutacaktır ayrıca fiziksel testler yapılacaktır. Bunların haricinde istenen testler:

-Kan testi

-Tiroid taraması

-Radyoaktif iyot tutulum testi

-TSH testi

-TSI testi

Bu testlerin sonucunda hastanın Graves hastası olup olmadığı tespit edilir.

Graves Hastalığının Tedavisi

Graves hastanın yaşına ve genel durumuna göre ve tiroit bezlerini büyüklüğüne ve hastanın yapacağı tedavi tercihine göre değişmekte. Graves hastalığında üç çeşit tedavi bulunmakta bunlar ise

1-Tiroit hormonunun üretiminin engellenmesi

2-Tiroit bezlerinin bir kısmını parçalayarak hormon üretimini sınırlandıran radyoaktif iyot kullanımı

3- Cerrahi müdahaleyle bezlerin bir kısmının alınması

İlaç tedavisi

Doktorunuz Tiroidin tiroit hormonu salgılamasını engellemek için anti-tiroit ilaçlar yazar bunun haricinde diğer tedaviler başlayıncaya kadar belirtilerin etkilerini azaltmak amaçlı blokörler de kullanılır. Kullanılan Anti-tiroit ilaçların yan etkilerinde susama ve uykusuzluk çok sık rastlanmakta ve ayrıca yan etkilerinde görülen diğer yan etki ise kan hastalığı olan agranülostoz (Akyuvarsızlık)  görülmekte. İlaç tedavisinde kullanılan Beta blokerlerde en sık görülen yan etki ise kalp atış bozuklukları, titreme, terleme ve gerginliklerdir.

Radyoaktif İyot Tedavisi

Radyoaktif iyot tedavisi kullanılması için verilen ilaçların tedavisi sonuç vermediğinde kullanılır.  Radyoaktif iyot tedavisinde amaç radyoaktif iyot un hızlı bir şekilde aşırı aktife olmuş tiroit hücrelerine ulaşması ve orda emilmesi sağlamak,  bu hücreler radyoaktif etki sayesinde parçalanır,  böylece daha az tiroit hormonunun üretilmesi sağlanır.

Radyoaktif iyot tedavisi hamilelerde uygulanmamakta, çünkü fetüsü olumsuz etkilemekte. Vücuda verilen radyoaktif iyot  birkaç gün içinde etkisini kaybeder.

Tiroit Ameliyatı (Tiroidektomi)

Tiroit ameliyatında tiroit bezlerinin bütünüyle alınması amaçlanır. Bazı durumlarda aşırı hormon üretimine küçük bir yumru neden oluyorsa cerrah sadece bezin bu kısmını alır. Genel olarak tiroit bezi bütünüyle aktif ise total bir tiroit ameliyatı söz konusu olur (bütünüyle alınır).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − 2 =