Hepatit C nedir ve nasıl bulaşır

0
576

Hepatit C virüsü karaciğeri etkileyen bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Vücuttan atılamayan bir enfeksiyon türüdür Hepatit C, kronik ve akut enfeksiyonlardan oluşmakta. SGOT VE SGPT değerlerin yüksek olması Hepatit C virüsün vücuda verdiği hasarı göstermekte. Karaciğere ne kadar hasar verdiğini tespit etmek içinde karaciğer biyopsisi yapılır.

Kronik hepatit C hastalarının yaklaşık %20’inde SİROZ hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. Siroz hastalığına yakalanan hastaların %25’inde karaciğer yetmezliği görülmekte. Siroz hastalığı gelişen kişilerde karaciğer kanserine yakalanma olasılığı da yüksektir. Karaciğer kanseri ise vücuda giren enfeksiyon dan yaklaşık 10-40 yıl sonra kendisini gösterir.

hepatit c nedir
hepatit c nedir

Hepatit C Virüsün Belirtileri:

Diğer Hepatit virüsler de oluğu gibi hemen belirti vermeyen bir hastalıktır.Kiminde hiç bir belirti göstermez ve bu hastalığa yakalanan kişi zamanla karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara sebep olur. Hepatit c virüsü karaciğere yerleştikten sonra uzun bir süre herhangi bir belirti vermez ve varlığını karaciğerde sürdürerek çoğalarak karaciğere zarar verir. Yıllar sonra Hepatit C virüsün karaciğere verdiği tahribat siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklar kendisini gösterir.

HEPATİT C NASIL BULAŞIR?

Hepatit C virüsü kan yoluyla ve gayri meşru cinsel ilişkiye girmekle bulaşır. Hepatit C virüsünden nasıl korunulur? Kan nakli yapılacak ise mutlaka taranmalı, iğne, şırınga, diş fırçası, traş bıçağı, tırnak makası gibi aletleri kullanırken dikkatli olunmalı ve başkasına ait olan bu tür malzemeleri kullanmamalı.

HEPATİT C BELİRTİLERİ:

Hepatit C diğer Hepatit virüsleri gibi genelikle her hangi bir belirti göstermeden seyreder. Özellikle yeni doğmuş ve küçük çocuklarda her hangi bir belirti görülmez. Büyük çocuklarda ve erişkin kişilerde zamanla ortaya çıkan belirtiler ise;

-KAS AĞRISI
-HALSİZLİK
-KARIN AĞRISI
-MİDE BULANTISI
-SİYAH RENGE YAKIN İDRAR
-KİLO KAYBI
-YAĞLI GIDALARDAN TİKSİNME
-MİDE BULANTISI
-EKLEM AĞRISI
-BAZILARINDA SARILIK

HEPATİT C TEDAVİSİ:

Hepatit C tedavisinde amaç öncelikle Karaciğeri etkisi altına alan virüsün karaciğere verdiği hasarı ve siroz gelişimini önlemek için virüsü ortandan kaldırmaktır. Tedavide en yaygın yöntem ise iğne ve hap kullanımının birlikte yapılmasıdır. Hepatit C virüsün aşısı bulunmamakta. Burada en büyük görev hastaya düşmekte, hasta düzenli ve dengeli beslenmeli ve siroz gelişimi var ise mutlaka doktorun vereceği diyete uymalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 4 =