İmplant Başarı Oranı Nedir? Düşmesi Söz Konusu mu?

0
13

implant başarı oranı bağımsız araştırmacıların ve implant firmalarının yaptıkları araştırmalara göre implant diş yapımında başarı oranı % 90 ile % 98 arasında değişmektedir. Uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanmasının nedeni doktor yada malzeme hatası değil, hastanın doktorun talimatlarına uymaması ve operasyon sonunda bakımını yapmaması sonucu olur.

İmplant diş uygulaması sonrası düzenli diş kontrollerinizi yaptırmalısınız. Ayrıca doktorunuzun yasakladığı  sigara, alkol ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Ağız içi hijyene önem verilmeli,  diş fırçalama alışkanlığı operasyon sonrada devam ettirilmelidir. Yaşayacağınız herhangi bir sorunda zaman geçirmeden hekiminize başvurunuz. Başarıyı etkileyen faktörlerin başında  yatay ve dikey kemik miktarı, kemiğin niteliği , diş sıkma ya da gıcırdatma gibi faktörler gelmektedir. Diş gıcırdatma sorunu, operasyon yapılmadan önce giderilmelidir.

implant başarı oranı İmplant Çıkarılması Gerekir mi?

İmplant çıkarılması ;  bazı durumlarda implantın çıkarılması söz konusu olabilir. Yapımında kalitesiz  malzeme kullanılmış ve bu sorun yaşatmış ise, hekim hatalarından dolayı, kişinin kemik yapısına oturmamış olduğu durumlarda, hasta gerekli bakımı yapmadığı zaman ,implant kemik yoğunluğunun az ve çene yapısının dar olduğu gibi uygun olmayan bir yere yerleştirmişse çıkartılma implant’ın çıkartılması gerekir.

İmplant yapılan bölgede enfeksiyon oluşabilir. İmplant malzemesinin kemikle kaynaşmaması gibi bir sorun yaşanabilir. Bu tür durumlarda yine lokal anestezi uygulanarak yapay vida yerinden çıkartılır. Bir süre iyileşmesi beklenir ve bu süre sonunda istenirse tekrar implant diş uygulaması  hastaya uygulanabilir. Bu uygulamada sorun yaşanmasın isteniyorsa, uygulamayı yapacak hekim seçimine dikkat edilmelidir.

implant düşmesi olur mu?

İmplant düşmesi ; bu uygulama çok steril bir ortamda  ve ameliyat koşullarında gerçekleşmelidir. Yeterince steril bir ortamda çalışılmamış işe implant düşmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Hastanın aşırı sigara içmesi de implanta zarar verecek düşmesine sebep olabilecektir. Düzenli olarak ağız içi bakim yapılmıyor ve doktor kontrolleri aksatılıyor ise yapay vida düşebilir.

İmplant uygun olmayan bir alana zorla yerleştirilmeye çalışılmış ise o bölgede iltihap oluşacak ve bu da vidanın düşmesine neden olacaktır. Sırf maliyeti düşürmek adına ucuz malzeme kullanıldı ise bu da vidanın doku ile uyum sağlamayıp düşmesine neden olacaktır. Bu tarz sorunlar yaşanmak istenmiyorsa, uygulamayı yapacak doktorun iyi araştırılması ve uzman bir hekimle çalışılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × one =