İmplant Diş Nedir

0
930

Sağlıksız baktığımız dişler bir süre sonra çürüyüp bizi maalesef terk eder. Ağzımızdaki her eksik diş ise sindirimi rahat yapmamıza ve sorunlara yol acar. Bu sorunun en güzel çözümü ağza uygulanacak olan implant diş ‘dir.

Halk arasında “çakma diş yada vidalı diş” diye tabir edilen implant diş  eksik olan dişlerimizin  yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidalama işlemi  küçük bir cerrahi operasyonla çene kemiğine yerleştirilir. Aradan altı ay geçtikten sonra gerçek diş kökü gibi vazife görecektir. Bu süre sonra protezi rahatlıkla yerleştirebiliriz. Ağzımızda tek bir eksik diş olduğunda da başvurabilecegimiz İmplant diş , bir kaç diş eksiğimiz de yada ağzımızda hiç diş kalmadığında da başvurabileceğimiz bir yöntemdir.

İmplant Diş’in Ömrü Ne Kadardır

He işte olduğu gibi  implant yapımında uzman kişiler tercih edilirse  ömürlük tabir edilecek dişlere sahip olmak mümkündür. Araştırmalara göre otuz yıl öncesi yapılan  implantların olduğu bilinmektedir.Ağız sağlığı ve hijyenine önem gösterildiği sürece bu yöntem en sağlıklı yöntemdir. İmplantın yapılabilmesi için çene kemiğinin gerekli kalınlıkta ve yükseklikte olması lazımdır. Çene kemiği uygun olmayan hastalarda  belirli işlemler uygulanarak kemik implanta uygun hale getirilir. İmplant  sonrası hijyene dikkat edilmelidir. Hasta üç aylık periyotlarda doktor kontrolünden geçerek dişlerin durumu kontrol edilmelidir.

implant diş nedir
implant diş nedir

İmplant Diş İçin Bir Yaş Sınırı Var mıdır ?

Gelişme çağını tamamlamış her bireyde bu uygulama rahatlıkla kullanılabilir. Herhangi bir üst yaş sınırlandırılması da yoktur. İmplant Diş  uygulaması lokal anestezi altında yapılır ( eğer doktor gerekli görürse genel anestezi uygulayarakta bu işlem yapılmaktadır) İşlem sonunda ilk gün hasta hafif bir ağrı hissedebilir.

Doktorun vereceği ağrı kesicilerle bu sıkıntılı gün kolayca atlatılabilir. Bu yöntemle çene kemiğinin erimesi gibi sorunlar ortadan kalkar. ( her diş çekimi sonrası çene kemiği erimeye başlar) Her ne kadar kaliteli yapılırsa yapılsın kaplama yada takma dişin rahatsızlıklarını bilmeyenimiz yoktur. Ağzımızda emanet duran takma dişler bir süre sonra işlevini yitirir. Ölçüsünü kaybeder, konuşurken bile ağızdan çıkacakmış hissini verir.  Yediğimiz her şey takma dişin damak arasına girerek kullananı oldukça rahatsız eder. Bu nedenle İmplant diş  en sağlıklı yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 5 =