Kilo Vermeyi Engelleyen 7 Hastalık

0
502

Bir çok kadının ve erkelerin korkulu rüyasıdır şekilsiz bir şekilde kilo almak ve sonrası verememek. Kilo vermek istendiğinde, akıllara ilk olarak bir diyet listesi edinmek ve bu diyet uygulamalarıyla kilo vermeye çalışmak olur. Oysa kilo vermek yerine bunun nedenleri araştırılmalı ve kendi vücudumuzu tanımalıyız.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hangi önlemlerin alınması gerektiğini öğrenerek sağlığımızı en üst düzeyde tutmak her şeyden önemlidir. Kimi zaman vücudumuzda oluşan rahatsızlıkları göz ardı etmekteyiz, ve zaman  zaman rahatsızlandığımızda bunun üstüne gitmediğimiz gibi kilolu olma komplekslerine girmekteyiz. Öncelikle motivasyonunuzu en yüksek düzeyde tutmalısınız ve kendinizle barışık olmalısınız.

Kilo Vermeyi Engelleyen 7 Hastalık
Kilo Vermeyi Engelleyen 7 Hastalık

Kilo verme kararına vardığınızda ilk yapmanız gereken kilo vermenize engel olan rahatsızlıkların olup olmadığını tespit etmek, böylelikle hedeflenen kilo verme daha da kolaylaşacaktır.

Kilo Vermeyi Engelleyen 7 Hastalık Hangileridir?

•1-Diyabet hastası olarak kullanılan İNSÜLİN

İnsülin kullanan hastalar, kullanılan insüline bağlı olarak daha sık acıkır ve duydukları açlık duygusunu bastırmak içinde normalinden daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar.Yapılan insülin vücuda alınan şekerin dokulara alınmasını sağlar, bu da kullanılmasını ve yakılmasını dahada zorlaştırır.  İnsülin  vücudun daha çok insülin salgılamasına neden olur ve bu da açlık hissini tetikler, dolayısıyla insülin kullanan kişinin daha çok yeme ihtiyacını duyacaktır.

•2-Tiroid Bozuklukları

Tiroid dendiğinde ilk akla guatr gelmekte oysa Tiroid bezi vücudun ısı düzenlenmesinde, yağ yakmasında, enerji depolamasında, cilt sağlığında gibi diğer sistemlerin sağlıklı çalışmasında çok önemli bir rol oynar. Tiroid hormonlarını az salgılanması veya fazla salgılanması iştah ve vücut ağırlığında değişiklikler yapmaktadır. Tiroid hormonların az olması kışı de iştahsızlığa neden olur, fazla olması ise iştahının armasına ve aşırı yemek yemesine neden olmakta.

•3-Diğer Hormon Bozuklukları

Öncelikle Aldesteron, Progesteron, Prolaktin, Kortizol, Testosteron, Östrojen, ACTH ve Büyüme Hormanları gibi hormonlar sayesinde  vücuttaki birçok sistemin işleyişini dengede tutmakta. Bahsettiğimiz hormonlarla ilgili bir bozukluğun ortaya çıkması halinde vücudun dengesi bozulacaktır ve diyet diyet uygulansa  bile kilo verme durumu güçleşecektir.

Hormonların birinde görülen bozuklukta  metabolizmanın işleyişinin bozulması ve anormal iştah artışının görülmesine neden olmakta.Bunun haricinde düzensiz adet görmeler, sağlıksız beslenme alışkanlıkların başlamasına ve uyku bozuklukları meydana gelmesine neden olacaktır.Ayrıca vücutta şişlikler ve ağrıların başlamasına gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasıyla diyet sürecini olumsuz etkiliyecekdir.

•4-Psikolijik Sorunlar

Psikolojik sorunlar hormonal dengenin bozulmasına neden olmakta bunların başında akla gelen Psikolojik kökenli yeme bozuklukları,depresyon,panik atak, uyku problemleri, şizofreni, mamik bozukluklar, madde veya alkol bağımlılığı gibi birçok psikolojik rahatsızlıkla ortaya çıkan beslenme davranışlarındaki değişim hormonal dengenin bozulmasına neden olmakta ve kilo vermeyizorlaştırmasın da en büyük etkendir.Kendinizde meydana getirdiğiniz stres, hormonal bozuklukların ve iştah düzensizliğinin oluşması için yeterli olacaktır.

•5-Reaktif Hipoglisemi

Kan şekerin düşmesi ve tatlı krizine girmek anlamına gelen Reaktif hipoglisemi, gün içinde özelikle yemeklerden kısa bir süre sonra şekerin düşmesine ve tatlı krizine girerek çok fazla şekerli besin tüketmeye sebep olmakta. Bu hastalığın önüne geçilmediği takdirde hem rahatsızlık daha da kötü bir hal alacaktır. hem de kilo vermek zorlaşacaktır. Bunun içinde yapmanız gerek kan şekerini hızla yükseltip düşüren şekerli besinlerden (örneğin abur cuburlar, tatlı ve meyve sularından, beyaz ekmek, pirinç, makarna ve bazı şeker değeri yüksek meyveler) uzak durmanız gerekmekte.

•6-Kansızlık (Anemi)

Kadınlarda daha sık görülen Kansızlık (Anemi) genellikle çok önemsenmeyen bir sağlık problemidir; dikkate alınmayan bu hastalık ise kişilerin sağlığını ve hayatlarını ciddi boyutlarda etkileyebilir. Kansızlık (Anemi) hastalarında kansızlık ile beraber gelen demi, B12 ve folat eksikliklerinden dolayı hissedilen bitkinlik ve uyku hali, metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermeyi zorlaştıracaktır. Kansızlık hastalığına bağlı olarak kişi kendini daha enerjik hissetmek için şekerli besinler tüketme isteğini artıracaktır. Kansızlık rahatsızlığı olan kişiler diyet yapmaya başladıklarında aynı  zamanda vücutları bir direnç de oluşturur ve kendini zaten sağlıksız ve bitkin hisseden vücut kalori kısıtlamasına karşısında strese girerek kilo vermeyi daha da zorlaştıracaktır.

•7-Menopoz

Östrojenin azalmasıyla oluşan ve beraberinde ateş basması, terleme ,çarpıntı, uykusuzluk, depresyon, sinirlilik gibi yan etkilerin yanı sıra metabolizmanın yavaşladığı ve daha az enerjinin harcandığı sürecin başlangıcıdır Menopoz. Yapılan bir araştırma sonucu , menopoz dönemindeki kadınların tat duygusundaki azalmadan dolayı daha çok tatlı yeme eğilimi gözlemlendi. Böyle bir durumda menopoz döneminde olan kişini kilo vermesi dahada zor bir hale gelmekte.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + nine =