Kolit nedir ?

0
906

Kolit nedir ? Bağırsaklarda ortaya çıkan kabızlık ve  isal gibi boşaltım sorunlarına neden olan bağırsak iltihaplanmasıdır. Halsizlik, kusma, kabızlık ya da isal gibi belirtilerle yaşama kalitemizi oldukça etkiler. Uzman bir hekim tarafından takip edilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisine cevap vermezse cerrahi operasyonla tedavi edilebilir.

Kolit tedavi edilmezse kolon kanserine sebep olabilir. Bir çok çeşidi olan kolit bağırsağa ciddi zaralar verir. İshal hemen hemen her kolit türünde görülür, kanlı yada sümüksü bir ishaliniz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Kabızlık ise kolitin ilk evresinde görünür. Kabızlığın ardından hemen ishal başlamışsa bu kolitin belirtisidir. Bağırsakta oluşan iltihap sebebi ile  karın boşluğunda kasılmalara ve ağrıya sebep olur. Ayrıca makatta içinden iltihap akan delikler ve çatlaklar oluşur. Vücuttaki iltihaplanmadan dolayı halsizlik hissi oluşur, vücut direnci düşer. İltihaplanmaya bağlı olarak hastada ateş gözlemlenir. Bağırsaktaki daralma ve iltihaplanma nedeniyle mideyi de etkiler ve kusmalar başlar. Bağırsaktaki bu sorunlar nedeni ile hastada iştahsızlık baş gösterir, bir şey yemek istemez ve kilo kaybı yaşanır.

Kolit Gözlerde Kızarıklık ve Yanmaya Neden Olur

İltihabın yaptığı etkiyle gözlerde kızarma ve yanma meydana gelir. İltihabi durumun kontrol altına alınması ile bu sorun ortadan kalkar. İltihap hastanın eklem ağrısı duymasına da neden olur. Yaşanılan eklem ağrılarına bir sebepte kolit olabilir. Karaciğerde bazı fonksiyon bozukluklarına neden olur, karaciğer işlevini yerine getiremez. Ciltte de sorunlar görülür ve dökülmeler yaşanır. Kansızlık baş gösterir bu hastaların yüzü soluk ve beyaz olur. Kolitten dolayı bağırsaklar mideden gelen safrayı sindiremez ve geri döndürür. Bu da böbrek ve safra taşı oluşmasına yol açar. Bu hastalığın tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Genetik faktörler tüm hastalıklar olduğu gibi bu hastalıkta da önemli rol oynamaktadır. Ayrıca sigara içen kişilerde görülme oranı fazladır. Dengesiz beslenme ve stresin büyük etken olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle stresten uzak durulmalı eğer baş edilemiyorsa bir uzmandan destek alınmalıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin mutlaka stresten uzak sakin bir hayat yaşamaları gerekmektedir. Sigara kullanıyorsa bırakmalıdır

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − seven =