Kolon Kanseri

0
991

Genellikle batı tipi beslenme alışkanlığı olan insanlarda görülen bir kanserdir kolon kanseri.  Hayvansal yağ kullanımın çok sık olduğu batı toplumunda oldukça sık görülen bir kanser türüdür. Ülkemizde görülen kanser türleri içinde 3. sırada yer alır.  Tam anlamıyla bu hastalığın tek sebebi hayvansal yağları tüketmek denemez. Genetik faktörler de önemli rol oynamaktadır. Aile içinde bu hastalığa yakalanmış bir aile büyüğü varsa belirli aralıklarla kontrolden geçmekte fayda vardır. Daha önce meme yada yumurtalık kanseri geçirildi ise bağırsak kanserine de yakalanabilirsiniz. Ayrıca bazı kimyasal maddeler bu kansere sebeptir. Bazı sanayi işçilerinde uzun süre bu kimyasallara maruz kalması sonucu kolon kanserine yakalanmaktadırlar. 35 yaşını geçmiş herkesin 2 yıllık aralıklarıyla kontrolden geçmesinde fayda vardır.

kolon kanseri
kolon kanseri

Kolon Kanseri Belirtileri

Kanser çok sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Çoğunlukla da hep başka hastalıklar üzerinde durularak teşhis geciktirilir. Kolon kanserinin  başlangıç evresinde  karında doygunluk hissi ve hafif bir ağrı hissedilir. İsal, yorgunluk hissi ve ani kilo kaybı gözlemlenir. İshalin tersine kabızlıkta gözlemlenebilir. Kullanılan ilaçlara rağmen  kabızlık devam edebilir. Bu tip belirtiler dikkate alınmalı bir uzmana başvurulmalıdır. Ülkemizde çoğu kolon kanseri bu evrede teşhis edilemez. Hatalık ilerler ve bağırsak daralmaya başlar ve dışkı çıkışı zorlaşır. Burada ki maddeler bağırsakta birikmeye başlar ve bağırsak kokuşur. Yorgunluk, kilo kaybı ve ishal belirgin bir hal alır. Hasta bir şey yemek istemez ve kansızlık baş gösterir.

Kolon Kanseri Tanısı ve Korunma Yöntemleri

Eğer bu şikayetlerden birini yaşıyorsanız bir uzmana başvurmalısınız. Doktor bağırsak içini kamera yöntemi ile inceler buna kolonoskopi denir. Kolonoskopi  sırasında polip bulunursa alınıp incelenir. Aile geçmişinde bu tarz rahatsızlıklar geçiren ve polip bulunan hastalar düzenli kontrol altına alınır ve takip edilir. Fazla lifli gıdalarla beslenmek kolon kanserinden koruyucudur. Kırmızı et ve yağlı besinler kanser riskini arttırmaktadır. Bu besinlerin az tüketilmesinde fayda vardır. Bunun dışında yapılan düzenli egzersizler de kolon kanserinden korunmamızı sağlar. Yeşil çay tüketiminde kanserden koruduğu gözlemlenmiştir. Düzenli kontrolden geçmek hastalığın en erken evresinde anlaşılmasına neden olacaktır.

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + eighteen =