Kulak Akıntısı

0
884

Kulak Akıntısı Nedir? Kulaktan; kan , kulak kiri, iltihap yada sari sıvının gelmesidir. Çoğunlukla kulak içinden dışarı doğru gelen akıntı kulak kiridir. Bununla birlikte akıntı, küçük tahrişlere ve enfeksiyonlara sebep olabilir. yırtılmış bir kulak zarında ise akıntı beyaz, hafif kanlı veya sarı renkte olabilir. Çocukların  yastığında görülen kurumuş akıntının sebebi yırtılan kulak zarı olabilir bir doktor kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir. Kulaktan gelen kanama ve yaralanma  kanser yada dış kulak yolunda sokulan yabancı bir cisim nedeniyle olur.

kulak akıntısı
kulak akıntısı

Kulak akıntısının sebepleri

Kulak zarında yırtık yada delikle sonuçlanan kafa travması, yabancı cisim, çok yüksek ses yada ani basınç değişiklikleri (uçak yolculuğu yada rakımı yüksek bir yere çıkılması- dağa tırmanma gibi olaylarda) egzama ve bazı cilt rahatsızlıkları, enflamasyon veya enfeksiyon kulak akıntısı sebepleri arasında sayılabilir. Eğer akıntı sarımtırak renkte yada kanlı ise, akıntı kulağa alınan bir darbe sonunda başladıysa, akıntı beş günden fazla devam ediyorsa, kulak ve baş ağrısına neden olup ateş yapıyorsa, işitme kaybına neden oluyorsa bir an önce doktora başvurmamız gerekmektedir.

Kulak Akıntısı Tedavisi

Kulak akıntınız kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilir. Teşhis konması için akıntının ne zaman başladığı, hangi süre ile aktığı, yapısı, akıntıya eşlik eden  ağrı yada ateşin olup olmadığı bilinmelidir. Kulak akıntısının tedavisi, akıntıya neden olan rahatsızlığa göre değişir. Kulak burun boğaz uzmanı akıntıyı durdurmak için  kulak damlası verebilir. Ancak akıntı yırtılmış kulak zarı nedeniyle geliyorsa o zaman kulağa damla damlatılamaz ağız yoluyla alınan antibiyotik sayesinde tedavi edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 7 =