Kulak Çınlaması Neden Olur?

0
1028

Halk arasında kulak çınlaması “kesin seni biri anıyordur” diye geçiştirdiğimiz oysaki bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Çınlama sürekli hale gelmişse bunun yanında baş dönmesi, uykusuzluk, dikkat eksikliği gibi sorunlara da neden oluyorsa ve günlük hayatınızı etkilemeye başlamışsa  bir kulak burun boğaz (K.B.B) uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Kulak çınlaması tarifi kişiden kişiye değişir. Dışarıdan duyulmadığı için hastanın anlatmasına göre anlaşılabilir. Kimi hasta vonklama ,kimi hasta uğuldama, kimi hastada vızıltı diye tarif eder. Şiddeti de kişiden kişiye değişmekle birlikte bazısında kulak içinde olurken bazında kulaktan beyne yayılan bir ağrı şeklindedir.

kulak çınlaması
kulak çınlaması

Kulak Çınlaması Neyin Habercisi

Tam anlamıyla nedeni belirlenemeyen kulak çınlaması süreklilik arz ederse yaşam kalitemizi düşürebilir. Yaş ve cinsiyet gözetmeksizin toplumun yüzde 10 da bu sorun gözükmektedir. Sürekli kulak çınlaması yaşayan birinde uykusuzluk,sinirlilik ve huzursuzluk gözlenir. Bazen depresyona bile sürüklediği gözlemlenmiştir. Çocuklarda ise dikkat dağınıklığı ve davranış bozukluğuna sebep olan kulak çınlaması tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkiler. Bazı kulak çınlamaları’nın yakındaki kişiler tarafından da duyulduğunu kulak burun boğaz uzmanları belirtmişlerdir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer

Çınlama ciddi bir hastalığın habercisi olabilir bu nedenle bir kulak burun boğaz  uzmanı muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Bu durumda doktorunuz gerekli işitme testlerini yapacak ve çınlamanın bir hastalıktan dolayı olup olmadığını araştıracaktır. Sorun genellikle iç kulak hasarına bağlı hastalıklar çıkacaktır ve iç kulak hasarlarının tedavisi mümkün değildir. Doktorunuzun tedavi yaklaşımına göre bazı durumlarda ilaç tedavisi uygulanmakta, psikoterapiden faydalanılarak bazı damar genişletici ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlarla hücre yaşlanması  etkilerini azaltmaya çalışılır. Başka bir tedavi yöntemi ise maskeleme tedavi yöntemidir. Maskeleme tedavisinde çınlamayı maskeleyen cihazlar işitme cihazına eklenerek hastanın çınlamayı duyması engellenmeye çalışır. Bu tedavi yöntemi pek çok hastada kullanılmış ve başarı sağlamıştır.

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir

En başta sinir ve stresten uzak durmak gerekmektedir. Düzenli şekilde egzersiz yapmak,boyunu gergin durumda bırakacak bisiklet yada ata binme gibi sporlardan uzak durmak, alkollü içecekler ve kafein maddesi içeren kahve kullanmamak, sigara içmemek, dikkati başka yere yönlendirip çınlamaya odaklanmamak, maden suyu tüketmemek kulak çınlamasına sağlığınıza iyi gelecektir.

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × two =