Kulak Hastalıkları Nelerdir?

0
1054

Kulak Hastalıkları;  bir çok belirtiyle kendini gösterir. Biraz kulağımızı tanıyalım isterseniz.İşitme duyu organımız olan kulak üç bölümden meydana gelir. İç kulak,orta kulak ve dış kulak olmak üzere. Dış kulak; kıvrımlı kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşur. Orta kulak ise ; çekiç,örs ve üzengi denen çok küçük kemik parçalarını ve yutağa açılan östaki borusunu içinde barındırmaktadır. İç kulağın içi ise sıvı doludur. Bundan dolayı denge merkezlerinden biridir. İç kulaktaki salyangozun içinde işitme sinirleri olduğu için işitmenin ilk aşaması burada oluşur. Kulağın her parçasında, çeşitli sebeplerden ileri gelen  bir takım hastalıklar meydana gelebilir. Bunlardan bazılarına değineceğiz bu yazımızda. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi kulakla ilgili rahatsızlıklarda da erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

kulak hastalıkları nelerdir
kulak hastalıkları nelerdir

Kulak Hastalıkları Nelerdir

KULAK ÇINLAMASI:(tinnitus)

Kişinin bazen tek kulakta bazen iki kulakta yada başının içinde algıladığı dışarıdan duyulmayan (çok nadir duyulabilir) kendinin tasvir ettiği seslerin duyulmasına kulak çınlaması diyoruz. Hataların tabirine göre vonklama, cırlama,  circir böceği sesi,kuş sesi, ıslık sesi, zil sesi, metale vurulmuş bir cisimden çıkan sesler olarak adlandırabiliriz.

Kulak çınlaması her yaşta ve her cinste görülebilen bir sorundur  ama ilerleyen yaştaki insanlarda daha sık gözlemlenir. Eğer çocuklarımız ses düzeyi çok olan ortamlarda yer alıyorsa bir süre sonra kulak çınlaması çocuklarımızda da görülebilir. Bunun için çocukları çok sesli ortamlarda bulundurmamak gerekir. Kulak çınlaması başlı başına bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Çınlamalar nadirde olsa başkaları tarfından duyulabilir ve bu tarz çınlamaların tedavi edilmesi daha kolaydır.

Kişinin kendi duyduğu çınlamaların tedavisi daha zordur. Kulak çınlamasının bir çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazısı kulak içindeki kirden kaynaklanan masum bir nedenden olabileceği gibi enfeksiyon,kulak zarının delinmesi, orta kulakta sıvı birikmesi, orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi,alerji, yüksek yada düşük tansiyon,tümör, şeker hastalığı,baş ve boyun bölgesine gelen darbeler gibi daha ciddi sorunlardan da  kulak çınlaması yaşayabilirsiniz. Eğer kulak çınlamamız ani bir patlama, başın öne arkaya savrulduğu bir kaza, yada yaşadığımız ani bir travma sonrasında oluşmuşsa şiddeti daha fazla olacaktır.

Öfke, yorgunluk gibi etkenler çınlamanın hasta tarafından daha fazla duyulmasına neden olacaktır. Çınlamaya sebep olan hastalıklar tam olarak bilinmediği için öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alınmalıdır. Çınlamanın  öyküsü dinlenir ve hasta çeşitli testlere tabi tutularak teşhis konulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 16 =