Lamina diş nedir

0
632

Lamina (laminae), latince de yaprak anlamına gelir. Bu yüzden, lamina kaplamalara yaprak kaplama, tırnak kaplama gibi adlar verilir. Lamina diş kaplama (laminate veneer) kusurlu dişin bir yüzüne uygulanan plak şeklinde bir kaplama olduğundan böyle bir ad verilmiştir. Lamina kaplama tedavisi, dişler üzerinde doğuştan veya sonradan oluşan renklenmeler ve şekil kusurlarının giderilmesi, anormal diş açıklıklarının onarımı ve estetik bir görüntüye kavuşturulması gibi nedenlerle yapılan bir protez tedavisidir.

Lamina kaplama öncesinde onarılacak diş yüzeyinde gerekli mekanik işlemler yapılarak diş, kaplama için uygun hale getirilir. Onarılacak yüzey için hazırlanan levha veya tırnak biçiminde ince kaplama plağı özel bir tutturucu malzeme ile dişe yapıştırılır. Böylece, dişin tamamında bir çalışma yapmaya gerek kalmaz. Lamina kaplamalar dişler için çok iyi bir koruma sağlamalarının yanında estetik bir görünüm de sağlarlar. Günümüzde çok ön plana çıkan estetik kaygıları gidermede etkili bir kaplama yöntemidir.

Lamina diş nedir
Lamina diş nedir

Diş hekimliğinde özellikle estetik onarımlar için doğal diş görünümünün başarıyla taklit edilmesi önem arz eder. Bu yüzden uygun malzemenin seçilmesi önemlidir. Lamine kaplamada porselen veya akrilik malzemeler yanında, diş üzerine doğrudan uygulanan ve sonradan ışın uygulamasıyla sertleştirilen lamina kaplamalar da mevcuttur. Porselen lamine kaplamalar daha dirençli olması ve daha iyi ağız içi uyumu nedeniyle tercih edilirler.

Lamina kaplamalar diş üzerinde çok az bir aşındırma yapılmasını gerektirir. Yapılacak aşındırma dişin sadece kaplama yapılacak yüzü ile sınırlıdır. Bazı lamine kaplamalarında dişte aşındırma yapmaya gerek olmaz. Lamine kaplamalar tedavisi kısa sürede, 3-4 seansta tamamlanan tedavilerdir. Hatta direkt lamina kompozit kaplamalar bir seansta bile tamamlanabilir. Doğal dişlerin rengine uygun renkler seçilir ve renk skalası iyi ayarlanabilirse kaplamanın varlığı dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz. Lamine kaplamaların ağız içi uyumu iyidir. Lamine kaplamalar genellikle ön dişlerin dış yüzeylerine tatbik edilir. Diş özü ve diş eti üzerine zararlı bir etkisi yoktur. Diş ve etrafındaki dokularla iyi uyum sağlar. Çok fakla bir diş kesme ihtiyacı olmadığından diş özü ve diş eti üzerinde herhangi bir tahriş ve irritasyon meydana getirmez.

Lamina diş (laminate veneer)tedavisi genel olarak, renk ve şekil bozuklukları olan dişlerin sağlıklı bir görüntüye kavuşturulması amacıyla kullanılan bir protez tedavisi şekli olup, diş yüzeyinin porselen veya akrilik malzemeden yapılmış bir plak ile kaplanmasıdır. Lamina diş tedavisi, dişlerin ön yüzeyinde çok ince bir tabakanın törpülenerek bu bölgeye yine ince bir porselen veya akrilik gibi çeşitli malzemelerden üretilen tabakanın yapıştırılması işlemidir. Laminey, laminate veya Lamine diş tedavisi olarak da adlandırılmaktadır.

lamina diş avantajları

Lamina diş tedavisinin uygulama alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Dişlerde oluşan ve bleaching gibi basit metotlarla giderilemeyen renklenmelerin giderilmesi,
Ayrık diş yapılarının ve fonetik bozuklukların tedavisi, Dişlerdeki, bilhassa çocukluktaki yoğun antibiyotik kullanımına bağlı olarak oluşan ve kalıcı hale gelen renk bozuklukları ile doğuştan ve kalıtsal olan renk bozukluklarının giderilmesi, Diş yüzeyinde meydana gelen aşınma ve kırılmaların, bilhassa ön dişlerin kenarlarındaki kırıkların onarımı, İleri derecede olmayan çapraşıklık, eğriliklerin, şekil ve konum bozukluklarının giderilmesi, Eski dolguların düzeltilmesi.

Lamina diş yapımı

Lamina diş kaplama estetik bir onarım işlemidir. Genellikle ön dişlerde ve dişlerin dışarıdan görülen ön yüzeylerine uygulanır. Dişin renklenme, aşınma ve şekil bozukluğu olan ön yüzeyine porselenden üretilen özel malzemenin yapıştırılması şeklinde yapılır. İhtiyaç duyulması halinde kaplamanın yapılacağı diş yüzeyi 0,1-0,7 mm derinliğinde kazınabilir. Lamina kaplamalar, pürüzsüz bir yüzeye sahip, lekelenme ve aşınmaya dayanıklı, uzun ömürlü kaplamalardır.

Lamina diş tedavisinin avantajları

Dişlere estetik bir görüntü kazandırılır, hasta psikolojik olarak rahatlar.
Renk ve form bozuklukları tam kaplamaya gerek kalmaksızın kısmi bir kaplama ile giderilmiş olur. Tam kaplamaya göre daha basit müdahale ile sağlıklı bir diş formu ve görünüşü elde edilir.
Diş üzerinde bir aşındırma veya inceltmeye çoğu durumlarda ihtiyaç duyulmaz İhtiyaç olduğunda ise diş dokusundan yapılacak kazıma işlemi çok ince bir tabaka ile sınırlıdır. Dolayısıyla dişte fazla doku kaybına yol açılmamış olur. Tedavi kısa sürede bitirilebilir.
Yapılan kaplama aşınmaya karşı dayanıklıdır. Doğal dişin en dış katmanı gibi ışık geçirgenliği iyi olduğundan, doğal diş görüntüsünden ayıt edilemeyen doğal bir görüntü elde edilir.
Özellikle porselen malzemeden üretilen lamina kaplamalarda yüzey pürüzsüzlüğü nedeniyle diş taşı oluşumu en aza iner. Çeşitli nedenlerle doğal dişlerde meydana gelebilen renk değişimleri lamina kaplamada yaşanmaz. Her yaş grubundaki kişilere lamina diş kaplama yapılabilir.

Lamina diş tedavisinin dezavantajları

Kullanılan malzemeye göre değişmekle beraber özellikle porselen malzemeden yapılan Lamina kaplama işlemi hassas bir işçilik, hekimlik bilgi ve becerisi gerektirir. Lamina diş Kaplama renginde doğal diş rengini tutturmakta zorluk yaşanabilir, bir önceki yazımızda lamina nedir açıklamaya çalıştık okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + seventeen =