Mantar Hastalıkları Nedir Ve Nedenleri Nelerdir?

0
52

İnsanları oldukça rahatsız eden mantar hastalıkları nemli ve havasız yerde kendisini gösterir. Çok kişide mantar hastalığın belirtiler olduğu halde bir doktora görünmeyi ihmal ederler ve önemsemezler. Mantar hastalığını etkileyen en önemli faktörlerden birisi nemli ortam ve hijyen. Kişiden kişiye bulaşabilen bu hastalığın en yaygın türleri ise:

Tinea Pedis (Ayak Mantarı)

Tinea Pedis ayak parmaklarında oluşur. Belirtileri ise ayak parmaklarda beyazlık deride soyulma ve kaşıntıdır. Kaşınma etkisiyle kaşınan mantarlı bölgede ileri durumlarda enfeksiyon da görülebilir.

Ayak mantarında ileri safhada görülen en yayın mantar türleri ise Candida veya dermatofit adı verilen mantar hastalıklarıdır. Hastalığın çıkış nedeni ise ailede var olması ve kullanılan ortak terlik, ayakkabı ve çoraplar, hamam ve havuz gibi ortak kullanıma açık ortamlar. Mantar hastalıkların en sık görülen kesim ise askeriye dır, uzun süre giyilen asker botları ve ayakların hava almamasından dolayı askerlik döneminde mantar hastalığının oluşma ihtimali çok yüksektir.

Tinea Korporis

Vücudun her hangi bir yerinde meydan a gelen mantar hastalığına verilen addır. Tinea Korporis (mantar hastalığın) belirtileri ise, vücutta pullanma, kaşıntı ve kızarıklık ve halk biçiminde yayılma. Tinea Korporis genellikle kasıklarda ve ellerde görülür. Kadınlarda görülme yerleri ise göğüs altlarıdır, erkeklerde görülmeye yerleri kasıklarda dır. Maya mantarı (Candida) kadınlarda daha çok göğüs altlarında (çok nemli kalabildiği için) görülür ve çocuklarda beslenme bölgesinde görülür.

Tinea Kapitis (Saç Kıran)

Tinea Kapitis saçlar ve kafa derisinde görülen mantar enfeksiyonudur. Daha çok çocuklarda yaygındır. Kişiden kişiye bulaşma özelliğine sahiptir ve bulaştığında saçların döküldüğü alanda hafif kızarıklık ve pullanma meydana gelir. Tinea Kapitis mantar hastalığında saçlar kolaylıkla ele gelmekte ve kısa sürede saçsız bir alan oluşumuna neden olmakta. Tinea Kapitis diğer adı ile saç kıran hastalığı hayvanlardan bulaşmaktadır ve iltihaplanma riski fazlasıyla yüksektir, iltihaplanan yer kızarık hal alır ve oldukça belirginleşir.

Onikomikoz

Onikomikoz tırnaklarda görülen bir mantar hastalığın çeşidirdir. Onikomikoz hastalığın belirtileri ise tırnaklarda kalınlaşma, renklerinde değişme veya tırnak kopmaları yaşanması. Ellerde nadir görülen daha çok ayak tırnaklarında görülen bir çeşit mantar hastalığıdır. Ayak tırnakların görülen bu hastalık ile ayak mantarıda eşlik eder. Hastalığın kendisini oluşmasındaki en büyük etkenlerden bazıları ise : Ortak kullanılan terlikler, ayakkabılar, banyo, hamam ve havuzlardır.

Tinea Barbae

Tinea Barbae mantar enfeksiyonu sakallarda görülür.  Yeni doğmuş bebeklerin ağız etrafında da görülen pamukçuk türü denilen bir mantar enfeksiyonu sıklıkla rastlanılmakta. Tinea Barbae (Pamukçuk türü mantar)  tedavisi ise ılık bir suda karbonat çözeltisi hazırlayarak pamukçuk oluşan yerlere uygulama yapmak. Uygulanan tedavi de, pamukçuk mantarı olan bölgede iyileşme olmasa mutlaka doktora gidilmeli.

Mantar Hastalıklarında Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

Uygulama olarak öncelikle mantarın nedenlerinin ortadan kaldırılması olacaktır. Uygulamalar arasında mantar olan bölgenin mevcut neminden arındırılması ve çok iyi bir şekilde kurulanması gerekmekte ardından pudranın da kullanılması gerekmekte. Bu uygulamalardan sonra özelikle hijyene özen gösterilmeli ve ayakkabı, terlik, havlu, tırnak makası, törpü, iç çamaşırı gibi kişisel eşyaları kesinlikle ortak kullanılmamalı. Aynı evi paylaşan fertlerinde hijyen konusunda dikkatli olmaları yerinde bir uygulama olacaktır.

Mantar hastalığın tedavisinde , tanısı konulan hastalığın karşıtı olan antimikotik ilaçlar kullanılır ve tedavi amaçlı deriden uygulanan kremler sürülür. Mantar türü dirençli tırnak mantarlarında ağızdan alınan tabletler kullanılır. Tedavi süresi 3-4 haftayı kapsayabilir. Yaygın tırnak mantarlarında tedavi süresi 4 aya kadar uzayabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar doktorunuzun kontrolünde alınmalı.

Mantar hastalığın tedavisinde kronik rahatsızlıkları olan kişiler bunların arasında özellikle karaciğer sorunları olanlar ilaçla tedavisinde doktorlarına bilgi vermeliler. Şeker hastalarında sık görülen mantar hastalığın tedavisinin yapılması, ilerleyen dönemde daha ciddi bir sorunla karşılaşmaması açısından tedavinin yapılması çok önemlidir. Tedavide dikkat edilmesi bir husus ise nokta mantar hastalıklarının tekrardan nüksedebileceğidir. Tedavinin başarılı olması tamamen hastanın doktoruna verdiği bilgiler doğrultusunda olacaktır.

Mantar hastalığı nemli ve havasız ortamda kaldığı sürece çok çabuk yayılım gösterir. Mantar hastalığın kronik hastalık ve şeker hastalığı olan kişilerde mantar başka enfeksiyonların gelişmesine ortam hazırlayabilir. Ayak bakımı diyabet hastalarında çok önemli bir yer teşkil eder.

Mantar hastalığı yüzyıllardır varlığını gösteren bir deri enfeksiyon hastalığıdır. Mantar hastalığı çok yaygın bir hastalıktır fakat çoğu kişiye rahatsızlık vermediği için hastalıklarını önemsemezler. (Mantarlar, genelde çok nemli ve hava olmayan ortamlarda yaşar ve çoğalırlar, bu nedenle de doğuda oldukça fazla sayıda mantarlar bulunmakta. ) Mantar hastalığı çoğu kişi tarafından önemsenmediğinden dolayı tedavi için hastaneye gitme ihtiyacı duymazlar, önemsenmeyen mantar hastalığı ise kişiden kişiye bulaşmasına sebep olur ve mantar hastalığın orantısının armasına neden olur.

Mantarların yapısı ise bakteriler gibi mikroorganizmalardır ve özelikle DERMATOFİT denilen türleri ise derinin üst tabakası olan ve keratin adı verilen bölgeleri tercih ederler. Tercih edilen bölgeleri ise tırnak ve saç gibi dokuların var olduğu bölgelerdir, buralarda yerleşip hastalığı oluşturmaktalar. Mantar hastalığın varlığını göstermesi için nemli ortam olması şart.

Mantar hastalığın oluşumdaki ana neden ise başka bir mantarlı dokunun varlığı ya da başka bir kişiden bulaşan mantar mikrobudur. Dolayısıyla mantar hastalığı doğanın kendisinden de olabilir ya da başka kişiden de bulaşmış olabilir. Mantar hastalığı bulaşma riski en fazla yaz mevsiminde dır. Önlem alınmadığı takdirde yaz mevsiminde kişiden kişiye mantar hastalığın bulaşması çok yüksek. Mantar hastalığın meydana geliş nedenlerinden biride bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin antibiyotik kullanımı bulunanlarda ve küçük çocuklarda. Mantar hastalıkları en sık görülen yerleri ise ayak parmaklarının arasında ve kasıklarda.

Mantar Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

  • El ve ayakların nemli yada ıslak bırakılması, banyodan , havuzdan ya da denizden çıktıktan sonra tam anlamıyla kurulanmaması.
  • Sıcak havalarda kapalı ve hava almayan ayakkabılar giymek. Ayakların terlemesine neden olan kapalı ayakkabıların, ayakların nemli ve havasız ortamda mantar hastalığın ortaya çıkmasının en büyük sebebidir.
  • Yaz aylarında derinin üzerinde kalan terlerin uzun süre temizlenmemesi. (sık sık duş yapılmaması )
  • Kişisel temizliğe gereken özenin gösterilmemesi. Ortak kullanılan çoraplara, ayakkabılara, terliklere ve havlu gibi ortaklaşa kullanılan eşyalar çok dikkat edilmemesi. Havuz ya da plaj gibi ortak kullanılan alanlar mantar enfeksiyonunun bulaşması için çok uygun alanlar olduğunu unutmamak lazım bu tür ortamlarda daha sağlığa uygun ve titiz davranılmasında fayda olacaktır. Ortak kullanılan malzemeler arasından tırnak makası ve törpüsü gibi malzemelerden tırnak mantarı bulaşma riski oldukça fazladır.
  • Daha çok askerlerde, gençlerde ve sporcularda mantar hastalıkları daha çok görülmekte bunun sebebi ise aşırı terleme dır.

Mantar Hastalığın yerleştiği yerler ise genellikle kıvrımlı derilerin olduğu bölgelerdir. Bu bölgelerde kızarıklıklar ve aşırı kaşıntı görülür. Tırnakta görülen mantar hastalığı ise, tırnağın renk ve şekil değişmesine neden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × two =