Ortodonti Yapan Devlet Hastaneleri

0
2000

Bireyler ağız sağlığına gereken önemi verdikleri ve düzenli olarak fırçalamalarına rağmen yapamadıkları işlemler bulunmaktadır. Her gün fırçalamak ve bakımını yapmak çarpıkları ve aralıklı halde bulunan yapıyı düzeltme konusunda yetersiz gelmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınız da yapmanız gereken bir hekime danışmak ve tedavi sürecine girip girmeyeceğinizi öğrenmek olacaktır.

Ortodonti Yapan Devlet Hastaneleri Nerede Var

Genellikle Üniversite hastanelerinin Diş fakültelerinde Ortodonti uzmanı bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Trabzon, Adana, Konya, Samsun, Isparta, Gaziantep, Malatya, Edirne, Sivas, Hatay, Diyarbakır, Van, Eskişehir, Kayseri gibi illerin Diş fakültelerinde tedavi yapılabilir. Aşamalar şöyledir:

İlk yapılan muayene de röntgen çekimi yapılarak ufak çaplı sorunlar giderilir. Çürükler yok edilerek diğer alanlara bulaşması engellenir. Aynı zamanda bakteriler anında bulaşma gücüne sahip olurken tedavi süreciniz sırasında hekiminizin vermiş olduğu ilacı da kullanarak kolay bir şekilde mikroplardan kurtulabilirsiniz.

Ortodonti Yapan Devlet Hastaneleri
Ortodonti Yapan Devlet Hastaneleri

Yapı, çene kemiğinizin durumu ve kemik dokularını inceleyen uzmanlar alanında çalışma temposunu sürdürürken çene yapınıza bir sorun olduğunda ilgili dala giderek kontrolünüzü yaptıracaksınız. Bu işlemin sağlıklı bir şekilde yapılması için kemik dokunuzun gelişmiş olması ve çene yapınızın oturmuş olması gerekir. Genellikle doğuştan olan kalıtımsal bir sebepten dolayı oluşan bu sorunu çözümlemek zor değildir. Yapmanız gereken hekim seçimini en iyi şekilde yapmak olurken tedavi aşamalarınız da kontrollerinizi aksatmayarak yarıda bırakmamak olacaktır. Bu şekilde hareket ettiğiniz takdirde sonuca daha kolay bir halde ulaşacaksınız. Ayrıca gözle görülür bir fark ile karşılaşacak yapılan tedaviden memnun kalarak ayrılacaksınız.

Bu hizmetini veren özel hastaneler bulunurken devlet hastaneleri de hastalara bu hizmeti vermektedir. Ortodonti Yapan Devlet Hastanelerinde masraflar size ait değildir. Fakat yapılan tedavi estetik içinse veya maloklüzyon tipinde ise masraflar hastaya aittir. Bulunan ağız ve diş merkezlerinden hekim seçiminizi de seçme hakkınız bulunurken randevunuzu alarak sıra beklemek zorunda kalmayacak ve tedavi aşamalarınızı onaylayarak, başlamasına izin vereceksiniz. Ağız ve diş merkezleri , ağız ve diş sağlığı araştırma hastaneleri ve üniversite diş hekimliği fakültelerinde randevu alarak muayene olma hakkına sahip olacaksınız. Yapmanız gereken hekim seçim seçimini en iyi şekilde yaparak ilk muayene de kontrollerinizi yaptırmak olacaktır.

Ortodonti Yapan Devlet Hastanelerinde tedavinin erken yaşlarda yapılması başarı seviyesindeki artışı da sağlar ve bireylerin tedavi süreci kısalarak etkili sonuçlar verir. Ortodonti Yapan Devlet Hastaneleri oluşan her türlü çarpıklıkları gidererek hem düzgün bir yapı düzeni sağlar ve estetik açıdan görselliğe de önem vererek işlemi sonuçlandırır. Sağlık Bakanlığı gerek ağız ve diş hastanelerine gerekse de üniversite hastanelerine birçok uzman sevk ederek sağlık kuruluşlarında bu işlemlerin yapılması hızlandırılmıştır. Fakat oldukça önemli bir husus bulunmaktadır. Sağlık kuruluşlarının bir kısmı 18 yaşın altında olan bireylerin tedavilerini karşılarken 18 yaşın üzerinde olan hastaların tedavi sürecinde oluşacak masrafları karşılamamaktadır.

Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bu tedavi de hastalar ödemiş oldukları ücretin bir kısmını belirli bir süre sonra SGK’dan temin edebilir. Ortodonti Yapan Devlet Hastaneleri özenerek tedavi sürecinizi tamamlamak için gayret ederken sizde hekiminizin söylemiş olduğu tavsiyelere uyum sağlayacaksınız. Tedavi aşamasında yapışkanlı gıdalardan uzak duracak tellerinize zarar vermemek için gayret edeceksiniz. Aynı zamanda düzenli olarak ağız bakımınızı yapacaksınız. Bu süreçte sabırlı olacak sonuç ile karşı karşıya kaldığınız da gözle görülen farkı anlayacaksınız. Bir süre sigara ve alkol tüketimini de sonlandıracak yüzeye ve etlere zarar vermeden uygulamalarınızı yapacaksınız.

Estetik açıdan ayrıklıkların ve çarpıklıkların yok olduğunu fark edecek bir ortama girdiğinizde hareketlerinizi kısıtlamadan özgür bir şekilde davranışlar sergileyebileceksiniz. Ayrıca sonuç başarılı bir şekilde tamamlandığında gülüşlerinizi gizlemek zorunda kalmadan rahatlıkla konuşabilecek ve yemek yiyebileceksiniz. Tedavi süreci tamamlandı diye doktor kontrollerini bırakmayacak ve düzenli olarak kontrollerinize gideceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 10 =