Protez Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

0
688

Protez diş çoğunlukla yaşlı hastalara uygulanan yapay materyallerle yapılan takma dişlerdir. Fakat günümüzde genç nesille de uygulanan bir yöntem olmakta. Hastanın diş kayıplarında ve diş etinde oluşan rahatsızlıkta, tedaviye geç kalındığında Protez diş devreye girmekte.

Protez Dişlerin Bakımı
Protez Dişlerin Bakımı

Hasta dış kaybına uğramış ise onun yerine yapay materyallerle takma dişler yapılarak dişlerin eski işlevlerini yerine getirmesi sağlanmakta. Hastanın kaybettiği dişleri ile günlük hayatı yemesi gibi bazı durumları fazlasıyla etkilemekte. Psikolojik olarak hastanın kendisini
iyi hissetmesi ve kaybettiği dişlerin yerine estetik diş yaptırarak hem sağlıklı ağız yapısına kavuşuyorlar hemde psikolojik olarak dişler yokken kaybettikleri öz güveni tekrar kazanıyorlar.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Protez dişler hastanın durumuna göre değişim göstermekte.Çeşit olarak şunlardır;

 1. Sabit Protezler: Sabit protez kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezlerden oluşmakta. Sabit protez Kron-köprü özelliği ise sabit oluşları ve sadece diş hekimi tarafından çıkarılabilir olmaları.
 2. Hareketli Protezler:Hasta bütün dişlerini kaybettiğinde bu durum söz konusu olmakta.Yaşlı hastaların daha çok tercihleri arasında olan protezdir. Hasta yapılan Hareketli Protez dişlerini kendisi çıkarıp taka bilmekte.
 3. Total protezler:Hasta tüm dişlerini kaybettiğinde uygulanan bir uygulamadır.
 4. Parsiyel Protezler:Hasta bir kaç dişini kaybettiğinde uygulanan bir durum. Parsiyel protez’in özelliği ise dişler hastanın ağzına kanca ve tırnak gibi materyallerle sabitlenir.
 5. İmplant Üssü Protezler: İmplant Üssü Protezler iki ye ayrılmakta, sabit ve hareketli olarak. Sabit olarak uygulamada tek yada daha fazla olan diş kayıplarında implanttan destek alınarak yapılan kron veya köprülerdir. Hareketli olarak uygulamada ise ağızdaki dişlerin tamamen kaybedilmesi halinde, kemiklerin yetersiz olduğu durumlarda implanttan destek alınarak yapılan protezdir.

Protez Dişlerin Bakımının Önemi :

Yapılan protez dişlerin bakımı hem sağlık açısından hemde görünüm açısından çok önemli. Protez dişler ağız kokusu yaparak ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlara sebep olacaktır ve aynı zamanda temizlenmediğin de diş etinde çekilmeler oluşmasına da neden olacaktır.

Protez Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 • Eczanelerde sıklıkla bulunan özel diş ipleri ile Sabit protezlerin Temizlikleri için kullanılabilir.
 • Diş İpler sabit Protezlerin temizliğinde en etkili yöntemdir.
 • Hareketli Protezlerin temizliği için en etkili yol ise kimyasal sıvılarda bekletmektir.
 • Yemeklerden sonra mutlaka protezler çıkarılıp temizlenmeli.
 • Protez dişler normal öğün aralarında da fırçalanmalı.
 • Protez dişleri fırçalamak için normal ve protez diş fırçaları ve protez dişler için üretilen macunlarla yapılmalı.
 • Protez dişleri fırçalarken bütün yüzeyler tam olarak temizlenmeli.
 • Protez temizliğinde aşındırıcı tozlar kullanmaktan kaçınılmalı. Toz kullanımı diş yüzeyinde çizilmeler oluşmasına neden olacağı için zamanla lekelerin oluşumuna sebep olur.
 • Eğer Protez dişinizin üzerinde tartar ve kalıcı lekeler oluşmuş ise diş hekimini tarafından temizlenmeli.
 • Protez dişi arada özel protez sıvılarında bekletin, bekletilen protez dişi kimyasal maddeden yıkayarak arındırdıktan sonra tekrar kullanabilirsiniz.
 • Protez dişleriniz takılmasından sonra mutlaka rutin olarak diş hekimi kontrollerine gitmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × five =