Psikiyatri Hastalarına Yaklaşım

0
613

Psikiyatrik hastası nedir? Psikiyatrik hastaları düşünce veya davranışların bir yada birkaçında oluşan değişimlerin sonucunda hastaların kendisi yada çevresi için tehdit oluşturulduğu acil durumlar olarak tanımlanmakta. Hasta hastalığının farkına varmadığında, hastada gözlemlenen çok
suicid girişimleri ve anksiyetik bozukluklar görülmekte. Şizofreni, depresyon, manik nöbetler ve psikoz gibi psikiyatrik hastalarda hastalığıyla ortaya çıkmakta.

Psikiyatri Hastalarına Yaklaşım
Psikiyatri Hastalarına Yaklaşım

Psikiyatrik hastalar nasıl değerlendirilmekte?

Hasta, hastaneye gelmeden önceki hali yani genel durumu, sizlere karşı olan tutumları, size karşı olan yaklaşımları, tutumları ve davranışları hastanın psikiyatrik halinin belirleyici olmasında önemli gözlemlerdir. Hastayı gözlemlediğiniz zamanda hastanın bulunduğu ortamın güvenliğine dikkat edilmeli ve hastanın etrafında size veya diğer kişilere karşı silah olarak ve benzeri kullanabileceği maddelerin olup olmadığı kontrol edilmeli.

Psikiyatrik hasta ile konuşurken ses tonunuzu ayarlamalısınız ve hasta ile iletişime geçerken ona yardımcı olma amacında olduğunuzu hastaya hissettirmeniz çok önemli. Hastaya kendinizi tanıtarak ona yardım etmek için orada olduğunuzu açıklayarak kendinize güveni oluşturmalısınız.
Bir çok Psikiyatrik hastalar acil müdahale ve hastaneye gitme konusunda çok dirençli olmaktalar ve hastanın yaşadığı olumsuz tecrübeler ve acı olaylar nedeniyle kendisine dokunmanıza ve onu muayene etmenize bile izin vermeyecek seviyede ajitasyon oluşturacaktır.

Bu gibi durumlarda hastaya karşı aşırı ısrarcı olmamalısınız ve öncelikle hastayı sakinleştirmeye çalışmalısınız. Hastada ciddi derecede huzursuzluk ve ajitasyon mevcut ise hasta ile aranızda mesafe koymalısınız. Hastanın nasıl bir refleks göstereceğini tahmin edemeyeceğiniz ve hastanın o anki ruh hali ile saldırganlık yapma olasılığı yüksel olabilir. Hasta ile aranızda koyacağınız mesafe ile kendinizi güvene almış olacaksınız buda çok önemli.
Hasta ile iletişim kurmak için hastaya açık uçlu sorular sormalısınız, hasta cevaplarken evet yada hayır ile cevap veremeyeceği türden sorular olmalı. Sorduğunuz sorular ile hasta ile iletişim kurmayı teşvik etmelisiniz. Hasta ile iletişim kurmayı başardığınızda onu dinleyerek, hastanın kendisini nasıl hissediyorsa o şekil anlatmasına izin vermelisiniz.

Hastayı dinlediğinizi mutlaka ona hissettirmelisiniz ve dinlediğinize dair hastaya onaylayıcı cümleler kurarak belirtmelisiniz. Eğer ki hasta anlattıklarında dinlenilmediği kanısına varırsa o zaman hasta birden sizle olan iletişimi keserek ajitasyon ve saldırganlık girişimi gösterebilir.
Hasta ile belirli bir güven ortamı oluşturulduğunda vital parametrelerinin değerlendirilmesine geçilebilir. Hastada sağladığınız güven duygusu ile hasta muayeneyi ve yardımı kabul ettiği taktirde standart ilk ve ikinci muayene uygulanmalı.

Standart muayenede sırasında hastada gözlemlemeniz gerekenler:

  1. Alkol kullanımı izleri var mı (nefeste alkol kokusu gibi)
  2. Travma izleri var mı (kafa ve göğüs travmaları belirtileri gibi)
  3. Uyuşturucu madde kullanıldığına bağlı izler mevcut mu (ekstremite ve enjeksiyon izleri gibi)
  4. Kısa ve hızlı bir nörolojik muayene yapılması bundaki amaç uyuşturucu madde kullanımı mevcudiyetini anlamak
  5. Hastanın vücudunda yaralanma izlerinin var olup olmadığına bakmak, vücudunda olası kesici ve delici alet ile yaralanmaya bağlı izlerin olup olmadığına bakmak gibi.

Hasta eğer ki sözel olarak sakinleşmiyorsa ve hastada ciddi derecede ajitasyon mevcut ise buna ek olarak hastanın saldırganlığı yüksek ise o zaman bu gibi hastalarda KKM onayı ile ilaçla müdahale uygulanmalı. Böyle durumlarda hastaya hızlı müdahale için
DİAZEPAM 5-10 mg veya MİDAZOLAM 5-10 mg IV olarak uygulanabilinir. Bu tür uygulamalardan sonra hastanın hipotansiyon oluşumuna karşı önlem alınmalı. Böyle bir uygulamada yanınızda mutlaka birilerinin daha olması şart, güvenlik güçlerinin yardımını alınmalı ve hasta işl aşamada etkisiz hale getirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × two =