Saç Ekiminde Sağlıklı Yöntemler Nelerdir?

0
710

Saçları hızla dökülmeye başlayan kişilerde, oluşan kelliğe karşı bir çok kişinin baş vurduğu yöntem ise saç ekimi yöntemidir. Burada herkesin merak ettiği ise en iyi saç ekimi yöntemi hangisidir?
Saç dökülmesi‘nin yaşı olmadığını ve dökülen saçlarında tekrar çıkmayacağını da biliyoruz. Bu durumda ne yapmak lazım. Dökülen saçların geriye dönüşünün olmadığı durumlarda kişinin çok geç kalmadan bir saç nakli uzmanına danışmasında fayda olacaktır.Teknolojinin ilerlediği bu zamanda, saç naklinde geliştirilen son tekniklerle işin uzamanı olan doktorların gerçekten mükemmel sonuçlar alabiliyorlar. Uzman doktorların kullandığı yeni teknikler sayesinde saç ekimi,kesmeden, ameliyatsız,yara izsiz mükemmel sonuçlar elde ediyorlar. Yeni yöntemlerin içinde en önemlisi ise ihtiyaç olduğunda göğüs ve sırt ile vücudun başka bölgelerinden
alınan kıl köklerinden yararlanılmakta.

Saç Ekiminde Sağlıklı Yöntemler Nelerdir
Saç Ekiminde Sağlıklı Yöntemler Nelerdir

Uzmanlarına göre saç ekim yöntemleri ikiye ayrılmakta

Her iki yöntem ile canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmeden saç ekimi gerçekleştirilir. Bu yöntemi farklı kılan ise saçın alınma şeklidir. İlk uygulanan teknikte iki kulak arasında, saçın alınan yerde çizgi şeklinde iz kalmakta. Kullanılan diğer teknikte FUE)foliküler ünite ekstraksiyonu) dediğimi yöntemde, arka kısımda saçın alınan yerde herhangi bir iz kalmamaktadır. Yapılan her iki teknik (yöntem) de doğru, her iki yöntemle ellerde ekim yapılan alanda her hangi bir iz meydana gelmemektedir.

FUT Tekniği – Kalsik şerit Yöntemi Nedir?

Birinci Teknik olarak adlandırdığımı klasik saç ekimi tedavisidir. Fut Tekniğinde ensenin biraz üzerinden iki kulak arasından alınan saçlı deri mikrogrefler haline getirilir ve mikrogrefler şeritler halinde saçsız alanlara tek tek ekilir. İki kulak arasından alınan
saç derisi ise 10×30 cm dır. Arkadan alınan saç dikilir ve dikilen kısımda sadece çizgi şeklinde yaklaşık 8-9 cm lik bir iz bırakır. Fut yöntemiyle tek seansta 5000 – 6000 cıvarında saç teli (1400 – 1700 greft) ekilebilmekte. Uzmanlara göre Tek seansta 5000- 6000 saç telinden daha fazlasının ekilmesi mümkün olmadığı olmamakta ve kafanın arkasından alınabilecek
dokunun bir limiti olduğunu belirtmekteler.bu limitin üzerine söylenecek rakamlar gerçek dışı olarak ifade edilmekte.
Kullanılan bu klasik yöntemde(FUT) 6 ay ara ile 2 en fazla sı 3 seans ekim yapılabilmekte. Saç ekim için yapılan operasyon ise 3-4 saat kadar sürmektedir.
Saç ekiminde kullanılan diğer yöntem ise:

FUE(Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) – Ameliyatsız Saç Ekimi Nedir?

FUE yönetinde, FUT yönteminde olduğu gibi saçlar yine aynı alandan alınır.İki kulak arası ensenin biraz üstünden. FUE yönteminde ise saçın alınma şeklinin farklı oluşudur.Alınacak saçlar ucu 1 mm çaplı punch aleti ile alınır.Alınan saçların her 1 mm çaplı doku
içindeki saç sayısı bir ile üç civarında olabilmekte. FUE yöntemiyle günde 100 – 1500 saç teli nakledilebilmekte. Uygulanan bu işlem 3 – 4 gün arka arakaya uygulanabilmekte. 3 veya 4 gün arka arakaya yapılan saç teli naklinde 4000 – 5000 civarında saç teli nakledilebiliniyor.
Saç kökü naklinde, seansların sayısı kişinin saçsız veya seyrek olan alınının büyüklüğüne bağlıdır.
Klasik yöntemle uygulanan FUT ile FUE yöntemiyle uygulanan saç teli naklindeki fark ise, Bir seansta klasik yöntemle 5000 – 6000 saç teli nakledilebilinirken, FUE yöntemiyle 3 – 4 gün ekim yapıldığında 4000 – 5000 saç teli nakledilmekte.

FUE yöntemi ile FUT yöntemin arasındaki fark nedir ?

fut fue tekniği
fut fue tekniği

FUE yönteminde saçlar tek tek alınmakta ve günlük işlem süresi 7 – 8 saat bulmakta. FUE yöntemi uzun zaman aldığı içinde pahalı bir tekniktir 2017 fiyatları burada. En büyük özelliği ise FUE yönteminin, arka kısımdan alınan saç yerinde her hangi bir iz kalmamasıdır.Buda bazı kişiler için önemli olarak görünmekte. Misal olarak verecek olursak saçını çok kısa olarak kullanan kişilerin rahatlıkla kullanabilecekleri bir uygulama şeklidir. FUE Tekniği ile vücudun başka bölgelerinden alınan kıl kökleri FUE tekniği zamanımızın en gelişmiş saç ekim yöntemi sayesinde vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri de kafaya nakledilebilmekte.

Vücudumuzun diğer bölgelerinden nakledilen kıl kökleri, ekildikleri kafa derisindeki diğer saçlar ile aynı özelliğe sahip olur. Buna küçük bir örnek verecek olursak, göğüsten alınarak başa nakledilen kıl kökleri uygulanan yöntemle ile normal saç olarak uzayacaktır. Kullanılan her iki yöntemde yapılan gözlemlerde ilk ekilen saçlar birinci ayın sonunda dökülüp,saçın ekilen ayından 2-3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar.

Saç ekimi için alınan saç kökleri ensenin biraz üzerindeki kalıcı saçlardan kullanıldığında dökülme ihtimali yoktur. Bu uygulamanın en güzel yanı ise saçlar kişiye ait olduğu için aynı renk ve aynı karakterde çıkması. Saç eken kişinin saçı ekerken bir tek saç miktarı ve alınış biçimi değilde ekilen saçın yönü ve ön saç çizgisinin doğallığı bozulmadan en az ekilen saç miktarı kadar önemli olduğunu belirtmek isteriz. Saç ekim konusunda uzmanlaşmış ve bu görevi tam yerine getirebilecek detayları göz önünde bulundurabilecek bir uzaman tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü yapılacak olan işlem geri alınmayacağı için görsel olarak kişiyi daha çok rahatsız edecektir. Bu konuda detayların en iyi biçimde uygulanmasını düşünüyorsanız o zaman bu işlem için Plastik Cerrah tarafından yapılması en doğru olanıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =